IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Горанов: Работим активно за присъединяване към ERM II и еврозоната

Няма никакви притеснения за банковата система в България, тя е достатъчно добре капитализирана, обяви финансовият министър

18:43 | 23.03.18 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Българското правителство работи активно за присъединяване към ERM II, което е първата стъпка, за да продължи страната към едновременното членство в еврозоната и Банковия съюз.

Това е отговорил финансовият министър Владислав Горанов по време на петъчния парламентарен контрол, става ясно от стенограмата, с която Investor.bg разполага.

Изказването е в отговор на въпрос на Красимир Янков от БСП за това каква е политиката на България по кандидатстването и присъединяването към банковия съюз в Европейския съюз, както и в какъв срок се очаква да бъдат въведени механизмите на Банковия съюз, в това число и Единния банков надзор.

„По време на Консултативен съвет по национална сигурност през юни 2014 г., на който президентът обяви, че има разбирателство между политическите партии, че общественото доверие в банковата система е ключово условие за финансовата стабилност в страната и за функционирането на икономиката. Решението на Консултативния съвет е Българската народна банка да поиска проверка от Европейския банков орган за оценка на ефективността на надзора върху българските банки като се предвиди и законодателна инициатива за подобряване на ефективността на банковия надзор и ясното носене на отговорност“, посочи Янков. 

Според него ефектът от решението на Консултативния съвет за национална сигурност в голяма степен е достояние на обществеността, но призова Горанов отново да потвърди стабилността на банковата система в България във връзка с така направените стрес тестове и с международно участие на експерти от европейско ниво и решението тогава е да се инициира от Българска народна банка и се адресира към Европейския банков орган.

„Уважаеми господин Янков, бързам да отговоря, че не би трябвало да има никакви притеснения за банковата система. Тя е достатъчно добре капитализирана. Това го показаха и стрес тестовете и оценката на качеството на активите на цялата банкова система през 2016 г. Това го показва и деескалацията на макроикономическите дисбаланси, която беше направена от Европейската комисия през миналия месец. От прекомерни дисбаланси, ние преминахме към дисбаланси. Темата е много специфична“, коментира от своя страна Горанов.

По думите му през последното десетилетие в отговор на последиците от суверенната криза и кризата в банковата система в еврозоната, там настъпиха сериозни промени. Бяха създадени много нови механизми, структури и институции. Създаването на Банковия съюз представлява една от най-големите институционални промени, посочва министърът.

Той е категоричен, че България има отлични макроикономически показатели, с които устойчиво изпълнява четири от петте критерия за присъединяване към еврозоната. Става дума за държавен дълг, бюджетен дефицит, дългосрочен лихвен процент – в случая по 10-годишни ДЦК в лева, който за февруари 2018 г. е 0,9765%, инфлация – в средногодишната ни инфлация по последни данни за февруари 2018 г. е 1,32 на сто, измерена чрез Европейския хармонизиран индекс за потребителските цени. 

Трябва ли България дa пpиeмe eвpoтo?

Дa, тoвa щe ocигypи пo-гoлямa cтaбилнocт и по-висок стандарт.
Дa, нo cлeд ĸaтo се дoближим до cpeдния cтaндapт нa живот на EC.
He, това ще повиши инфлацията.
He, защото и ceгa лeвът e cтaбилeн зapaди вaлyтния бopд.
Общо 2201 гласа

„В същото време е необходимо да изпълним и условието за членство в ERM-2 е критерият за валутен курс – минимум две години участие в ERM II с фиксирания курс на лева към еврото. Предвид, че 21 години валутният борд у нас функционира, изпълнението на този критерий, не би следвало да представлява някакъв проблем, но той е формален, който не сме изпълнили. Фокусът трябва да се съсредоточи в това, ако искаме да изпълним стратегическата цел за членство в еврозоната“, посочва в отговора си Горанов. 

"Членството в еврозоната, съответно автоматичното присъединяване към Банковия съюз, задължително изисква преди това членство в ERM II и продължаване на следваната макроикономическа политика, ориентирана към стабилността, която би гарантирала, че ще продължим да изпълняваме макроикономическите критерии за последващо членство във валутния съюз. Предвид обаче конфиденциалността на процедурата и пазарната чувствителност, не бих желал да споделям повече детайли, най-малкото от респект и правилата на нашите европейски партньори и Европейската централна банка, към които искаме да се присъединим", коментира още финансовият министър. 

Темата стана особено актуална, след като в деня на официалното откриване на българското председателство на Съвета на ЕС Горанов обяви, че се очаква до края на юни страната ни да кандидатства официално за присъединяване към Европейския валутен механизъм, известен като ERM II, като предварителна стъпка преди приемането на еврото. 

