IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Експерт: Размитата отговорност по контрола води до водните кризи в България

Препоръките на Световната банка от 2016 г. за управление и развитие на хидромелиорациите не се спазват, заяви Асен Личев

14:27 | 12.01.21 г.
Експерт: Размитата отговорност по контрола води до водните кризи в България

„Причините за водните криза са липсва на управление на водите в реално време, в това число и на управление на водите на язовирите. Второ, не се поддържа проводимостта на речните русла. Трето, не се поддържа оразмерителната проводимост между защитните диги. И четвърто, не се поддържат в годно експлоатационно състояние защитните съоръжения“, изброи проблемите за водената политика, за която отговарят екологичното, земеделското, регионалното и транспортното министерство, както и Държавната агенция по метрологичен и технически надзор и регионалните директори на Басейнова дирекция.

Личев обясни, че финансирането също не е уредено.

"Финансирането трябва да стане за сметка на областните управители, които нямат източници на финансиране и те кандидатстват през междуведомствената Комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет, което е много работа и на практика не се случва“, обясни експертът по хидрология.

По думите му контролът също е много „разсеян“.

„През 2016 г. правителството прие обща стратегия за управление и развитие на хидромелиорациите и защитата от вредно въздействие от водите, разработена от Световната банка“, напомни Личев, но обясни, че препоръките в стратегията не се спазват. Той отбеляза, че парите трябваше да осигури държавният бюджет.

Защо обществената поръчка на МОСВ от 2014 г. за управление на водите на река Искър в реално време за 7 млн. лева се забави четири години? Кои са причините за състоянието на язовирите край Бургас? Ще има ли водна криза в морския град? Защо не се използват водите от язовир „Цонево“? Къде отиват милионите за поддържане на речните корита и диги? Върши ли си работата комисията към правителството, която трябва да работи срещу бедствията и защо няма нито един публичен документ от нея? Защо в Закона за водите е запазено законодателство, което не работи за решаване на водните проблеми?

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Видеа с всички гости на „Бизнес старт“ може да видите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:10 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още