IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

КФН прие стратегия за наблюдение на финансовите иновации

Регулаторът обмисля изисквания за лицензионен или регистрационен режим на лица, предлагащи финансови иновативни продукти

15:41 | 21.07.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Комисията за финансов надзор (КФН) прие стратегия за наблюдение на финансовите иновации в небанковия финансов сектор за периода 2021 г. - 2024 г., която да отговаря на европейските стратегически цели, става ясно от решенията на регулатора от 20 юли.

За да осигури изпълнението на целите, поставени от Европейската комисия (ЕК) пред държавите членки, КФН предвижда в стратегията за наблюдение на финансовите иновации активно консултиране на процесите по предоставяне електронен достъп до финансовите услуги за потребителите и бизнеса, намаляване на оперативните разходи и увеличаване на конкурентоспособността на небанковия финансов сектор. Това според регулатора може да се случи чрез намаляване на бариерите за влизане на пазара и балансиране на установената нужда от сигурност и защита на данните, както и възможността за споделяне и прозрачност на данните.

Стратегията на КФН за наблюдението на финансовите иновации посочва основните подходи за действие – мониторинг на развитието на финтех сектора, оценка на възможните рискове за пазара и за потребителите, както и потенциални действия и мерки с оглед минимизирането им за извличане на максимални ползи от растящия интерес към финансовите иновативни продукти.  

Предизвикателство пред регулаторите ще бъде надзорът върху криптоактивите, чието разпространение се развива с бързи темпове. Според КФН този надзор изисква ефективно трансгранично сътрудничество, координация и обмен на информация между съответните органи.

Стратегическото виждане на КФН е необходимостта да бъдат съобразени рисковете, свързани с иновациите, без да се възпира развитието на технологиите.

В документа се посочва, че КФН, в ролята си на регулатор, ще насочи фокуса си към посредниците на финансови услуги, тъй като тяхното поведение може да има пряко отражение върху защитата на инвеститорите и потребителите, съответно върху стабилността на финансовата система.

В стратегията се обръща внимание и на приетата на 24 септември 2020 г. от ЕК стратегия за цифровизиране на финансовите услуги. Целта на документа е да разшири използването на цифровите финансови услуги с оглед нуждите на потребителите.

„КФН приема сериозно предизвикателството, което стои пред надзорните органи в резултат на разпространение на финансови продукти и услуги чрез използване на финансови иновации, то налага анализирането и оценката на потенциални рискове за пазара на финансови услуги за потребителите с появата на иновативните бизнес модели и предприемането на възможни мерки за справяне с рисковете в условията на бързо развиваща се FinТech индустрия“, посочва регулаторът в стратегията си.

Работата на Комисията ще се концентрира в четири области. На първо място ще бъде анализирана необходимостта за въвеждане на изисквания за лицензионен или регистрационен режим на лица, предлагащи финансови иновативни продукти, както и разработването на конкретни изисквания.

Ще бъде разгледана и нуждата от регулаторна рамка във връзка с аутсорсинг услугите, в това число облачните услуги.

Регулаторът посочва още, че ще продължи да развива действащия Innovation Hub, като част от инициативата на КФН за изграждане на концепция за стратегия за наблюдение на финансовите иновации.

В същото време възниква необходимостта надзорните органи да правят оценка на бизнес модели по отношение на сигурността на предоставянето на финансови услуги, както и на рисковете за потребителите. Поради тази причина, в някои държави е създаден режимът Sandbox - работна среда, осигурена от регулатора за тестване под наблюдение на нови финансови продукти и предоставяне на финансови услуги в дигитална среда. Този модел на работа по отношение на финансовите иновации става все по-популярен сред европейските регулаторни органи. В този контекст, КФН обмисля разработването на  мерки за сближаване с практиките на европейските надзорни органи на държавите членки в ЕС по отношение на изграждането на следващо ниво на взаимодействие с поднадзорните лица и бизнеса.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:59 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още