IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Екоминистърът сезира прокуратурата заради заседналия кораб*

Асен Личев иска разследване срещу "Морска администрация" за престъпление срещу околната среда

12:46 | 30.09.21 г. 1
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Корабът Vera Su заседна на 20 септември в скалите край местността Яйлата. <em>Снимка: БГНЕС</em></p>

Корабът Vera Su заседна на 20 септември в скалите край местността Яйлата. Снимка: БГНЕС

Министърът на околната среда Асен Личев сезира прокуратурата с искане да разследва "Морска администрация" за престъпление срещу околната среда. Причината е случилото се със заседналия кораб край Камен бряг в защитена местност Яйлата.

Асен Личев дава Изпълнителна агенция "Морска администрация" на прокуратурата заради неспазване на указанията на министерството при първия опит за разтоварване на заседналия кораб, обяви на брифинг министърът на околната среда и водите.

Той е разпоредил да се изготви писмо до прокуратурата, което да поиска започване на разследване по раздел престъпление срещу околната среда от Наказателния кодекс срещу „Морска администрация“, стана ясно на брифинга.

По думите му са се създали две кризи - административна и екологична.

"Недопустимо е една страна членка да допусне кораб, който видимо отива към брега и е натоварен с насипен карбамид, който е забранен от европейското законодателство да се превозва в такъв вид, да се блъсне в нашия бряг, да застраши водната екосистема и защитена зона“, каза Личев. По думите му ако карбамидът е бил опакован, сега нямаше да има проблем и да съществува риск от екокатастрофа. Това е и мотивът му да даде "Морска администрация" на прокуратурата. 

Основният риск за околната среда в района е преодоляна, посочи ексминистърът. Горивото от долните резервоари на кораба е източено.

"Няма как при никакви обстоятелства резервоарът да бъде пробит, а от него да изтече опасното гориво лек дизел“, обясни той. Той е много по-опасен и е класифициран като силно токсичен спрямо водните организми с дълготраен ефект върху скалите и плажната ивица, посочи министърът.

От "Морска администрация" не са спазили плана за разтоварване на кораба. От агенцията самоволно са решили да променят плана, а като причина са посочили, че съоръжението за пълнене на чували е било повредено, разясни министърът. От екологична гледна точка - основният риск за средата е преодолян, защото горивото от кораба е източено.

Оттук нататък приоритетът на екоминистерството ще бъде да не се допуска увреждане на околната среда и здравето на хората. В тази връзка екоминистърът е възложил на РИОСВ мониторинг в радиус един километър около кораба, който да служи като база за сравнение за последствията върху околната среда при всяка следваща операция, която ще бъде проведена по спасението на заседналия кораб.

Експерти от Министерството на околната среда и водите тестват водата край кораба ежедневно. Пробите от 29 септември показват, че концентрациите на амониев нитрат са с 1,6 пъти по-високи в сравнение с тези от 25 септември. Личев посочи, че оттук нататък служителите на екоминистерството ще се грижат да не се уврежда околната среда, както да не се навреди на здравето на хората. 

Екипажът на товарния кораб Vera Su, заседнал край местността Яйлата до каварненското село Камен бряг, ще бъде разпитан от разследващите, когато бъде свален на брега. Това съобщи на БТА окръжният прокурор на Добрич Радослав Бухчев. По думите му дали това ще стане в близките дни зависи от действията на "Морска администрация" и Гранична полиция и дали метеорологичните условия ще позволят. Моряците ще преминат здравен контрол и е възможно да бъдат карантинирани, каза окръжният прокурор. Бухчев добави, че ще бъдат иззети и корабните документи, за да се съберат пълни данни по разследването за инцидента.

Окръжният следствен отдел започна разследването за извършено евентуално престъпление против транспорта на 20 септември, когато корабът под панамски флаг, превозващ тор, заседна в скалите край Камен бряг. Екипажът се състои от девет души - граждани на Азербайджан и Турция.

След като компетентните институции оценят какво е замърсяването на морската вода и дали са настъпили щети за природата, държавното обвинение ще работи и в тази посока, като бъдат разпитани и служители на "Морска администрация" и Гранична полиция. Възможно е това да стане в отделно досъдебно производство.

* Допълнена към 16.15 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:46 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
grainis
преди 2 години
Има БУЙОВЕ които се надуват и могат да ИЗДИГНАТ и ИЗТЕГЛЯТ КОРАБА навътре в морето -- за ПОЛОВИН ЧАС РАБОТА ! -- https://doowin.cc/5-types-widely-used-marine-salvage-bags/ -- за кой ли път тъпоглавието и некадърието на управляващата "Класа" взема връх и ги прави за резил пред света !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още