IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как се измерва бедността в България?

Реално бедните хора в страната са много малко, смятат икономисти

10:47 | 13.08.19 г. 15
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Вероятно ще имаме по-малко бедни през 2020 година, коментира по Нова телевизия бившият социален министър Иван Нейков. Според него е така от статистическа гледна точка, след като има ръст на заплатите. За последната година статистиката дава увеличение на средната работна заплата с 12%.

„При положение, че задържим този праг на бедността, това означава, че хората под него ще бъдат по-малко, отколкото са били по-рано”, коментира Нейков.

Миналата седмица в телевизионно интервю социалният министър Бисер Петков заяви, че работещите бедни в България са близо 800 хиляди души. 

Според финансиста Владимир Каролев изчисленията на КНСБ, че всеки четвърти работещ е беден, са неверни, защото методиката на изчисление на синдиката е грешна. „Те го изчисляват неправилно. Според статистиката на Европейската статистическа служба през 2018 година работещите бедни във възрастовата група 18-64 години са 10,1% при 9,4% средно за ЕС. Ние сме малко повече, но не сме така, както казва КНСБ”, коментира Каролев.

Финансистът е категоричен, че реално бедните хора в България са много малко. Това са хора, които са на минимална пенсия и нямат семейства, които да ги подкрепят. Друга такава група са на хората с много ниска квалификация.

Икономистът Адриан Николов от Института за пазарна икономика също смята, че единствената валидна методика в изследванията за линията на бедност е тази на Евростат.

Според изчисленията на Николов реалният брой на работещите бедни в България е 10% от всички заети или около 307 000 души, каза той по bTV.

„Проблем е, че КНСБ не публикува никъде своята методика“, смята Николов и отбелязва, че в изследването няма дефлатори или какви са ценовите разлики между София и провинцията. В България има две линии на бедност – едната е тази на НСИ, а другата е амдинистративно определена и основанията за нея са черна кутия, категоричен е Николов. 

„Ако някой твърди, че работещият беден трябва да получава доход малко под или около прага на бедност, това е цинизъм”, контрира профсъюзният представител Мика Зайкова, която е категорична, че в своите изследвания Институтът към КНСБ използва именно методиката на Евростат.

„Методиката за определяне на бедност не е една”, отбеляза Зайкова и посочи, че линията за бедност е основа за социалните трансфери, но те не трябва да бъдат включвани в нейното изчисление.

Икономистите Юлиан Войнов и Георги Вулджев коментираха темата на макрониво по Bulgaria ON AIR.

„Проблемът е, че производството спада с 5,6% на годишна база. Това е най-големият спад от 2013 година насам. България се влияе от факторите, които движат световната икономика - търговската война между САЩ и Китай, пониженото потребление на Китай, което се отразява пък много върху икономиката на Германия, която е основен търговски партньор на страната ни", посочи Юлиан Войнов.

Икономистът Георги Вулджев пък допълни, че каквото и да направи държавата, в краткосрочен план би било изключително трудно да се повлияе на всички тези процеси. „Това е една глобална тенденция. Върви се към рецесия, особено в Европа, тъй като в редица ключови страни се наблюдава забавяне на индустриалното производство и все по-слаб износ", каза още той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:50 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

15
rate up comment 0 rate down comment 0
Pyramid
преди 4 години
Да бе, и аз гледам, той вече тук и се е разработил...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 7 rate down comment 2
majnata
преди 4 години
. Ако заплатите у нас бяха по-високи, как щяхме да привлечем фолксваген за новия им завод?Да бе ... привлякохме го ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 4
majnata
преди 4 години
Ами от 1999а досега , знеш ли колко хиляди тона долари са напечатали американците ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 25 rate down comment 0
Моабет да става
преди 4 години
Ще преведа един чужд виц който подходящ за случая. /Свободен превод./Министър:-Специалистите отчитат, населението в страната живее по-добре.Журналист:-Хората от народа твърдят, това не е така.Министър: -Да, но те не са специалисти.Сигурно има различни показатели които сумарно могат да покажат нарастването на жизнения стандарт. Брой на на хората които почиват на море, планина или пътуващи в чужбина. Посещения на кина и театри, купени книги. Закупена бяла техника, коли, жилища. Увеличаване на спестяванията в банките под /20000 лв/, намаляване на бързите кредити. И не на последно място увеличаване на раждаемост. Такъв анализ би показал дали има реално намаляване на бедноста. А само отчитане на минималната или средната заплата е мижи да те лажем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 15 rate down comment 24
doba
преди 4 години
Определено БГ върви напред, колкото и на някои да не им се иска.НО винаги може и още...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 28 rate down comment 8
studioaa
преди 4 години
Държавата систематично лъже за нивото на инфлацията винаги обявената стойност е много по-ниска от реалната и после се лъже как "доходите се били вдигали", а всъщност се вдига само инфлацията и нищо друго. Например шефовете на Wallmart са установили 6% ръст в цените на най-евтините стоки преди митата на Тръмп да бъдат наложени за 1 година, а инфлацията някак си е под 2%. Най-евтините вносни стоки са скочили с поне 6%. И у нас статистиката лъже за инфлацията ползвайките същите "трикове", които се ползват от американците. При обявена официална инфлация от 3% у нас реално числото е към 10-12%. Някак си у нас винаги има странния феномен при, който българите хем "забогатяват", хем разходите им растат много по-бързо от приходите, а това е абсолютно невъзможно...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 34 rate down comment 10
studioaa
преди 4 години
Покупателната способност на доходите е изключително ниска у нас. Няма значение дали заплатите са 300 лв или 600 лв при положение, че 600 лв. днес купуват по-малко отколкото 300 лв преди 7-8 години и реално няма никакво подобрение на покупателната ни способност от поне 20 години. Например:1. Петрола беше 19$ през 1999 днес е 60$2. Тока беше 0.025 ст. за KW/h, днес е 0.19 ст.3. Кутия цигари беше 80 ст. днес е 6 лв.4. Чифт качествени обувки струваше 60 лв, а днес около 220 лв.5. Качествена мъжка риза струваше 25 лв, днес 100 лв6. Марково кожено яке струваше 350 лв, а днес 1200 лв8. Цената на тон пшеница беше 105$, а днес е 225$9. Тройунция злато беше 250$, а сега 1500$Кого лъжете, че няма инфлация и българите били забогатяли??Днес доходите ни са на нивото на 1998 като покупателна способност.Днес доходите ни са по-ниски отколкото са били през 2/3 управлението на бкп.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 30 rate down comment 10
Императорът
преди 4 години
Сега пък ще изровят земята да доказват на бедните, че са богати - сигурно тяхната методика е да ни съизмерват със сомалийците !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 31 rate down comment 13
Императорът
преди 4 години
И в коя друга държава производството пада с 5.6% ??? Какво общо има с търговската война - колко изнасяме за Китай и САЩ? В самите Китай и САЩ производството спада ли с подобен или дори с минимален процент?Айде марш у лево пишман икономисти, чиято единствена цел е да оправдаят пълния управленски провал на картофоглавия говедар и дебилната му хунта !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 28 rate down comment 5
Специалист по всичко
преди 4 години
Методиката на Евростат за измерване на бедността е много далеч от истината. Тя е на база на средния медианен доход ( под 60% от него), но не измерва възможност за потребление с дохода или постигнат жизнен стандарт. Само като пример. Според данните на Евростат, Люксембург е една от държавите в ЕС с най-голям дял бедни. Всеки да си прави изводите колко реално е това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още