IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

КНСБ: Оборотът на сивата икономика в България е 23-25 млрд. лв. годишно

Около 20% е делът на сивия сектор в икономиката, предимно в търговията, селското стопанство и авторемонтните дейности

14:40 | 09.12.19 г. 2
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Между 23 и 25 млрд. лв. годишно е оборотът на сивата икономика у нас показват данни на КНСБ, изнесени на заключителния форум на проекта "Активно гражданско участие за превенция и ограничаване на недекларираната заетост в България", част от проект “Гражданско общество“ срещу недекларираната заетост по оперативна програма “Добро управление“.

Синдикатът е разработил и редица законодателни промени за ограничаване на недекларираната заетост и проявленията на сивите практики. 

Около 20% е делът на сивия сектор в българската икономика, предимно в търговията, селското стопанство и авторемонтните дейности, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров. "Сивото убива конкуренцията. Сивото убива правата на хората, техните социални права, осигурителни права и всичко, което е свързано с техните трудови права", посочи той, цитиран от БНР.

Затова от синдиката предлагат промени в Закона за ДДС, в трудовия и в социално-осигурителния кодекс и дори в Закона за обществените поръчки, за да се ограничат проявленията на недекларираната заетост и сивата икономика.

От своя страна министърът на финансите Владислав Горанов изтъкна необходимостта от обостряне на гражданската нетърпимост към подобни практики.

"В момента, в който една фирма, която работи с този бранд, натрупа задължение към фиска и то в порядъка на стотици хиляди, милиони, в следващия момент, когато се опитаме да направим някакво принудително изпълнение, в това число присъствие на място и отнемане на наличности от касата, само и само нещо да погасим от декларираните от тази фирма задължения, на следващия ден ние осъмване в този обект с други фирма и с никакво имущество“, каза финансовият министър.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:20 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 0
xapoznai
преди 4 години
Ллично за мен проблема се корени във формата на регистрация на фирми. Ако искаш да откриваш фирма за малък бизнес, където няма да наемаш персонал или изцяло семеен бизнес банковата гаранция трябва да е една. В момента в който искаш да имаш 20 човека персонал и генерираш сериозни задължения към фиска е нормално гаранцията да е доста по-висока. По сегашния закон то е просто задължително фирмата да се "закрие" при положение, че регистрацията на ново дружество излиза супер евтино и няма никаква пречка за това. От край време поради смешното ни и направо крепостно законодателство, трудовите договори са в една фирма, а имуществото и оборотите в друга. И няма сила, която да накара инспекция по труда да си свърши работата. Просто им хвърлят някакви стотинки и пишат смешно предписание, после се туткат и накрая вече е твърде късно или по-скоро таман "навреме" да се зарови огъня.Тук искам да обърна внимание, че държавата изцяло нехае за осигуровките плащани към частни фондове. Възможно е да не са внасяни с ГОДИНИ. Може да звучи абсурдно, но е факт. Всичко е измислено така, че колкото си по-голям *** по-голяма печалба да правиш. И гледам, че се движат нещата, но с такава скорост че когато се оправят може да не са останали хора...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 1
Бидонойл
преди 4 години
Ами синдикатите нали имат агенти навсякъде. Защо на започнат да съдействат на властите в борбата срещу сивия бизнес, вместо да си чешат зарзавата докато измислят стъкмстики. Но май ги интересува единствено члeнoвете им да си получават редовно заплатите, а дали им плащат със законно спечелени пари е маловажен въпрос.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още