IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Климатолог: Не са достатъчни инвестициите от бизнеса в очистване на производството

Климатичните промени са естествен процес, но и последствие от човешката дейност, посочи чл.-кор. проф. Екатерина Бъчварова

12:20 | 27.08.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Световният климат се променя независимо от влиянието на човека. Но естествените процеси в него се развиват бавно, докато от началото на XX век насам атмосферните условия започват драстично да се динамизират, което недвусмислено доказва влиянието на човека върху природата. Това е мнението на директора на Института за изследване на климата, атмосферата и водите чл.-кор. проф. Екатерина Бъчварова в студиото на „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria.

„Естествените процеси в климата стават много бавно, докато това, което се вижда от началото на XX век. до сега, са много резки, бързи промени в различни параметри, като съдържанието на парникови газове, изменението на температурите, топенето на ледовете. Това са неща, които се вижда, че стават много бързо“, посочи тя.

Екатерина Бъчварова смята, че страни като Съединените щати имат нужните условия, за да помислят върху по-ефективни решения в използването на добитата си енергия.

„С помощта на някои смарт решения слънцето и ветровете могат да се използват непрекъснато, поради широките територии на страната”, съветва експертът.

Директорът на Института за изследване на климата, атмосферата и водите обаче се тревожи за ситуацията в България, която през последните 30 години от прехода се е променила и статусът в обществото на учените е много нисък, защото водещи са икономическите фактори.

„Учените са поставени в едно много ниско положение. В момента заплатата на професор в БАН е 800 лева“, посочи с какви средства държавата финансира работата на учените проф. Екатерина Бъчварова.

Тя прогнозира, че след пет години изобщо няма да има кой да прави изследвания, защото младежите не могат да се насочат към професия с толкова лоша перспектива и даде за пример заплатата на млад учен, която в началото на кариерата му е максимум 670 лева.

Ученият апелира към бизнеса да намали своя „ламтеж за печалба“ и да инвестира повече в очистване на производствените си процеси в името на природата.

Какво още коментира проф. Бъчварова вижте във видео материала.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:17 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още