IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китайският форум ще набележи бъдещото сътрудничество, посочи експерт

Има ли пречки бързо да се влязат катайски капитали в България, коментира Виктор Азманов, председател на Българо-китайска търговско-промишлена камара

18:20 | 06.07.18 г.
Китайският форум ще набележи бъдещото сътрудничество, посочи експерт

Най-вероятно по-голямата част от китайските инвестиции в България няма да се случат. Това каза Виктор Азманов, председател на Българо-китайска търговско-промишлена камара, в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria.

Според него основната причина е липсата на познания и разбиране на ниво бизнес култура от двете страни, както и  разминаването в очакванията. За една китайска компания са необходими между 6 и 18 месеца преди да вземе решение за инвестиране и започването на даден проект. Това е твърде дълъг период за България, посочва анализаторът.

Китай очаква бърза експлоатация на проекта след изграждането му, а България пък не може да изпълни това.

Според Азманов форумът на Китай и страните от Централна и Източна Европа, чийто домакин е София, няма да доведе до конкретни решения и проекти, а по-скоро ще набележи евентуални бъдещи цели.

„Времето на един такъв форум е кратко и не може да се свършат много задачи. Работата на форума е да очертае стъпките и практичните решения, които могат да бъдат взети. Последствията от този форум са набелязаните цели и резултати“, коментира председателят на Българо-китайската търговско-промишлена камара.

Азманов посочи като друга причина за невъзможността за взимане на конкретни решения на място и факта, че форумът тази година се състои значително по-рано от предвиденото.

„Този форум дойде доста изненадващо, обикновено той се провежда в края на годината. Много са комплицирани причините за желанието на Китай този форум да се състои по-рано. По начина, по който се провежда в момента, по-скоро ще се търсят резултати след форума, а не на самия форум, убеден е експертът.

Според него домакинството на Срещата на върха във формат "16+1"  сближава отношенията между България и Китай, а това помага на страната да бъде по-лесно разпознаваема от китайските инвеститори и да търси своето място на картата на китайските инвестиции.

Азманов е на мнение, че е необходима комуникация като основен фактор за увеличение на китайските инвестиции в България и добави, че е необходимо да има назначение на повече служители в държавната администрация, които да се ангажират с това и да работят в тази насока.

„За да има китайски инвестиции в България първо трябва да има комуникация. Ако се създаде добра комуникация със страната, то България има всички шансове да привлече китайски инвестиции за инфраструктурни проекти“, заяви председателят на Българо-китайска търговско-промишлена камара .

Той е категоричен, че опасенията на Брюксел за китайски интерес за разединение на ЕС чрез по-голямо влияние в Европа, са изцяло неоправдани.

„Мнението, че Китай има за цел да разедини Европа е един изцяло погрешен прочит на азиатската култура. Всички инициативи на Китай целят именно обратното – добро сътрудничество и възможности за развитие“, каза Азманов.

Вижте във видео материала целия разговор.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:44 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още