IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Еколог: Въздухът в София няма да се изчисти със заложените мерки

Програмата на Столична община се превръща в „транспортна“, не се акцентира на битовото отопление, посочи Ивайло Хлебаров от сдружение „За Земята“

20:35 | 03.12.20 г. 3
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Последната програма за качеството на въздуха в София има големи пропуски и не решава реалните проблеми. Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, в предаването „Бизнес старт“ Ивайло Хлебаров от екологичното сдружение „За Земята“.

„След като през 2017 г. Европейската комисия осъди България заради качеството на въздуха, страната ни прие национална програма, която предвижда до 2024 г. да влезем в нормите на ЕС, обясни той. Според него обаче, ако искаме да дишаме нормален въздух трябва да се движим към стандартите на Световната здравна организация, които са още по-завишени.

Относно програмата за София Хлебаров прогнозира, че тя няма да бъде приета до края на тази година, а може би в началото на следващата заради „много големи пропуски“.

„Постигането на нормите за чистотата на въздуха е заложено за 2026 г., а това е много дълъг срок. София има такива програми от 2004 г. и целите още не са постигнати“, разкри експертът. 

Представителят на екологичното сдружение „За Земята“ е категоричен, че заложените мерки няма да успеят да изчистят въздуха, тъй като 80% от средствата отиват за транспорт, а не за битово отопление, което е най-големият проблем.
Ивайло Хлебаров критикува мерките и определи превръщането на програмата като „транспортна“. „ За битовото отопление се прилага програмата за замяна на отоплителните уреди, която е много бавна и не се знае кога ще се реализира. Още повече, че тя залага на по-малко замърсяващи уреди, а трябва да разчита на възобновяеми източници“, посочи той.
Ивайло Хлебаров съобщи, че от 45 хиляди домакинства, които имат право да участват в тази програма само към 6 хиляди са подали заявления, а не се знае колко от тях ще бъдат удовлетворени. 
По думите му азотния диоксид от транспорта е голям проблем, но не се адресира от Столична община.

„Продължителното излагане на мръсен въздух води до хронични заболявания на дихателната и кръвоносната система и това сега съчетано с коронавируса види до по-висока смъртност“, напомни екологът от сдружение „За Земята“.

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Видеа с всички гости на „Бизнес старт“може да видите тук.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:40 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 6 rate down comment 0
pinoccio
преди 3 години
Е, нема що - голяма цензура. Църввулите са вид обувки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 1
pinoccio
преди 3 години
Само *** управляват София и затова не могат да разберат проблемите с въздуха на този град. Допуснете местни хора, софиянци, второ-трето поколение, може и четвърто, които са слушали от баби и дядовци за София, за германците - защо са избрали София за най-големия плацдарм на самолетите си през ВСВ. За това как от малка височина, особено есенно време, не може да се види нищо отгоре заради характерните гъсти мъгли. През лятото няма мъгли, но въздухът остава непречистен. Има една малка ивица-течение, тръгващо от Люлин планина, минаващо през Банкя, покрай околовръстното, северната дъга, Младост 4 и това е. Всичко останало тъне в застоял въздух. Е, кой е виновен? Това е високо 600 метрово плато, софийското поле, има метеоролози - да обяснят тези работи. Един човек да няма в София, само ББ да обикаля с джипката - пак ще е мръсно. Разберете го това, пишещи незнаещи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 2
Momchil_Matev
преди 3 години
Не може да бъде позволено насред града да се отопляваш с дърва или нещо още по-зле. Камини има и по блоковете, което е пълен абсурд. Дават се алтернативи - ток, парно, газ и се забранява продажбата и транспорт на дърва на територията на цялата област София-град, вкл. околните села, чийто пушек няма къде да напусне Софийското поле и се "утаява" в града.Сега в града се плащат 200 лв. данък, а по селата и махалите - я има 50 лв., я - не. А ние дишаме пушиляка! Видът отопление трябва да влезе във формулата за данък сгради и такса смет, така както стана с автомобилите.Иначе - няма да се оправим не до 2024, а поне до 2124 г.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още