IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕК: България трябва да направи здравната си система по-устойчива*

Страната ни е единствената в ЕС, която спазва критерия за бюджетен дефицит, посочи зам.-председателят на ЕК Валдис Домбровскис

13:57 | 20.05.20 г. 11
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Dario Pignatelli/Bloomberg</em></p>

Снимка: Dario Pignatelli/Bloomberg

България се нуждае от мобилизиране на адекватни финансови ресурси за укрепване на устойчивостта, достъпността и капацитета на здравната си система, както и от гарантиране на балансирано географско разпределение на здравните работници, посочва Европейската комисия (ЕК) в своя доклад с препоръки към страната ни.

Комисията приветства първите важни стъпки, предприети от България, за съсредоточаване на средствата на ЕС за борба с избухването на пандемията от коронавирус и за справяне с произтичащите от нея икономически и социални последици.

В същото време заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис посочи, че страната ни е единствената държава в ЕС, която спазва критерия за бюджетен дефицит по Договора на Общността. 

Комисарят, отговарящ за работните места и социалните права, Николас Шмит, посочва, че, заедно с държавите членки, Европейската комисия е предприела стъпки за мобилизиране на всички ресурси за справяне с извънредните последици от пандемията.

„Приветствам целенасочените мерки, предприети от България, за подпомагане на здравния персонал, поддържане на нивата на заетост, подкрепа на хората в най-голяма нужда, и в полза на подобряване на жизнените условия за крайно нуждаещите се по време на възстановяването от кризата“, коментира Шмит.

В доклада си ЕК подчертава, че България трябва да предприеме всички необходими мерки за ефективно справяне с пандемията, за поддържането на икономиката и в подкрепа на нейното възстановяване.

Когато икономическите условия позволяват, България трябва да преследва фискални политики, насочени към постигане на разумна средносрочна фискална позиция и осигуряване на устойчивост на дълга, като същевременно страната трябва да се стреми към увеличаване на инвестициите, съветват от Брюксел.

България трябва да гарантира адекватна социална защита и основни услуги за всички граждани, както и засилване на активните политики на пазара на труда, изтъкват още от ЕК.

Насоките на ЕК засягат и подобряването на достъпа до работа от разстояние и насърчаването на дигиталните умения и справедливия достъп до образование, както и преодоляването на недостатъците в схемата за минимален доход.

Според Брюксел България трябва да наблегна и на рационализирането и ускоряването на процедурите за предоставяне на ефективна подкрепа на малките и средни предприятия и самонаетите лица, като също така им осигурява постоянен достъп до финансиране и гъвкави условя на разплащания.

От ЕК посочват също, че за подпомагането на икономическото възстановяване е необходимо и поставянето на ударение върху готовите публични инвестиционни проекти, както и популяризиране на частните инвестиции, в това число чрез съответните реформи.

Страната ни също трябва да се фокусира върху инвестициите, свързани със зеления и цифровия преход и по-специално върху чистото и ефективно производство на енергия и върху ресурсите, екологичната инфраструктура и устойчивия транспорт.

Необходимо е България да сведе до минимум административната тежест за компаниите чрез подобряване на ефективността на публичната администрация и стимулиране на цифровото управление. Трябва да се гарантира ефективното функциониране рамката относно несъстоятелността, подчертават от ЕК, като добавят, че страната ни трябва да засили своите усилия за осигуряване на адекватна оценка на риска, както и смекчаване, ефективен надзор и прилагане на рамката за борба с прането на пари.

Борбата срещу прането на пари

В доклада се посочва също, че България трябва да засили усилията си в редуцирането на риска и осъществяването на ефективен надзор по прилагането на мерките срещу изпирането на пари. 

Припомняме, че миналата година бяха приети промени в Закона срещу изпирането на пари, които бяха част от част от ангажиментите на страната ни за покриване на критериите за членство във валутно-курсовия механизъм.

Основният мотив за промените бе, че така ще се повиши крайната ефективност на националната система за превенция и предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма и ще се подпомогне държавата ни в изпълнение на поети ангажименти във връзка с намеренията за присъединяване към Валутния механизъм на Европейския съюз. 

Именно ЕК следи за изпълнението на точно тази точка от процеса по присъединяване към ERM II, ЕЦБ няма думата по този въпрос.

Въпреки това едва преди седмица заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис обяви, че България може да се присъедини към „чакалнята на еврозоната“ през юли, ако изпълни и последното условие за това. По думите му „последното условие“ е „укрепването на капитала на една банка“

„Ако това се случи, всички ангажименти ще бъдат изпълнени и двете държави ще могат да се присъединят към механизма през юли", обяви тогава заместник-председателят на Европейската комисия.

