IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Има ли нужда България от още ядрени мощности

ТЕЦ "Марица-изток“ може да работи, но не и икономически изгодно заради глобите за замърсяването, твърди Станислав Георгиев от Булатом

23:07 | 05.02.21 г. 10
Има ли нужда България от още ядрени мощности

В България трябва да има място и за проекта "Белене" с 2000 мегавата, и за "Козлодуй" с 2000 мегавата. Въпреки че е чисто политическо решението за изграждането на 7 и 8 блок на "Козлодуй", енергетиците ще помогнат със своите знания и опит за реализирането на този план. Това мнение изказа Станислав Георгиев, изпълнителен секретар на Булатом, в предаването "Светът е бизнес" с водещ Ивайло Лаков.

По думите на госта съгласно критериите на Европейския съюз за въглеродна неутралност и поради икономическата нецелесъобразност по-старите ТЕЦ-ове в страната ни трябва да бъдат замени с други, които задоволяват изискванията.

„Всички знаем какви са изискванията на европейската общност в момента по отношение на термичните централи до 2035 г. - нулеви въглеродни емисии. Нашата енергийна система, що се отнася до базовите ѝ мощности, е съставена от 4000 мегавата от ТЕЦ "Марица-изток" и 2000 мегавата от АЕЦ "Козлодуй", без които  България просто не може да функционира.

„Останалите мощности до 10000 мегавата се генерират от ВЕЦ-овете и възобновяемите източници на енергия", посочи Георгиев, добавяйки, че така или иначе тези централи имат своята специфика при наличност и когато възникне липса - те не могат заменят базовите мощности на страната, особено през зимата.

„Никой от страна на Европейската комисия не е казал, че не може да работи ТЕЦ "Марица-изток". Просто държавата ще си плаща солидни суми за замърсяването, правейки експлоатацията на тези централи икономически неизгодна".

„Що се отнася до Зелената сделка, двата проекта са един от основните инструменти тя да бъде спазена от българска страна, тъй като емисиите на ядрените централи са фактически нула - по-добро решение от това няма", изтъкна изпълнителният секретар на „Булатом“.

Целия разговор вижте във видео материала на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:29 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 2 rate down comment 1
Pyramid
преди 3 години
...Сигурен ли си, че днес, не си шмъркал?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 4
kane
преди 3 години
Не.Производството на енергия чр з ядрен разпад е най-мръсното производство на енергия познато на човечеството. Вредите от производството на радиация са ненадминати - те са за стотици хиляди години - убиват всичко живо бавно и незабележимо хилядолетия.... Смъртта от тях е като от вирус, но много по бавна, тиха и мъчителна. Радиоактивност та убива и изменя клетките. На всички АЕЦ трябва да им се сложи края по целия свят. Процеса ще е мъчителен, но е крайно необходим. Долара и перките са много по евтини от един АЕЦ, да се комбинират с Правец и водород при излишъците за баба и това е пътят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 4
Pyramid
преди 3 години
Нови ядрени мощности са потребни. Въпросът е, защо досега, спъваха всичко: Щяхме вече да ползваме новите реактори, те да се изплащат, и те така. А сега, не само, че натрупахме пропуснати ползи, ами допълнително, се оскъпи всичко от глобите по арбитража, окраденото и моментната, вече кризисна, конюнктура че, за гербавите ***, само висша мярка, с конфискация на цялото имущество, лишаване от граждански права и строг тъмничен, без право на замяна. АМАН от предатели.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 5
doba
преди 3 години
Зелков,Няма лошо в 7-ми реактор в Козлодуй, не е зле и Белене да бъде довършена.Колкото до отработеното ядрено гориво не се притеснявай - руснаците си го вземат обратно, преработват го по някаква си тяхна технология и го пряват на свежо ядрено гориво. Друг е въпросът, че по ЕС директиви бяхме изнудени да си построим и наше хранилище, след време може на музей да го направят
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 2
zelka007
преди 3 години
ако не се модернизира мрежата ни за работа с повече ВЕИ , да - трябва 7-ми реактор . ако не се въведът стандарти за нискоенергийни сгради в новото строителство , да - трабва 7-ми реактор . ако не започнат най-накрая да гледат на покривите на всички сгради с южно изложение в БГ като потенциални фотоволтаични паркове , да - трябва 7-ми реактор . интересен въпрос към всички ядрени фенове във форума , отработеното ядрено гориво на козлодуй къде се съхранява ... :))) ... имаме ли въобще някаква стратегия за него ... ?! запознати ли сте с цената на съхранението му в следващите 50 години , а за следващите 300 , а за следващите 10.000 години ... ?! кой ще я плаща и от къде ще се акумулират тези средства ... ?! нали не мислите , че щом е изровено , то може да се зарови и да забравим за него ... :))) ... зверски неграмотен постулат циркулиращ из форумите ... !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 3
Achtung
преди 3 години
Само да почне да идва новия внос на таралясници на ток от Европа и края на десетилетието ЕС да ни натисне за ТЕЦ-овете и ще видим къде зимуват раците, ама липсата на всякакво планиране не е нищо ново за най-бедната държава в ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 4
evlogi
преди 3 години
Ся тоз иска и 2 Гвт Беляне и 2 гвт Козлодуй?Ми в Бг през пролетта например товарът в системата е под 4 гвт, кво ще прайм тогава?Предвид на това ,че ядрен реактор не може да се вкл и изкл кат ти скимне, ще трябва да се отърваме от излишната енергия на външните пазари на вероятно отрицателни цени.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 3
fon
преди 3 години
Тия от Булатом, лакеите на Богомил Манчев, са просто за затвора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 4
xapoznai
преди 3 години
С оглед на напредването на технологиите след 10 години (минималния срок за изграждането на ядрена централа) има огромна вероятност източниците на възобновяема енергия да осигуряват над 50% от енергията на българския пазар. При себестойност на новите ядрени мощности от около 20ст за киловатчас при работа на пълна заетост просто няма да има какво да се прави тази енергия и цената ще се вдигне още повече. За жалост вече имаме два реактора и гьол ама пак е съмнително, че ще излезе сметката...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 2
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Не съм запознаъ или специалист, но за 7 и 8 блок в Козлодуй съм твърдо ЗА, но за БеляНе твърдо против.2 нови блока са ОК да заменят въглищарските Марици. За останалото ще има възобновяема енергия и газ.Тва Белене е едно село, нито хора има да работят в АЕЦ, нито инфраструктура. Нищо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още