IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

КНСБ отново ще настоява за въвеждане на необлагаем минимум

Всички държави с въведен плосък данък имат необлагаем минимум без България и Грузия, каза лидерът на синдиката Пламен Димитров

17:27 | 23.07.18 г. 3
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

КНСБ иска увеличение за заплатите в бюджетната сфера и предлага промени в данъчното облагане с въвеждането на необлагаем минимум в рамките на минималната работна заплата. Това каза на пресконференция в Пловдив президентът на синдиката Пламен Димитров, цитиран от БТА.

От синдиката искат 1 млрд лева повече от бюджета на страната да бъдат отделени за увеличение на заплатите на работещите в бюджетните системи. Това искане е премерено и съобразено с реалностите и възможностите както на бюджета, така и на нуждите на пазара на труда, за да се задържат хората у нас, посочи Димитров. Той допълни, че една трета от тази сума е вече договорена с увеличението на заплатите на учителите. Остават 670 млн.лв. за останалите бюджетни системи, като работещите в спешната помощ, в центрове за хора с увреждания, в Агенциите по заетостта и социално подпомагане, работещите в музеи, читалища, библиотеки и др. 

"При положение, че през миналата година бюджетът завърши на плюс 800 млн. лв., това увеличение на заплатите с 1 млрд. лв. е възможно. Тези пари да бъдат вкарани в доходите на хората, а не в магистрали, самолети и кораби", каза президентът на КНСБ. Той посочи, че това ще доведе до увеличено потребление и ще стимулира допълнително растежа на брутния продукт.

С предложеното от синдиката въвеждане на необлагаем минимум в размера на МРЗ ще бъдат разтоварени всички работещи, каза Димитров. Всички държави с въведен плосък данък имат необлагаем минимум, само България и Грузия нямат, посочи той. И допълни, че с вдигането на максималния осигурителен доход от 2600 на 3000 лв. ще се вдигне и размерът на максималната пенсия на 1200 лв.

Нашата цел е за четири години, до края 2022 г., доходите на българите да достигнат 60 процента от средно европейските нива на глава от населението или средната работна заплата да достигне или приближи 1000 евро, каза Димитров. Това, според него, е постижимо, ако темповете на увеличение на доходите се запазят. 

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:54 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 5 rate down comment 1
Спящият бик
преди 5 години
Минималната пенсия продължава да бъде под прага на бедност, но на синдикатите не им пука за пенсионерите, защото не могат да изкярят от тях. Напротив, искат нови и нови увеличения за чиновниците. И всички малко по-малко забрявят, че тези увеличения трябваше да вървят успсредно със съкращения в администрацията!? Раздутата администрация е като тумор - ежедневно произвежда още и още корупция, както и бюрократичен произвол!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 1
dnp_m
преди 5 години
Това недоразумение има наглостта да се изказва, след обидата на инвалидите над 18 години. Наглец от класа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 1
ivanrog
преди 5 години
Необлагаемият доход е добро начало, но е добре да се добави и семейно подоходно облагане. В този случай няма да има нужда да се увеличава минималната заплата, защото тя ще расте реално. Естествено семейното подоходно трябва да върви пък с реформа на социалните и майчинските плащания.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още