IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Единодушно депутатите приеха новия Закон за хората с увреждания

Предстои прецизиране на текстовете между първо и второ четене

13:06 | 26.10.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Единодушно със 174 гласа "за" парламентът прие на първо четене новия Закон за хората с увреждания.

Депутати от всички парламентарни групи изразиха подкрепа към законопроекта, като отбелязаха, че с него не се решават всички проблеми, но се правят първи, важни стъпки. Предстои прецизиране на текстовете между първо и второ четене, предаде БТА.

Министърът на труда и социалната политика Бисер Петков благодари за подкрепата на депутатите, както и на всички участници в работната група, които са помогнали за подготовката на този "трудно родил се законопроект". Приемането на закона е първата стъпка към положителната промяна за хората с увреждания, която те очакват, посочи той.

Новият закон предвижда една структура да предоставя всички мерки за подкрепа. От 1 януари 2021 г. трябва да се създаде Държавната агенция за хората с увреждания, която да осъществява дейности, свързани с изготвяне на индивидуалната оценка на потребностите и координиране на политиката за правата на хората с увреждания. Целта е единната структура да координира изпълнението на цялостната държавна политика в сектора. 

Създава се Съвет за наблюдение, който да гарантира защитата на правата на хората с увреждания.

Определят се нови форми на подкрепа. Индивидуална оценка на потребностите ще изследва свързаните със здравословното състояние затруднения и наличието на бариери при ежедневните и други дейности, както и вида на необходимата подкрепа.

Чрез установяване на вида подкрепа човекът с увреждане ще се насочва към компетентните институции и организации за реализиране на съответните му права. Новият подход с индивидуалната оценка предвижда тя да се извършва от специализирани отдели към дирекции "Социално подпомагане".

Конкретните видове подкрепа ще са от два компонента - месечна финансова подкрепа в зависимост от степента на увреждане и целеви помощи.

Предвижда се от 1 януари 2020 г. финансирането и предоставянето на помощни средства, приспособления и съоръжения и медицински изделия да се осъществява от системата на здравеопазването.

Квотният принцип се въвежда и за частния сектор, като ще се отнася за работодатели с численост на персонала от 50 и повече служители.

Регламентира се и нова форма на заетост - защитената заетост за хора с трайни и множество увреждания, осъществявана в центрове за защитена заетост.

Предвижда се и промяна в Кодекса за социално осигуряване във връзка със зачитане за осигурителен стаж при пенсиониране на времето, през което са полагани грижи за лице с трайно намалена работоспособност или вид и степен на увреждане над 90 на сто, както и за дете, което се нуждае постоянно от чужда помощ.

Ще бъде създадена информационна система за хората с увреждания, която ще служи за наблюдение и анализ на социално-икономическия статус на хората с трайни увреждания.

По време на дебатите в парламента стана ясно, че ГЕРБ ще предложи социалният министър да остане председател на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания. Това обяви в пленарна зала Светлана Ангелова.

В проекта е заложен текст, който предвижда съветът да се председателства от ресорен вицепремиер, вместо както е сега - от министъра на труда и социалната политика. В момента ресорен вицепремиер е Валери Симеонов, срещу когото има протести и искане за оставка.

Ангелова заяви, че в законопроекта са залегнали всички искания на протестиращите майки на деца с увреждания.

Законът ще е за всички хора с увреждания, които са над 750 хил. души, допълни тя. Никой от нас няма полза от противопоставяне, подчерта депутатът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:56 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още