IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

КНСБ: Да говорим за заплати и работни места, не за дефицит

Минималната заплата трябва да стане 750 лв. и всички доходи да вървят в този ръст, каза лидерът на синдиката

12:04 | 05.01.22 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

От 3 до 5% от бюджета могат да бъдат ориентирани към хората и към бизнеса, за да могат те да запазят конкурентоспособност и доходите си. Ако има консенсус в новото управление за запазване на работните места, това трябва да бъде приоритет, а не да си говорим колко да е дефицитът в бюджета, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров по БНТ. Той коментира високите цени на енергията, компенсациите за това, доходите и растящата инфлация.

Дефицитът в бюджета на България за 2022 г. ще бъде до 3% от БВП, каквото е и изискването в Маастрихтските критерии, каза вчера министърът на финансите Асен Василев по време на първия си редовен брифинг за новата година. 

През декември съкращенията на служители са започнали и има много повече съкратени, отколкото назначени, отбеляза Димитров. "Най-важното е да запазим работните места, да увеличим доходите и хората да поемат този инфлационен удар и да преминем през тази тежка криза, която започва“, каза Димитров.

Той очаква да има диалог с финансовия министър Асен Василев относно предстоящата бюджетна процедура.

За миналата година данните показват, че средната работна заплата се движи с ръст между 12 и 14%, което значи горе-долу толкова ръст и на всички доходи. Официалната инфлация е под 8%, обявена от НСИ, но за малката кошница, в която хората купуват всеки ден, е минимум 15%, което означава, че това е и необходимият ръст на доходите още от януари, коментира лидерът на синдиката.

"Минималната заплата трябва да стане 750 лв. и всички доходи да вървят в този ръст. Най-накрая трябва да разберем кое е най-важното - дали да запазим бюджета по някакъв начин в дефицит, при положение че е позволено той да бъде по-голям", каза Димитров.

"Говорим от една страна, че доходите са пораснали с 12-14%, от друга страна, инфлацията е пак толкова, следователно тези две числа ни водят в това увеличение. Ако някой друг има аргументи да сложи на масата защо няма нужда да бъде увеличавана минималната заплата с толкова, ние сме готови да слушаме", каза Димитров.

Механизмът за определянето на минималната заплата идва от Европейската комисия - две години чакаме директива за адекватната и справедлива минимална заплата, отбеляза той.

Все още не е ясно какъв размер на минималната работна заплата ще остане в разчетите за 2022 г., обяви вчера министърът на финансите Асен Василев. Последната дискутирана сума е 700 лв.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:48 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 1
khao
преди 2 години
по добре да поговорим за закриването ви !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още