IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Казусът с пенсиите - заради непрофесионалното смесване на две системи

Минималните пенсии са безобразно ниски, таванът трябваше отдавна да падне, заяви Лидия Шулева

14:07 | 12.01.22 г.
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Димитър Кьосемарлиев/Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев/Investor Media Group

Около половината от пенсионерите у нас са получили по-малки суми през януари спрямо декември и реално са ощетени след преизчислението на пенсиите. Причината е в непрофесионалното смесване на две системи и в създадените очаквания, че COVID добавката ще стане част от пенсията. Това коментираха двама бивши социални министри – Иван Нейков и Лидия Шулева.

„Проблемът с пенсиите дойде от непрофесионалното смесване на две системи. Пенсията – това е социално осигуряване. COVID добавката – това е социално подпомагане. Това са две съвършено различни системи." Така коментира ескалиралият проблем с новия размер на пенсиите бившият министър на труда и социалната политика Иван Нейков.

„Така, когато беше дадена тази добавка на пенсионерите само заради статута им на такива, хората останаха с впечатлението, че им се увеличават пенсиите, а това не беше така“, посочи той по Нова телевизия.

По думите му проблемът ще се задълбочи, когато COVID добавката отпадне. Засега бюджетът за бонуса е осигурен до края на юни (бел. ред.).

„Когато добавката отпадне в средата на годината, хората ще заплачат отново, че им е намалена пенсията, което реално не е така. Проблемът ще се задълбочи. Трябва да се направи нещо“, категоричен е Нейков.

Отбелязвайки, че това е тежко управленско решение, експертът каза, че COVID добавката трябва да се дава само на нуждаещите се пенсионери. "Да се каже на хората: Спираме универсалната добавка. Ще даваме помощ – ако трябва повече от тези 60 лева, на нуждаещите се. Тази добавка трябва да спре възможно най-скоро. Колкото по-дълго един човек я получава, толкова повече свиква с нея”, посочи Нейков. 

„Реално хората не са получили по-ниска пенсия. Разминаването се получава от намаляването на COVID добавката. Друг е въпросът, че не беше особено справедливо и тези с ниска пенсия, и тези с най-високата, да получават еднаква универсална добавка. Това не беше социално справедливо към нуждаещите се”, категоричен е експертът.

"Цялата тази сага започна преди повече от година, когато беше обявена добавката от 50 лв. към пенсиите. Това доведе до очаквания, че тя ще стане част от пенсията. По-големият проблем се получи, когато през лятото тази добавка от 50 лв. стана 120 лв.", посочи и бившият вицепремиер и социален министър Лидия Шулева пред Bulgaria ON AIR.

Това, което социалното министерство по времето на служебните кабинети беше предвидило, трябваше да покрие това увеличение с коефициента тежест на трудовия стаж тези 50 лв., уточни тя.

"Разчетът беше направен така, че да няма почти пенсионери, които да получат по-малко от 50 лв. С обещанието, че всеки пенсионер ще получи толкова, колкото през декември, нещата съвсем се задълбочиха", смята бившият вицепремиер.

Според нея експертите са разчитали, че хората ще приемат пенсията с нейното преизчислено увеличение като увеличение, а добавката - като нещо отделно.

"Не може един пенсионер, който има 30 години стаж, и един, който има 45 години, да получат едно и също увеличение. Пенсията се изчислява на базата на трудовия стаж и на дохода, на който си се осигурявал", подчерта Шулева.

По думите ѝ има много стръмно покачване на минималните пенсии за сметка на средните.

"Те остават относително недостатъчно компенсирани. Средните пенсии все повече се приближават до минималните. Това създава противоречие в самата осигурителна система", заяви Шулева.

Бившият вицепремиер отбеляза, че минималните пенсии са безобразно ниски и живеенето с тях е почти невъзможно.

"В годините средният осигурителен доход растеше много по-стръмно, отколкото пенсиите се компенсираха по "швейцарското правило". Това доведе до смачкването на средните пенсии. Таванът трябваше отдавна да падне. При него има една друга голяма несправедливост, свързана с трудовия стаж", обясни експертът.

Лидия Шулева коментира и темата, че през юни ще се мисли за нов пенсионен модел. "До юни няма да има промяна - нито в тавана, нито в пенсиите така, както са изчислени към момента", изтъкна тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:14 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още