IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Изписването на излишни лекарства увеличава публичните разходи за здраве у нас

Стимулират се и нови хоспитализации, коментират лекари

16:25 | 24.11.17 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

В България нито една институция не събира данни за ненужното изписване на лекарства, няма и точен анализ дали излишно се харчи обществен ресурс за свръхизписване на медикаменти. Лекарства се изписват без да е необходимо, констатират лекари и аптекари. Според медиците това неминуемо води до допълнителни ненужни разходи.

Зам.-председателят на Българския лекарски съюз д-р Галинка Павлова призна пред БНР, че в страната няма аналитично звено за предписването на лекарствата.

Тя посочи, че много често пациенти излизат от кабинетите на лекарите или от болница с рецепти, изписани от двете страни, с по 7-8 лекарства и то за състояние, което невинаги е много тежко и много сериозно и налагащо толкова много медикаменти за изписване. Следва и трябва да бъде изследвано защо се получава този феномен, каза Павлова.

Според председателя на Сдружението на общопрактикуващите лекари доц. Любомир Киров само незнаещите лекари биха изписали повече от нужните лекарства. Той оправда подхода на своите колеги с мнението, че почти няма човек, който да е само с едно заболяване.

Има изследване на Клиниката по вътрешни болести в Александровска болница, което установява, че имаме свръх-изписване на инхалаторни кортикостероиди, съобщи проф. Даниела Петрова, началник на Белодробното отделение на Александровска болница.

Има свръхизписване на някои медикаменти, което понякога има неприятни странични ефекти и допълнително хоспитализиране във връзка с тези нежелани лекарствени реакции, допълват лекари.

Подобен проблем съществува и в Италия. На 118-ия Национален конгрес на дружеството на италианските лекари по вътрешни болести, състоял се в края на месец октомври, стана ясно, че на хората над 65-годишна възраст се предписват прекалено много лекарства. Това предизвиква усложнения на пациента и увеличава излишно разходите на здравната каса.

Сигналът за тревога бе даден от Института за фармакологични изследвания "Марио Негри" от Милано, работил съвместно с Многопрофилната болница в града. В нея, са били подложени на анализ 5000 пациента, 60% от които се прибрали у дома със списък от ненужни лекарства, водещи до неприятни и даже опасни последици.

В Италия годишно в болниците се приемат 5 милиона души на възраст над 65 години. При изписването всеки излиза с поне две нови предписания за лекарства, които се добавят към тези, които пациентът е вземал ежедневно преди това. Така хората преминават средно от 5 на 7 вида хапчета. Най-рано след три месеца всеки пети от тях се нуждае от ново влизане в болница заради прекалена употреба на медикаменти. Там получава нов списък на лекарства.

Два милиона италианци се озовават в ситуации на нежелани лекарствени реакции. Това води до увеличение на медицинските прегледи и специализираните визити.

Проучването на института "Марио Негри" сочи, че благодарение използването на специален софтуер, рискът да се взимат потенциално неподходящи лекарства спада от 42% на 12%, а опасността от взаимно влияние на медикаментите намалява от 59% на 33%.

На полуострова е предложен иновативният проект, наречен De-prescribing. С негова помощ около 25% от лекарствата ще бъдат избегнати, както и 55% от хоспитализациите. Очакванията са с тази програма да бъдат спестени поне 5 млрд. евро на италианската Здравна каса, която сега харчи 16 млрд евро.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:39 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 0
majnata
преди 6 години
Лекарите вече не са лекари ами отровители ...това е мръсен бизнес , прикрит зад "здравната" каса ,за който не е разбрал .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още