IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Яснота за лиценза на "Емко" ще има най-рано в края на септември

Главна дирекция „Национална полиция“ се ангажира до 25 септември да провери дали нередностите по съхранение на боеприпасите в завода са отстранени

17:58 | 18.09.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay.com</em></p>

Снимка: Pixabay.com

Най-рано в края на септември ще стане ясно дали ще бъде възстановен отнетият лиценз на „Емко“ ЕООД. Това става ясно от съобщение на пресслужбата на Министерството на икономиката след извънредното заседание на Междуведомственият съвет по отбранителна индустрия и сигурност.

Заседанието беше насрочено миналата седмица заради продължаващите протести на работници и служители в „Емко“ и след като стана ясно, че поръчки за дружеството са пренасочени от държавната фирма за външна търговия със специални стоки "Кинтекс" към ВМЗ-Сопот.

Лицензът на „Емко“ беше замразен през юли заради проблем със съхранение с боеприпасите. Главна дирекция „Национална полиция“ се ангажира да извърши проверка дали нередностите са отстранени, която да приключи до 25 септември.

След това дирекцията ще информира пак Междуведомствения съвет по отбранителна индустрия, който има готовност да свика извънредно заседание, за да реши за лиценза.

Ръководството на предприятието твърди, че нарушенията са отстранени и според директора Славчо Димиев това е констатирано при проверка на МВР на 29 август, но въпреки това търговският лиценз не е възстановен.

Той коментира наскоро пред БНР, че срещу дружеството се води „открита война“ заради опита на компанията да влезе във владение на русенския оръжеен завод „Дунарит“.

Наскоро министърът на икономиката Емил Караниколов призна, че фактически собственик на „Дунарит“ все още е дружеството „Кемира“ на банкера Цветан Василев, който избяга в Сърбия след фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ).

“Кемира“ се опита да прехвърли контрола на завода на „Емко“ на бизнесмена Емилиян Гебрев чрез увеличение на капитала, но съдът е блокирал процедурата.

Държавата също се опитва да придобие предприятието, но и вписването на Държавната консолидационна компания (ДКК), която изкупи големи дългове на предприятието, като заложен кредитор също е спряно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:11 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още