*Информацията е актуална към 16:30 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:30 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 4 rate down comment 0
dr.5rov
преди 3 години
България трябва да направи здравната си система по-устойчива====То да беше само здравната ни система, която да направим по-устойчива. Май много системи в обществото ни е необходимо, длъжни сме (не просто пожелателно "трябва") да направим по-устйчиви и май не само ние е необходимо да го направим, а също и много други страни, до сега сочени за пример. Преди месец-два се сетих за една от книжките на Насим Талеб - Антикрехкост и дори се хванах да я препрочета. Мисля, че чак сега всъщност запонах да я разбирам. А той няма как да не е забелязал този дефект - крехкостта на обществата, където е отишъл да живее след като до този момент е живял в страна с почти непрекъсната гражданска война.Всъщност какво струва едно общество се разбира, чак когато се изправи пред истинските изпитания, а не чрез условни симулации.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 4
redcretin
преди 3 години
Северна Корея трябва да вземете за пример - зер там само 1 болен и го разстреляха аххахахаха :)*** български, дори не знаете от кво ***. Грипченце, на крак - както всяка година по 2 пъти :) А те хората сами си ***, не че някой дори ги тества...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 2
penman
преди 3 години
к.о.м.у.н.я.г.и откога е забранена думичка?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 2
penman
преди 3 години
Не се опитвай да разсъждаваш, защото *** нямате субстрата за такава дейност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 4
penman
преди 3 години
Пий си хапчетата и стига драска глупости!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 5
фиг.1
преди 3 години
Стига си се цупила. Здравната ни система все пак успя да се справи, а в други държави с къде по-голям бюджет за здравеопазване даде фира... Въпрос на добра организация, а пък ти си вярвай, че Господ те е пазил.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 3
serafima
преди 3 години
Точно така. По висока смъртност сме на едно от първите места в СВЕТА. Защо не го проумяване ние като население и управляващите като стратегия на развитие???!!! Много плиткоумно разсъждение е да се свързва здравната ни система с починалите от коронавирус, при положение, че дори не знаем техния точен брой. Нещо и там ни загланивкваха - умрял от или умрял с , или умрял по договорка, че е от коронавирус?!???НАС ГО/СПОД ни ПАЗЕШЕ при тази вълна на вируса. Нас и цяла Източна Европа, в ключително Белорус, а от Азия - Виетнам - един починал нямат.Системата на здравеопазване ни е безобразна и управляващите си затварят очите. Това с мед. сестра, която висеше на Перваза, беше БЕЗОБРАЗИЕ. И детската лекарка Дариткова, случайница в ГЕРБ и в НС, ги нарече престъпнички и психологически неустойчиви. Бойка сестрата със заплата 700 лева и Дариткова - със 7 лева (как ли ги изработи?).Господ много бързо показа на управляващите, че имаме нужда от здравни работници. И им дадоха (на някои) по 1000 лева плюс стари защитни дрехи отпреди 36 години с надпис "за Хо Ши МИН". На здравните работници 60 милиона допълнително, на полицията -330 милиона. Починали от вируса -- десетки лекари и НИТО един полицай.Сега пишманминистърът ще сътвори поредната глупост с решението да се построи детска болница върху 40-годишно старо скеле и държавата да даде 100 милиона лева за това.А колко е читав министърът ни съдете по това, че ще връща живачните термометри в детските градини, а те са забранени за производство от десетина години поне.МИСЛЕТЕ, бе хора! Може да не се съгласявате с всичко, което ви се говори като противопоставяне на мазните правителствени хвалебствия, ама и вашият живот е подвластен на системата на здравеопазване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 3
крас
преди 3 години
Резултатът от българската здравна система е отразен в доклада на ЦРУ. Според ЦРУ България е на едно от първите места по смъртност в света за 2019 година !!През 2019 година са починали 108 500 българи!!!!Всеки божи ден 300 човека заминават в отвъдното!!!По смъртността сигурно сме изпревалрили ФАШИСТКИТЕ ЛАГЕРИ НА СМЪРТТА !!!ТОВА НЕ Е ЗДРАВНА СИСТЕМА , а система за ГЕНОЦИД и ЕТНИЧЕСКО ПРОЧИСТВАНЕ НА СТРАНАТА ОТ БЪЛГАРИ!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 3
V.At.
преди 3 години
Вероятно у нас умират неправилно. В сравнение с Белгия, страна с чудесен БВП и прекрасна система, където "правилно" умряха над 9000. Или Франция и Швеция, където масово умираха в старчески домове?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 3
data
преди 3 години
Тия ще ме побъркат . Здравната система която надмина по ефективност в справянето с прословутия вирус къде къде по добре финансирани и прехвалени здравни системи трябвало да стане по "устойчива" ? А бе я ..........
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още