IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Фармацевти: Проблемът със сериозния недостиг на лекарства се задълбочава

Липсва национална лекарствена политика, посочи Антон Вълев, председател на Националната аптечна камара

20:11 | 06.06.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Има сериозен недостиг на лекарства в страната. За това предупреди председателят на Националната аптечна камара Антон Вълев по повод информация, че само за година от пазара са изчезнали 160 медикамента, сред които и животоспасяващи, а 450 лекарства са търсени на онлайн платформата за сигнализиране на недостиг.

„Причините за недостига са три. Едната е много старата система за ценообразуване у нас, което прави България неинтересен пазар за големите фирми и те се изтеглят. Затова през последните пет години са дерегистрирани над 1600 лекарствени продукта. Заявлението реекспорт все още е законно и затова липсват скъпите животоспасяващи лекарства“, посочи фармацевтът.

Според него новото явление, което се свързва с липсващите медикаменти, е във връзка с верификацията. „Не всички производители имат готовност да произведат нови опаковки с новите кодиращи маркировки. И към момента има липса на цели серии лекарства“, каза Антон Вълев, цитиран от БНР.

„Ние нямаме министерство, което да обслужва сектора на лекарствоснабдяването. Целият сегмент е захвърлен. Всички изменения в законодателството са, за да се обслужат интересите на големите фирми – производители на лекарства, които са много склонни да заделят едни пари през фондации за избори. Няма грижа в аптеките да има лекарства, няма грижа да има фармацевти“, смята Вълев и дори изказа опасенията си, че проблемът е толкова системен и дълбок, че спешни мерки не могат да се вземат.

Антон Вълев призова спешно да се вземат глобалните държавнически мерки.

„Ние нямаме национална лекарствена политика. Нямаме система, която да предвиди какво се случва в кризисен момент като този.  Лекарства продължават да изчезват. Гражданите трябва да протестират активно. Трябва да се смени глобално начинът на мислене. Трябва да се постави лекарствоснабдителната система в центъра. Да е ясно, че изпълнява държавни функции, а не търговски. Трябва да се забранят всякакви практики, които водят до изчезване на лекарства“, категоричен е председателят на Националната аптечна камара.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:42 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още