IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Горанов: От влизането в еврозоната България може само да спечели

Според финансовия министър би трябвало да се анализира въпросът за по-бързата консолидация на държавите

15:44 | 02.06.17 г. 22
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

От влизането в обменно-валутния механизъм ERM 2, известен като „чакалнята към еврото“, и присъединяването към еврозоната България може само да спечели. Ние ще поддържаме тази теза и ще се стремим да убеждаваме нашите партньори, че имаме още много път, но влизането в ERM 2 би било добра оценка за усилията, които българското общество полага, и за доверието, което то има в общоевропейската идея. Това заяви министърът на финансите Владислав Горанов на конференцията за представяне на специфичните за страната ни препоръки от доклада на Европейската комисия, която беше организирана днес от Представителството на ЕК в България, съобщиха от пресцентъра на финансовото министерство.

Срещата беше с участието на Валдис Домбровскис, заместник-председател на ЕК за еврото и социалния диалог, отговарящ също за финансовата стабилност, финансовите услуги и съюза на капиталовите пазари.

Горанов коментира още, че при новите реалности пред ЕС като отговор на Brexit би трябвало да се анализира въпросът за по-бързата консолидация на държавите, но това не трябва да е за сметка на тези, които още не са готови за еврозоната. Той каза, че само номиналните критерии за членство не са достатъчни – тях вече от 2-3 години нашата страна ги изпълнява, а трябва да се води дискусия с политиците в Европа дали засилването и разширяването на еврозоната не трябва да бъде поставено като приоритет на фона на глобалните процеси в света.

Горанов увери, че страната ни ще продължи консултациите както с ЕК и ЕЦБ, така и с големите държави членки на еврозоната, като само желание от наша страна не е достатъчно за присъединяването ни.

„Надявам се, че можем да коментираме с колегите едно ускорено присъединяване към ERM 2. Това е нашето желание, а каква ще е реакцията на тези държави – предстои да видим“, анонсира министърът.

„Резервите на нашите партньори са били винаги по отношение на реалната конвергенция – критерий, по който ние все още сме далеч, въпреки че сме напреднали през последните години.

„Повечето държави, които се присъединиха към еврозоната в последните години, са го направили при съотношение на БВП на глава от населението към средния за Европа някъде около 70%, а ние, за съжаление, сме някъде на около 48% - 49%“, обясни министърът.

Валдис Домбровскис посочи в своето изложение, че България върви към еврозоната, като е необходимо страната ни да се присъедини към валутния механизъм.

„2,9% е ръстът на икономиката на България за последната година, което е доста над средното ниво за ЕС, а прогнозата за следващата година също е висока. Ускорението, което България е набрала, е много добро, защото ще доведе до повишаване на стандарта на живот, работната заплата и пенсиите“, каза още заместник-председателят на ЕК. 

Финансовият министър коментира, че от прекомерен дефицит, макар и с еднократен ефект в края на 2014 г., в края на 2016 г. страната ни имаше балансиран бюджет по европейската методология с огромен излишък. „Структурният баланс съществено се подобри и затова и препоръката от страна на ЕК в тази част отпадна“, каза още министър Горанов, но уточни, че подобряването на събираемостта на данъците продължава да бъде приоритет за правителството.

Министърът отбеляза, че неслучайно един от първите законопроекти, одобрени от правителството, е за изменение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). В него, освен хармонизацията с европейското право, са заложени и две нови теми, свързани с допълнително ограничаване на плащанията в брой, като мярка в борбата със сивата икономика и за увеличаване на събираемостта на данъците, както и допълнение в частта на данъчното законодателство, която дава инструментариум на държавните органи за превенция на възможността фирми, които са със значителни задължения към хазната, да не могат лесно да се освобождават от тези задължения, като ги прехвърлят към малоимотни и безимотни хора.

