IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Иззет от държавата тютюн ще се унищожава в инсталации за изгаряне на отпадъци

Разходите по съхранение, транспортиране и унищожаване на иззет тютюн ще се покриват от нарушителите, от които е отнета суровината, предвиждат нормативни промени

09:27 | 10.12.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Иззетият от държавата тютюн ще се унищожава в лицензирани инсталации за изгаряне или компостиране на отпадъци.

Това предвиждат предложения за промени в правилника за прилагането на закона за тютюна и тютюневите изделия, внесени за обсъждани от Министерството на земеделието, храните и горите. Крайният срок за подаване на становища е 8 януари 2021 г.

С поправките най-накрая се предлага ред за унищожаване на иззетия в полза на държавата тютюн заради незаконно изкупуване или съхранение. След големите промени в закона за тютюна от миналата година, с които беше създаден публичният регистър на тютюнопроизводителите и въведени изисквания производители и вносители на нови тютюневи изделия да предоставят данни за съставките, емисиите и токсичността, на практика не съществува ред за унищожаване на иззетата продукция, която да отговаря на новите текстове, поясняват от агроминистерството.

От ведомството посочват, че в момента на територията на няколко Областни дирекции „Земеделие“  се съхраняват временно над 5 000 кг тютюнева маса, отнета в полза на държавата, която няма как да бъде унищожена заради остарялата нормативна уредба. Ако иззетият тютюн бъде унищожен преди актуализирането на правилника за прилагането на закона за тютюна и тютюневите изделия, това ще доведе до съдебни искове, допълват от Министерството на земеделието, храните и горите.

Унищожаването на отпадъците от тютюна ще се извършва в присъствието на служители, определени със заповед на директора на Областна дирекция „Земеделие“ или упълномощено от него длъжностно лице. За извършеното унищожаване се съставя протокол, който се подписва от представител/и на лицето, в чийто обект се извършва унищожаването. Унищожаването на тютюна по установения ред ще сведе до минимум риска той да бъде повторно използван, независимо с каква цел, посочва още вносителят.

Всички разходи по съхранение, транспортиране и унищожаване на отнет в полза на държавата тютюн ще се покриват от нарушителите, от които е иззет тютюнът, посочва се още в промените. Ако количествата не могат да се унищожат за по-малко от 24 часа, директорът на съответната областна дирекция „Земеделие“ организира специални проверки, за да се увери, че суровината е унищожена и не може да се ползва повторно, като се влага в тютюневи изделия.

С промените в правилника се предвижда Националната стратегия за тютюна да се пише за период от 7, а не 3 години, както е сега.

Отменя се и правилото експертният съвет за развитие на тютюнопроизводството да предлага количествата, районите, типовете, произхода и сортовете за производство на тютюн, както и другите регулации на производството на семена и тютюн, защото секторът вече работи на пазарен принцип, а фонд „Тютюн“, който осъществяваше регулациите, беше закрит със законови промени от 2011 г. Девет години по-късно обаче тези разпоредби все още съществуват в правилника за прилагане на закона за тютюна и тютюневите изделия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:17 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още