IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Европрокуратурата разследва български строителни компании за измами с европари

По време на обиски е иззето оборудване на стойност 6 млн. евро

18:28 | 25.03.22 г. 1
<p>
	Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши.&nbsp;<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши. Снимка: Архив Ройтерс

Европейската прокуратура разследва девет български компании, които са заподозрени в извършване на измами с цел получаване на средства от Европейския съюз, съобщават от пресцентъра на прокуратурата.

По-рано тази седмица, на 22 март, са били извършени 25 обиска в София и други градове в областите София, Перник и Монтана и са били разпитани десетима заподозрени.

Разследваните лица са управители, собственици и представители на компании, които са кандидатствали и са получили европейски средства по оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“. Програмата е насочена към малки и средни предприятия и цели да подобри развитието на българската икономика.

Те са заподозрени, че са участвали в организирана престъпна група и са представили фалшиви документи и декларации с цел незаконно получаване на тези средства.

По искане на отговорния европейски делегиран прокурор и с разрешението на Специализирания наказателен съд в България Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) е извършила 25 обиска на къщи, офиси, складове и автомобили, притежавани от тези компании, става ясно още от съобщението на Европейската прокуратура.

По време на обиските са иззети голям брой документи и хардуер, както и оборудване (предимно строителни машини като самосвали, багери, челни товарачи), което е било закупено с получени средства на стойност 6 млн. евро.

Разследването продължава.

Припомняме, че вчера Европейската прокуратура съобщи, че разследва 98 случая, свързани със съмнения за злоупотреба с европейски средства в България. Това стана ясно от първия годишен доклад на институцията.

Вероятните щети от тези случаи за бюджета на ЕС се оценяват на 427 млн. евро. Към 31 декември 2021 г. е повдигнато едно обвинение, няма конфискувано имущество.

Българските власти са подали 237 сигнала до Европейската прокуратура, а европейски институции - 12. Има и 17 сигнала от частни лица. Общият брой на получените сигнали за България е 273, сочи още докладът на институцията за 2021 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:10 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 0
scott
преди 2 години
кьовеши, лаура кьовеши.УДРИ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още