„По време на дебата с ЕК за дисбалансите изразихме принципната ни позиция, че ако се мери с еднакъв аршин, някои от дисбалансите, които се очертават пред нашата икономика, могат с много по-голяма и по-категорична сила да важат за други държави членки, както и че ако не се отчита напредъкът, се губят стимулите“, заяви Владислав Горанов по време на конференцията.

На брифинг пред журналисти министър Горанов каза още, че когато за първи път е станал министър на финансите, в края на 2014 г., дори е нямало разговори за членството ни, а сега поне си говорим с партньорите от ЕС.

„Усилията на ЕК са в посока укрепване на еврозоната, в този смисъл метафората от последните дни за „неустоимото предложение“ към държавите извън еврозоната е по-скоро за привличане на тези държави, които със сигурност отговарят на всички критерии за членство, но самите те не бързат и нямат желание да се присъединяват към еврозоната, а нашият случай не е точно този“, каза Горанов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:00 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

15
rate up comment 5 rate down comment 3
Alx
преди 6 години
Манджа, само можем да мечтаем да стигнем стандарта на живот на Италианците, ние ако успеем да настигнем закъсала и фалирала Гърция ще е меко казано страхотно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 5 rate down comment 2
Спящият бик
преди 6 години
Като го чета Горанов, работата е хем сърби - хем боли... Няма да ни приемат, докато политиците ни само симулират усилия, а всъщност се радват на статуквото!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 1 rate down comment 3
supertrader
преди 6 години
То да влезем но те както се чудят как да ни изритат едва ли ще ни вземат. Тактично в последния момент няма да се получи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 5
khao
преди 6 години
ти му говориш, то ти приказва :):) ... успех !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 4
majnata
преди 6 години
"И това е още едно доказателство защо трябва да влезем под шапката на ЕС и всичко да се следи от там..."Аха...я виж в Италия как убаво се следи , Монте Паски е за спасяване от фалит , щото всичко е "под контрол"...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 7
majnata
преди 6 години
Ти , откачалка тия цени и заплати откъде ги видя , от БиТиВи ли...щото от 2500 след данъка ше ти останат 1800 , след наема и тока, водата и другите задължителни ше ти останат 800 ...после е автомобилът , и т.н. ...та 400 еврака ако ти останат за ядене е супер.А пък в България в тоя живот , заплата от 2500 евро простосмъртните нема да видат , ама хлебец по 5 еврака - сигурА.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 3
Alx
преди 6 години
пс И стига се вайка за парите на #КОЙ, те искаха да бутнат борда, ама не им се получи и го играха с KTБ. И това е още едно доказателство защо трябва да влезем под шапката на ЕС и всичко да се следи от там... защото сега има и други баМки които са на кантар да поемат към тоалетната....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 3
Alx
преди 6 години
Имам известно наблюдения и ще ти го кажа така... всички държави от ЕС тръгнаха напред (само България е забила една голяма котва и неще да мръдне) така че ЕС и Еврото са полезни за народа. Освен това в почти всички страни от З.Европа храната е дори по евтина и в момента от храната в България, просто повечето неща са нетраспортабилни. Но ако има още малко ръст на цените тук, куцо и сакато ще купи по един хладилен бус и ще започне да влачи храна от съседни държави. То и сега ако искаш свестен прах за пране си вземаш от някое малко магазинче което носи от Гърция (примерно) и тн.... и тн..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 8
majnata
преди 6 години
Ако там е станало кофти , при нас ще е кофти на квадрат , та се чудя не разбираш ли или се правиш на улав...влизането в еврозоната ще е от полза единствено на богатия 1 % от българите, където ти и аз не сме .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 9 rate down comment 5
Alx
преди 6 години
Ако всичко което е станало там стане и тук, цената на хляба ще ни е последния проблем. Това че икономиката на Германия/Италия/Гърция е реагирала по такъв начин има ли причина да смятаме че същото ще се случи и в Бълария?За доброто на народа (понеже политицитени са кръгла нула) е желателно да влезем възможно най бързо и в еврозоната и в шенген.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още