IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Книгоиздател: Цените на материалите се удвоиха и не са изключени фалити

Цените се доближават до границата, при която вече няма да има икономическа логика да се издават книги, посочи Любен Козарев

16:17 | 28.06.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Цените на материалите в книгоиздаването са се удвоили и ситуацията поставя в неизгодна позиция много издатели, които са на път да се откажат, защото "книгоиздаването се превръща в мисия невъзможна”. Това каза в предаването “Бизнес старт” на Bloomberg TV Bulgaria Любен Козарев, управител на издателство "Изток-Запад".

Той предупреди, че цените се доближават до границата, при която вече няма да има икономическа логика да се издават книги.

Козарев напомни, че още преди началото на войната в Украйна цените за издаването на книги вървят нагоре. "Една от основните причини е драстичното поскъпване на транспорта от Китай. Офсетът скочи повече от двойно, драстично скочи и обемната хартия“, обясни Козарев защо се увеличава себестойността на книгата.

Той е категоричен, че е абсурдно да се прехвърли цялата тежест на увеличените цени върху крайния потребител. „Данъкът добавена стойност, който бе намален от 20 до 9%, помага в това отношение“, посочи издателят и смята, че вариант е да се намали маржът на печалбата.

Сред другите решения той препоръча да се търсят нови начини за достъп до читателя, да се разчита на експертиза, както и издателите да преосмислят стратегиите си. „Преводите трябва да стават все по-добри, да бъдат редактирани добре, изчитани от коректори. Това води до завишаване на разходите и трябва да се търси баланс, коментира издателят. – Но ако преди години имаше остър глад за нови издания, то сега пазарът е свръхзадоволен и за да оцелееш, трябва да си свръхдобър.”

Запазва се тенденцията от години и тиражите падат до нива, при които вече е поставен под въпрос икономическият смисъл на издаването на книги. От друга страна, пазарът се диверсифицира – хората продължават да четат и стават по-взискателни, коментира още Козарев.

Националният статистически институт обяви вчера данните за издателската дейност в България през 2021 г. През миналата година са издадени общо 9922 книги и брошури с общ тираж малко над 4 млн. броя. Броят на издадените книги спрямо предходната година се увеличава с 8,2%, а средният тираж пада с 24% до 427 броя.

Издателят посочи, че конкуренцията между издателите за пускане на все повече книги на пазара е сред факторите, които са определящи за наблюдавания скок в броя нови книги през миналата година. Друг фактор е желанието на все повече българи да издадат поне една книга в живота си.

“Ние, издателите, трябва много сериозно да се замислим, защото четящите хора стават все по-взискателни. Трябва да си даваме сметка за тези тенденции и да бъдем на висота”, посочи той.

Може ли да се работи с нулева печалба? Промениха ли се изискванията на читателите към добрата книга? Заслужава ли си инвестицията издаването на книги? Как оцеляват издателствата в поредицата кризи?

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:56 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още