Още по темата четете тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:31 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 1 rate down comment 5
abdul
преди 6 години
И без друго нещата си отиват към ***. За чии бай *** да си хабим силите сега?.. ще ни трябват..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 7
thehappyroger
преди 6 години
Кретено-масончето си направи къща в полите на Витоша за няколко милиона след като стана министър, сега предлага на кметовете да вдигнат данъците върху имуществото, защото не им стигали парите да си направят и те такива къщи като на Влади, и са се ограничили само до къщи на стойност до 500 000 лв. И той е от умните, кадърните и красивите кретено-масоно капиталисти, които направиха България истинска приказка, ама от тия с голямата поука накрая които са. До 2030-та един град смехономика, останалото деградиращо ромско гето, разпадаща се мизерия и бойкочарник/гинкочарник/шишичарник/боклукчарник. След това пари за заплати, за пенсии и за бюджет държавата ще ги събира на *** от ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 14 rate down comment 9
Sandy
преди 6 години
Убеден съм, че повечето от вас тук знаят, че няма да има нито чакалня, ни евро, ни Шенген. Защо тогава си чешете езиците, Дами и Господа? Всеки от вас тук е с по - голям умствен капацитет от Горанов, Борисов и останалата шайка разбойници и то взети заедно, но кукловодите няма да допуснат никой от вас в управлението на държавата, защото там умни хора не им трябват, а ***. Тъпият човек каквото му кажат това ще прави, а умният ще оспори, ще надигне глава, ще скочи да защити честта и достойнството си.ЕС се дави и това се вижда от километри. Продължавам да твърдя, че в момента, в който стане ясно на "***", че на кораба няма място за нас, защото и без това крена е голям, предстои или премахването на Валутният борд или промяна курса на евро - лев. Така или иначе, без девалвация на лева няма да мине. Червената аварийна лампа не спира да свети, само, че никой не и обръща внимание, защото остана още за крадене и там е съсредоточен целият политико - олигархичен апарат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 8
scott
преди 6 години
подавам си аз молба да ме земат на работа у голдмън сакс, морган стенли и даже дойчето банака - едновремемнно.и те ми векат: *** как така, малки обеми на онлайн търговия и искате да водите многомилярдни портфейли на наши клиенти? Аз им викам: ми ей го на, владито горанов, му казаха, че нема да го земат у ерм2 и еврозоната, че и у шингин, пък той дига пушилка, прави реклама, уверява че това - онова...що и аз да не кандидатцтвам при вас, щом той ГО МОЖЕ.И ОТТАМ МИ ВИКАТ: ОЦЕНЯВАМЕ ЧУСТВОТО ВИ ЗА ХУМОР. АМА НЕ СТИГА.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 9 rate down comment 1
pecan
преди 6 години
Още през 2003 г. ЕЦБ реши, че страните с валутен борд не трябва да минат през смяна на режима, тоест да излязат от борда и да минат към ERM , само за да фиксират отново курсовете си по-късно. Затова ЕЦБ реши, че е възможно тези страни да запазят фиксирания си курс и валутния борд, докато участват в ERM II, но като едностранен ангажимент.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 0
fortiss
преди 6 години
За какво нямаш притеснения, че не разбрах?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 2
крас
преди 6 години
Както казва Горанов "ТЕМАТА Е МНОГО СПЕЦИФИЧНА"КАК ДА ПОДАДАТ МОЛБА ЗА ЧЛЕНСТВО С ТАЗИ дисбалансирана банкова система?!Самият ГОРАНОВ не е убеден, че ИЗСКВАЩИТЕ СЕ ДВЕ ГОДИНИ на свободно плаване на лева ще приключат с ХЕПИ ЕНД.ДА НЕ ЗАБРАВЯМЕ, ЧЕ ВАЛУТНИЯ БОРД /паричен съвет/ БЕ ВЪВЕДЕН ЗА ПЕРИОД ОТ 20 ГОДИНИ Този период изтича на 1 ЮЛИ 2018 ГОДИНА!!Какво правим после?!Нито ГОРАНОВ , нито пък ментора му КИРИЛ АНАНИЕВ са наясно как ще приключи отказа от прилагане на този финансов инструмент.Мисля си, че нещата в банковата ни система не зависят нито от ГОРАНОВ , нито пък от МЕНТОРА МУ. "НАШАТА" финансова система е функция от ЧУЖДИ КРЕДИТНИ ИНСТИТУЦИИ! и тяхното поведение ще е определящо за предстоящия ход на събитията. Света влиза в търговска война , която утре ще прерастне във финансова , и недай БОЖЕ в СВЕТОВНА ВОЙНА. КОЛОНИАЛНА БЪЛГАРИЯ е като черупка в едно разбунтувало се море.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 3
крас
преди 6 години
КАКВО ЗНАЧИ ТОВА ГОРАНОВ: "От прекомерни дисбаланси, ние преминахме към дисбаланси. Темата е много специфична"ЗНАЧИ ЖИВЕЕМ В ДИСБАЛАНСИРАНА БАНКОВА СИСТЕМА ?! КАКВА Е ТАЗИ "конфиденциалност на процедурата и пазарната чувствителност" ЗАРАДИ КОЯТО НЕ ЖЕЛАЕШ ДА СПОДЕЛЯШ ПОВЕЧЕ ДЕТАЙЛИ ?! ИМА НЕЩА КОИТО И БЕЗ ДА ГИ СПОДЕЛЯШ СА ОЧЕВАДНИ - увеличаване на паричната маса с близо 50% само за няколко години, скок на цените на стоки от първа необходимост, на жилища ... на ТОК , НА ВОДА ...ЗА ЗАЕМИТЕ КОИТО СА ОСНОВНИЯ ИЗТОЧНИК НА ФИНАНСИРАНЕ СЪЩО НЯМА ДА ГОВОРИМ Докъде ще е докараме с тази ДИСБАЛАНСИРАНА банкова система бе Горанов?!Сещаш ли се, че банките у нас са поделения на ЧУЖДИ ФИНАНСОВИ ИНСТИТУЦИИ, които при един срив като този който в момента върви в света на ТЪРГОВИЯТА и ФИНАНСИТЕ ще доведе до неща които не искам да си помисля. Знаем как влезна във ВАЛУТНИЯ БОРД държавата АРЖЕНТИНА , и как излезна от него - С КАМЪНИ И ДЪРВЕ!ТОВА ЛИ ПРЕДСТОИ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 5
data
преди 6 години
И ние да можем да девалвираме при свободен режим на търговия както е в ЕС и ние няма да се натискаме
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 25 rate down comment 8
majnata
преди 6 години
Никак ... поляците се дърпат , ние се натискаме ...има нещо сбъркано !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още