IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Икономист: Няма да загубим парите от ЕС, ако закъснеем с Плана за възстановяване

Народното събрание веднага трябва да поиска удължаване на срока за внасяне на плана, съветва проф. Димитър Иванов

12:47 | 22.04.21 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Не трябва да има паника, че ще загубим парите от ЕС, ако не внесем навреме Плана за възстановяване и устойчивост. Други 13 страни членки още не са внесли своите планове и вероятно ще искат удължаване на срока. Това заяви икономистът проф. Димитър Иванов по BTV.

Според него голямата опасност е, че средствата ще се забавят и час по-скоро Народното събрание трябва да уведоми Брюксел, че нямаме правителство и искаме удължаване.

„Планът за възстановяване на третата по големина икономика Италия беше отхвърлен, а той е направен от спасителя на еврото Марио Драги“, отбеляза проф. Димитър Иванов. Според него е важно, че опитът на Германия да оспорва създаването на фонда за възстановяване и устойчивост е паднало в съда в Карлсруе.

Димитър Иванов съобщи, че Брюксел вече даде индикация за удължаване на срока. Той съветва българския парламент да уведоми Европейската комисия и да поиска официално удължаване на националния ни план до 20 – 25 май.

Икономистът е категоричен, че в Брюксел не бива да се отива с плана на предишното правителство, който по думите му има сериозни дефицити, но е на мнение, че документът може да се ползва за основа, върху която да се работи.

„Сред основните проблеми на плана, изготвен от кабинета „Борисов 3“, е, че не е стъпил на реалната икономика, няма го реалния бизнес, не са заложени механизми за контрол на харченето на средствата, на което Брюксел ще обърне сериозно внимание“, коментира икономистът.

Той обърна внимание на записаното в плана, че абсорбирането на 12% от средствата трябва да стане до края на 2024 г., при условие, че Европейската комисия изисква 100% от абсорбирането да стане до 2026 г.

Икономистът е категоричен, че това не може да се направи от българската държава и изрази опасения, че ЕК ще обърне внимание на този въпрос. 

Димитър Иванов напомни, че европейските средства се разделят на грантове и специални заеми със специфични условия, които се дават за срок от 30 години.

„В плана няма нито дума, нито раздел за тези специални заеми, които трябва да се дадат на българския бизнес за дигитализация, зелени проекти, ниски карбонови емисии и за други иновационни сфери, с които българската икономика да се развие“, потвърди икономистът и предупреди, че не може да се отиде с този план в Брюксел, без да се каже за какво ще се използват тези трийсетгодишни заеми с много добри условия.

Иванов препоръча работна група от специалисти от институциите, която до 25 май да преработи плана според изискванията на ЕК.

„След преминаване на процедура за одобрение от Европейския съвет първите средства от Фонда за възстановяване в размер на  806 млн. евро може да дойдат най-скоро в началото на август“, прогнозира той, като не изключи едномесечно забавяне.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:29 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
serafima
преди 2 години
Звучи резонно това, което казва проф. Димитър Иванов.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още