IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Експерт: Групирането на плажовете не прави продукта ни по-конкурентоспособен

Необходимо е регламентиране на специален статут за курортите ни, за да се създаде ред в тях, каза проф. Стоян Маринов от Варненската туристическа камара

10:45 | 30.08.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

С последните предложения за промени в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, предвиждащи групиране на плажовете, не се постига конкурентоспособност на националния туристически продукт спрямо предлагането на услугата в Гърция. Това коментира Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма, пред БТА.

Той смята, че постигането на тази цел би станало, ако се позволи на местната власт или на министъра на туризма да въведе т. нар. „плажно право“ по аналогия на тротоарното право за използване на определена квадратура за чадър и шезлонг срещу консумация на плажа.

Според проф. Стоян Маринов, член на Управителния съвет на Варненската туристическа камара, е необходим специален статут за курортите ни, за да се създаде ред в тях, което ще доведе и до по-висока рентабилност на туризма в съответната община. 

Регламентирането на статута ще осигури по-добра и ясна нормативна база за реализиране на правомощията на държавните органи и на местната власт по отношение на националните курорти, допълни той.

Целта на статута е курортите ни да се отличават с качествена туристическа инфраструктура - облагородени зелени площи, осигурен обществения ред, висока степен на сигурност и спокойствие на туристите, безопасна организация на движението, добра организация на паркирането и дейността на превозвачите, регламентирани зони за преместваеми обекти и съоръжения, качествено медицинско обслужване, ясни правила за организация на работното време и озвучаването на открити площи, отбеляза експертът.

Той посочи още, че българското Черноморие има нужда от създаване на нови атракции за всесезонни развлечения и на съоръжения за дъждовно време. По думите му трябва да се утвърдят нови форми на туризъм - събитиен, фестивален, културен и уикенд туризъм, които отговарят на специални интереси. Може да се помисли как тези продукти да се предлагат чрез пакетиране (настаняване и ресторанти) за насърчаване на повече и повторни посещения или за удължаване на престоя с цел компенсиране на ниския сезон. 

Темата с управлението на плажовете според него ще приключи, когато отпадне концесионирането и плажовете минат на управление от държавни или общински организации, които няма да имат за първостепенна цел печалба, каза Маринов. В сегашния вариант винаги ще има игра на котка и мишки, като едни ще се стремят да печелят на гърба на други в ущърб на качеството на комплексния туристически продукт в курортите, посочи той.

С предложените промени в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие Министерството на туризма предлага до 100 хил. лева санкции за строителство по морето в активния туристически сезон.

Глоба до 5000 лева или имуществена санкция до 10 хил. лева заплашва всеки, който постави преместваеми обекти и съоръжения върху подвижни (бели) дюни, неподвижни дюни с тревна растителност (сиви дюни) и облесени дюни, попадащи в границите на зона "А", зона "Б" или в урбанизираните територии на населените места след границите на зона "А", ако по друг закон не е предвидено по-тежко наказание. С глоба от 5 до 10 хил. лв. или с имуществена санкция от 10 до 50 хил. лв. ще се наказва поставянето на преместваем обект или съоръжение на територията на неохраняем морски плаж или прилежащата му акватория, без да има право на това.

За поставяне на плажни принадлежности или палатка върху подвижни (бели) дюни, неподвижни дюни с тревна растителност (сиви дюни) и облесени дюни, попадащи в границите на зона "А", зона "Б" или в урбанизираните територии на населените места след границите на зона "А" глобите достигат до 3000 лв., а имуществената санкция е до 5000 лв. 

Предвижда се също и при преминаване или спиране на кола за престой или за паркиране в същите зони глоба от 1000 лв. - до 3000 лв. или имуществена санкция от 3000 лв. - до 5 хил. лв. Ако отново поставим плажните си кърпи и палатка на плаж с дюни или паркираме там наказанието е глоба от 3000 лв. - до 7000 лв. или имуществена санкция от 5000 лв. - до 25 хил. лв.

Ако не бъде изпълнено изискването за осигуряване на равностоен достъп до морето по отношение на зоната на активната плажна площ за свободно разполагане на плажни принадлежности глобата е от 1000 лв. - до 5000 лв. или имуществена санкция от 5000 лв. - до 10 хил. лв.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:10 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още