IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как ще се увеличава максималният осигурителен доход?

В средата на годината е възможна извънредна индексация на пенсиите, прогнозира управителят на Националния осигурителен институт Ивайло Иванов

12:03 | 10.02.22 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимки: Димитър Кьосемарлиев/Investor Media Group</em></p>

Снимки: Димитър Кьосемарлиев/Investor Media Group

Максималният осигурителен доход трябва да бъде увеличен с аргумента, че през последните години не е увеличаван. Това каза по БНТ управителят на Националния осигурителен институт (НОИ) Ивайло Иванов. Той уточни, че това е позицията на осигурителния институт. Коментарът бе по повод приетия на първо четене бюджет на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2022 г., който предвижда от 1 април максималният осигурителен доход да се повиши от 3000 лева на 3400 лева.

Припомняме, че точно това предложение стана повод за горещи спорове. От „Демократична България“ - партията коалиционен партньор, обявиха, че ще искат замразяване на максималния осигурителен доход на 3000 лева до провеждане на допълнителни разговори, защото нямало предвидимост за исканото увеличение. ДБ имат аргументирано предложение, което предвижда от 1 юли да влезе автоматичен механизъм за увеличение.

От ГЕРБ също поискаха изключение за максималния осигурителен доход за IT сектора, което ще внесат при второ гласуване на проекта за бюджет. 

За последните три години с 42% нараснаха минималният и средният осигурителен доход и много се стопи разликата помежду им. Когато лицата се осигуряват, те се надяват да получат адекватна пенсия и това е аргумент в полза на увеличението, каза Иванов.

По думите му предложението за максималния осигурителен доход е добро.

Иванов посочи, че на такъв осигурителен доход са не само хората от IT сектора – те са само 25%, но и от здравеопазването, банките, консултантския бизнес, които също имат по-високи доходи и очакват да имат по-висок заместващ доход и съответно по-високи пенсии в бъдеще.

Той призова да не се гледа на фирмите като фирми, които осигуряват само бизнес. „Ако това е ограничено в момента и се приемат осигуровките като някакъв данък или тежест, нека да се погрижат за своите служители, защото те ще чакат адекватни пенсии“, посъветва Ивайло Иванов.

"Тежестта е поравно между работодателя и лицето и е по-добре все пак максималният осигурителен доход да е вървящ и да се върви в една правилна посока", каза Иванов.

Бюджетът на ДОО е реалистичен и изпълним и ще покрие всички решения за увеличаване на пенсиите, осигурява дългосрочност и стабилност, категоричен е той.

В средата на годината (с актуализацията на бюджета, бел. ред.) е възможна извънредна индексация на пенсиите. По думите му това ще е политическо решение. В момента е създадена работна група към Министерството на труда и социалната политика с представители на НОИ и на Министерството на финансите, които разработват вариантите, посочи Иванов. „Разиграват се и се обсъждат различни варианти, търси се най-доброто решение за хората, ако политиците го подкрепят, ще бъде прието", допълни Ивайло Иванов.

Той не се ангажира какво ще се случи с пенсиите, когато изтече COVID добавката, но тя рано или късно ще спре. Най-добре е да спре възможно най-рано, но има заявки да се потърси вариант, при който добавката да влезе в пенсиите и да се повишат доходите, обясни управителят на НОИ.

ПП: Продължаваме разговорите за максималния осигурителен доход

Темата за максималния осигурителен доход коментира по БНТ и Александра Корчева, депутат от "Продължаваме промяната".

„Трябва да се увеличава по предвидим начин. Въвеждането на автоматичен механизъм, обвързан със средната работна заплата и повишаване ѝ, е добро решение, което ще е полезно и за бизнеса, за да предвижда разходите си. Ще продължим разговорите и комуникацията с нашите партньори, посочи тя.

По думите ѝ трябва да се дискутират най-подходящите механизми и е въпрос на политическо, а не на експертно ниво.

"Предложихме промяната, тъй като е необходимо осигурителните доходи - както минималният, така и максималният да бъдат актуализирани към промяната в доходите в България. За да имаме висок стандарт на живот е необходимо да имаме високи заплати", допълни Александра Корчева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:15 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още