IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

И детски градини ще могат да стават средищни и защитени учебни заведения

Защитените детски градини ще получават допълнително финансиране според това дали се намират в планински район, или другаде

13:29 | 11.05.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay.com</em></p>

Снимка: Pixabay.com

Детски градини също ще могат да бъдат средищни и защитени, каквато възможност има за училищата. Това се предвижда в проекти на постановления на Министерски съвет за определяне на критерии за включване в списъците на средищните и защитените учебни заведения и детски заведения, предава БТА.

Предвижда се една детска градина да се обяви за защитена, когато нейното закриване би довело до това най-малко осем деца в задължителна предучилищна възраст да пътуват на 14 и повече километра извън населеното място, в което живеят, или ако поне на пет деца се налага да пътуват не по-малко от 20 километра до най-близката друга градина или училище, което организира предучилищно обучение.

Защитените детски градини ще получават допълнително финансиране от 21 хил. лева за градина в планински район и 19 хил. лева за останалите.

Най-малко четири деца в задължителна предучилищна възраст от друго населено място трябва да се обучават в детска градина, за да бъде тя обявена за средищна. Условието е в селищата, откъдето са децата, да няма градина или училище, което да организира задължително предучилищно образование. Също така градината трябва да е на най-малко разстояние от мястото, откъдето идват децата, измерено по асфалтов път. Условието се въвежда, защото в планинските райони често пъти по-краткият път е без асфалт, а в интерес на децата е да пътуват при безопасни условия до градината или училището.

Критериите за обявяване на защитено училище са различни за различните степени на образование. Училище, което обучава от първи до седми клас, става защитено в случай, че ако бъде закрито или преобразувано поне 10 деца ще трябва да пътуват на 20 и повече километра до най-близкото училище.

От осми до десети клас училището влиза в списъка, ако най-малко 15 ученици ще пътуват на повече от 30 километра. Допълнителната субсидия за тези училища е 32 хил. лева за планински район и 29 хил. лева за останалите.

Най-малко 10 пътуващи ученици в задължителна училищна възраст от други населени места трябва да има в училище, което кандидатства за статут на средищно.

За пътуващите деца и ученици се осигурява безплатен транспорт, като задължително се определят придружители на децата и на учениците от 1 до 4 клас по време на пътуването до средищното училище или до средищната детска градина.

В България в момента има 765 средищни и 142 защитени училища.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:24 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още