IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Григор Сарийски: Възможно е да не постигнем очаквания ръст от 3,3% през 2020 г.

Налице са всички индикатори, че вече сме в рецесия, каза икономистът

13:46 | 17.11.19 г. 5
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Налице са абсолютно всички индикатори, които показват, че вече сме в рецесия. Възможно е да не успеем да постигнем очаквания ръст от 3,3 на сто през 2020 г., движен от вътрешното потребление. Това каза в предаването „Светът е бизнес“ по Bloomberg TV Bulgaria икономистът доц. Григор Сарийски.

"Показателна е структурата на външната търговия", отбеляза гостът и коментира, че при увеличение на вноса с 1,3 млн. лв. за първите осем месеца на годината, износът намалява с 300 млн. лв., при това намаляват основните компоненти – горивата (с 1 млрд. лева) и суровини.

„Когато внасяте по-малко горива и суровини, това означава, че икономиката ще работи на по-бавни обороти, т.е. индустриалното произвоство ще започне да се забавя. Това се вижда също в индексите за бизнес климата и в доверието в индустрията, който вече за трети пореден месец е на отрицателна територия“. 

Според госта домакинствата ще усетят забавянето с известно закъснение. 

„Най-абсурното е, че това става на фона на бурното увеличение на заплатите от 12%“, коментира Сарийски. По негово мнение номиналното увеличение няма как да компенсира ниския БВП на човек от населението и влошаващата се социална стратификация. Гостът отбеляза, че това неминуемо ще рефлектира върху потреблението и прогнозира проблеми както по линията на външните пазари, така и по линията на крайното потребление вътре в страната.

Икономистът даде пример с Румъния, която успява да стимулира своите предприемачи за реализацията на производство с крайни продукти. Икономика, която се изкачва по веригата на добавена стойност. 

„Eдин от големите проблеми е, че сатистиката у нас маскира този проблем, ние произвеждаме машини и компоненти, но те не са краен продукт произведен и потребяван навън и в страната. Това е причината за огромното изоставяне на България спрямо Румъния“. 

Доц. Сарийски обърна внимание и на анонса за реформа на европейския банков капитал до юни 2020 година. По негово мнение новите правила ще влошат конкурентната позиция на европейските банки спрямо банките в САЩ.

„Става въпрос за принципно нов подход при оценката на капиталовата адекватност. Това ще доведе до още по-строги изисквания както при оценката на собствения капитал, така и на рисково претеглената строгост на активите“.

Още новини четете в Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:49 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 12 rate down comment 4
Mirilai-lai
преди 4 години
другари, това няма никакво значение, важното е офертните цени на парталаментите да са високи, за да (изглежда че) въртим парите ! и така, докато се събудим от хубавия сън.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 16
lyusien
преди 4 години
До 3Чувал ли си че важни са фактите В края на 2020 ще видим какъв е разтежа и ще разберем кои е прав от нас Но теб вероятно няма да те има в Инвестор А колкото до Румъния Икономиката им има близо 6 % бюджетен дефицит и скоро ще попаднат в процедура по свръх дефицит Новото им правителство вече взема мерки това да не се случи т с намаляват разходите Но ти от къде можеш да знаеш това Изглеждаш неграмотен след като пишеш такива неща И неграмотен се пише така а не НАГРАМОТЕН а И В СТАТИЯТА НА ТОЗИ ДОЦЕНТ СЕ ГОВОРИ НЕ ЗА КОРУПЦИЯ А ЗА ИКОНОМИКА И ИКОНОМИЧЕСКИ РАСТЕЖ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 21 rate down comment 4
serafima
преди 4 години
Прогнозата никак не е грешна. Отвратителен е твоят правопис, който показва цялата ти (не)грамотност. Скандално! Няма нужда да бъдеш убеждаван в нещо, което е изписано в сайтовете с конкретни данни. Какви краткосрочни ефекти те гонят, един господ знае. Обобщаващо - тръгнахме с Румъния от едно равнище на развитие (БВП на човек от население спрямо средното на ЕС-28) при приемането ни и още преди 2 години те имаха индекс 63%, а ние само 49%. И всичко това се дължи на по-добре организираната им производствена дейност и институционална база. Това споделям с другите, ти си предубеден, неинформиран и награмотен. В началото бяхме на едно равнище на корупция, сега те скочиха напред и най-отдолу остана единствена България и то с нарасттваща корупция.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 19 rate down comment 2
nkavrakov1982
преди 4 години
Ха ха, значи чуждите инвестиции, били кът, растежа не бил достатъчен, НО иначе всичко е наред.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 21
lyusien
преди 4 години
Това е грешна прогноза Добрата новина е че 2020 българската икономика ще нарастне с над 3 % Лошата е че това не е достатъчно Отново мотори на разтежа ще бъдат потреблението износа европеиските фондове и паричните приходи на българите от чужбина Ако няма някакви външни сътресения това е абсолютно сигурно Румънците имат по висок разтеж защото използват големия си дефицит за по високи пенсии и заплати за да стимулират потреблението Но това има краткотраен ефект После трябва да връщат дълговете Това което може да доведе до растеж от 5 % в България са преките чужди инвестиции но те за съжаление са кът
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още