IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

КЕВР: Водата ще поскъпне най-много в София и Разград

Защо показателят за качество „общи загуби на вода във водоснабдителните системи“ не е приет като показател за ефективност, попита омбудсмана Диана Ковачева

11:23 | 04.12.20 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: БГНЕС</em></p>

Снимка: БГНЕС

Най-голямо увеличение на цената на водата ще има в София и Разград. Това каза в ефира на БНТ д-р Ивайло Касчиев, директор на дирекция "ВиК" в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Регулаторът е обсъдил нови цени на водата в 26 региона на страната за следващата година. Те се движат в широк диапазон - от поскъпване с 6 на сто до поевтиняване с 22% за различните ВиК дружества.

В Бургас, Видин, Ямбол, Сливен ще има по-съществено намаление на действащите цени, уточни Касчиев. И цените, и качеството на услугите са функция от изпълнението на бизнес плановете на ВиК операторите и след преглед на резултатите от работата по тях през последните 3 години се отразява в изменението на цените за следващата година, обясни още той.

По думите му там, където има по-съществено намаление на цените, това означава, че операторите не са си изпълнили инвестициите и изискванията по плановете, докато в районите, където операторите на ВиК са изпълнили задълженията, там цената се повишава. Специалистът подчерта, че България е на първо място в ЕС по загуби по трасетата. Повечето от ВиК дружествата са държавни оператори и е необходимо нещо в тяхната организация, работа и контрол да бъде променено, призова още Касчиев.

Той призна, че към момента липсва обществен консенсус как да се развива ВиК секторът. Специалистите недоволстват от ниските доходи и не са доволни, когато цената се повишава, искат по-висок процент, от друга страна потребителите не искат цените да се вдигат, защото качеството на услугата не е добро.

"До момента в сектора има малко шизофренична ситуация - държавата го управлява този сектор с две ръце. Едната ръка е независимият регулатор, който работи с рестриктивно законодателство, това е лошата ръка, нея всички я хулят. Другата ръка - ръката на стопанина на дружествата, на активите - тя е доста по-добра, тя е над нещата, там много, много не се вълнуваме какви резултати отчитат. Тези две ръце в момента работят без синхрон", обясни Касчиев.

Той допълни, че в момента се стига до до обратния казус, при който цените се намаляват на някои места поради неизпълнение на изискванията и отново има недоволство. „От една страна ни плашат и операторите, и синдикатите с водни кризи, с фалити, включително заплашват да дават Комисията на разследване на прокурор, защото изпълнява законовите изисквания, от друга страна потребителите пак са недоволни - там, където условията са изпълнени, ни се казва, че цената не трябва да се вдига, защото сме в условия на пандемична криза", каза Ивайло Касчиев и подчерта, че е време държавата да влезе в ролята на стопанин на тези оператори. 

Относно новия воден холдинг, специалистът посочи, че в момента само 9 от всички 28 държавни дружества са прехвърлени в него. 

Междувременно омбудсмана Диана Ковачева категорично застана срещу повишаване цената на водата в осемте области – Разград, София-град, Плевен, Кърджали, Варна, Хасково, Перник и Пловдив. Общественият защитник акцентира, че това се случва в условията на пандемия, когато гражданите масово обедняват.

„От Доклада на работната група е видно, че за област Разград, където и към момента цената на услугата е най-висока, е предвидено най-голямо увеличение със 6,07% в сравнение с 2020 г. Цената на водата става 3,63 лв. с ДДС, близо до прага на социалната поносимост, което е 4,29 лв.“, подчерта омбудсманът. Ковачева допълни, че на фона на намаляването на доходите на домакинствата, цената на водата, предоставяна от „Софийска вода“ АД, се увеличава с 5,99%, но в същото време социалната поносимост на цената на ВиК услугите за 2021 г. за София-град намалява в сравнение с 2020 г. – от 8,36 лв. на 6,78 лв.

„Област Хасково от години има проблем с качеството на питейната вода - манган, висока алфа активност и др. За преминаващия през тежка водна криза район на Перник, също е предвидено увеличаване на цената, макар и да е само с 0,4%. А за областите Плевен, Кърджали, Варна и Пловдив увеличението на цената е в границите между 2, 21%  и 0,27 %, т.е. и там има увеличение в сравнение с миналата година“, обоснова тезата си Диана Ковачева.

По думите й гражданите не виждат ползата от предвиденото увеличение, което да се отрази на повишаване качеството на услугите, а това нарушава и принципите, при които работи Комисията.

Омбудсманът взе отношение и по друг притеснителен момент в Доклада на регулатора - тя настоя да се обмисли включването на показателя за качество „общи загуби на вода във водоснабдителните системи“ към единните показатели за ефективност, участващи при формирането на коефициента „Y“. Това е показателят, който отразява изпълнението на индивидуалните годишни целеви нива на единните показатели за ефективност и за първа година участва в изменението на цената на услугата.

Ковачева за пореден път акцентира, че загубите по водоснабдителната мрежа са една от основните причини за преминаването към режимно водоподаване в стотици населени места в страната. „Бих искала КЕВР да разясни защо показателят за качество „общи загуби на вода във водоснабдителните системи“ не е приет като показател за ефективност“, призова още Ковачева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:16 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 0
melon
преди 3 години
Какво налага покачване на цената на водата в София?!Язовир ли строиха? Водата идва гравитачно и с добро качество. Няма никакво основание за качване на цената.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още