IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Икономисти: Заради скъпото гориво няма да се усети планираното увеличение на доходите

Според експерти облекчение на цените може да се постигне чрез по-ниско ДДС за стоките от първа необходимост

10:07 | 13.11.18 г. 4
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Има опасност високите цени на горивата у нас през последните седмици да „изядат” планираните по-високи доходи през следващата година, предупреждават икономисти. Специалистите в петролния и газов бранш обаче очакват понижение на цените в България.

За асоциацията, която представлява нефтения бизнес, цените у нас се регулират единствено от международния пазар. „Когато те се покачват, се покачват със същия тренд като тези в Европейския съюз, когато цените на горивата в страната падат – те падат по същия начин както в останалата част на Европейския съюз”, заяви Светослав Бенчев, Българска петролна и газова асоциация, по bTV.

От Асоциацията уточняват, че акцизът за литър гориво у нас е най-нисък в Европа, а нефтените продукти са сред най-евтините. 

„Имайте предвид, че бюджетът на страната се пълни основно с акцизи и ДДС. В този смисъл – всяко понижаване на някой от тези два компонента ще доведе до понижаване на бюджета на страната”, допълни Бенчев.

Икономистът Румен Гълъбинов обаче смята, че високите цени на горивата вече са оказали влияние на бюджета – инфлацията се е повишила и е възможно да има ефект върху доходите ни догодина.

„Всички заложени от сега индексации на доходите – увеличение на минимални работни заплати, увеличение на пенсии, социални плащания могат да бъдат образно казано или отчасти, или изцяло „изядени” от тази инфлация”, каза Гълъбинов.

Според икономисти облекчение на цените може да се постигне чрез по-ниско ДДС за стоките от първа необходимост и чрез либерализация на вноса на гориво от съседните страни.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:13 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 8 rate down comment 1
Mohave _
преди 5 години
Така е ! Издигнахме лозунга - "инфлация на всяка цена" . Доста време се чудех , защо никой не качва цените , като се цели инфлация ? Явно по команда от ЕЦБ започва истинската проинфлационна кампания . Подготовка за стръмно качване на лихвите .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 14
s3
преди 5 години
Защо обиждаш? Или и ти си като онези протестиращи ***, които не харесват растящите цени, а в същото време искат да имаме добро ниво на инфлацията? Е ако имаше малко повече икономически познания, щеше да знаеш че е много трудно да увеличим инфлацията, ако цените на стоките не скачат, не че е невъзможно, но е трудно за постигане статистически.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 22 rate down comment 1
Iblis
преди 5 години
Абе, баси трола герберастки. Как да наблягат на стоки различни от тези, които са първа необходимост като заплатата не стига. И кое точно се акумулира, ако проследиш цените на основни стоки ще видиш, че акумулирането е само в главата ти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 21
s3
преди 5 години
По-ниското ДДС за стоките от първа необходимост не е приложимо за нас, както казва министър Горанов. Проблемът е, че у нас хората нямат развита култура на пазаруване и наблягат на стоките от първа необходимост, котио достигат до 60-70% от потреблението. Затова и намалянето на ДДС-то за тях ще се отрази негативно на бюджета ни.Иначе, всеки ще усети нарастването на доходите, вече за поредна година доходите скачат и тоа се акумулира. Както казва народа: Капка по капка - вир става. А инфлацията не трябва да ни плаши, тя е наш приятел. Дълги години се стремяхме да постигнем поне до едни заветни 2%, ето че успяхме. Доларът днес вече е 1.74лв. така че дано и това да помогне за едни добри темпове на инфлацията у нас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още