IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ГДБОП: С хитрост и лукавост са били разбити паролите на "Тад"

Специалистите са разединени в мненията си дали прокуратурата може да изнася доказателства в пространството

10:23 | 02.08.19 г. 2
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Паролите на компютрите на "ТАД груп" са били разкрити чрез охранителните камери на фирмата в техния офис и са разбити "с хитрост и лукавост". Това мнение изказа директорът на ГДБОП Ивайло Спиридонов пред БТВ

По думите му разследващите трябва да покажат до някаква степен истината, която ще стане ясна в съда. „Много бързо забравяме какво се случило преди дни.  

„Това, което беше изнесено от Прокуратурата, е плод на работата и неспането на служителите на ГДБОП, които са събирали тези доказателства. Нека да види обществеността какви са тези хора. Това, което беше изнесено, е само една малка част”, каза Спиридонов и добави, че на компютъра на Криястиян Бойков е открито писмото, което беше разпратено до медиите с файловете от НАП.

Според него не е безпрецедентно прокуратурата да изнася информация. Въпреки че не разкри подробности за това какво е открито в компютъра на обвиняемия, той повдигна малко завесата и заяви, че на машината на Кристиян Бойков са открити още файлове на НАП, които не са били изпратени до медиите. 

Председателят на съюза на съдиите Калин Калпакчиев обаче смята, че разследването срещу "ТАД Груп" преследва пропагандни и конюнктурни ефекти. Според него не е редно да се огласяват част от доказателствата по висящо разследване по този публичен начин, коментирайки разпространените вчера от спецпрокуратурата материали, свързани с разследването на заподозрените за кибер акатаката срещу Националната агенция за приходите (НАП).

Според него страната ни може да бъде осъдена в Страсбург заради подобни действия, тъй като те компрометират основни права като презумпцията за невинност.

Имаме прецеденти с подобни случаи и това не е донесло нищо добро, каза Калпакчиев и припомни случая с тефтерчето на Филип Златанов. Според него подобни действия могат да доведат до  провал на самото наказателно производство.

„Подобно поведение води до уронване на престижа на прокуратурата като институция”, категоричен е съдията. „Освен това са били разпространени лични данни на прокурори и следователи заедно с тези материали, а подобно деяние покрива състав в наказателния кодекс”, отбеляза Каплакчиев и добави, това разследване не създава впечатление, че се търси истината, а се целят пропагандни и конюнктурни ефекти, които да бъдат използвани с различна цел. 

Относно изборът на нов главен прокурор, магистратът обясни, че сегашната ситуация не е безпрцедентна, но процедурата е трябвало да започне със сериозен анализ, който да доведе до знание какво е състоянието на структурата и изпълняването на функциите, както и да разбере от каква реформа се нуждае Прокуратурата.

Междувременно в ефира на Нова телевизия юристът Марин Киров коментира, че ниското доверие в институциите благоприятства изкривяването на информацията. „Някой от седмици се опитва да ни убеди, че прокуратурата действа без доказателства и атакува конкретна фирма. Формира се неправителствен сектор, който иска да обвърже този случай с един по-мащабен сценарий, който да се отнесе до въпроси за протести през есента. Прокуратурата отговори малко извънредно. Времето ще покаже дали този отговор на институцията е правилен”, каза още адвокатът. 

Според колегата му Марин Марковски обаче всеки един политически акт на прокуратура, съд, следствие е неправомерен, безсмислен и опасен.

"Когато се преценява дали нещо е правилно, или не, оценките са две. Едната е морална, другата е правна. Законът е това правило, без което обществото не може да живее нормално. Досега не се е случвало прокуратурата да изнесе доказателства публично, за да убеди обществото, че е права. Това обаче е нередно. Когато една авторитетна институция направи нещо подобно, това означава, че тя убеждава хората, че даден човек е извършил престъпление. Опасно е, защото тези доказателства не са достатъчни. Според Конституцията всеки е невинен до доказване на противното. Нарушаването на конституционната норма не е цивилизовано”, обясни Марковски.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:05 | 04.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 2 rate down comment 2
Спящият бик
преди 4 години
Значи имаме прецедент, който да стане причина подобни действия, като изнасяне на вътрешна информация от хода на делото преди неговия край, т.е. преди да се е произнесъл съдът - да станат обект на наказателно преследване. Да видим сега депутатите дали ще реагират... Може пък, за разлика от шефката на НАП, да си прекратят отпуска и да не отлагат това важно решение за неопределеното бъдеще!?...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 2
abc
преди 4 години
"Според Конституцията всеки е невинен до доказване на противното. Нарушаването на конституционната норма не е цивилизовано, обясни Марковски."А и е противозаконно, бих добавил аз.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още