IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Командированите чужди работници в България са основно в строителството

Те са предимно от Испания, Румъния и Беларус

16:58 | 31.03.17 г.
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

За първите два месеца на 2017 г. в Главната инспекция по труда (ГИТ) са подадени заявления за реално започване на работа у нас на 81 командировани или изпратени работници или служители от ЕС и от трети страни у нас, като най-много са от Испания, Румъния и Беларус. Това съобщи на пресконференция Даниела Кадиийска, директор на дирекция "Международна трудова миграция" в трудовата инспекция, предава БТА.

Основният икономически сектор, в който се командироват работници, е строителството, а през тази година и в строителството, свързано с изграждането на метрото. Командировани работници има и в инженерни дейности.

За 2016 година броят на чужденците, които са командировани за работа, е бил 340, като от тях 250 са граждани от ЕС. Най-много са били те от Гърция, Словакия, Чехия и Румъния. 

Заявлението към момента се подава от чуждестранните работодатели или техни представители в териториалните инспекции по труда по месторабота на командирования чужденец, като то съдържа данните на работодателя, седалище, адрес на управление, откъде се командирова, на кои обекти и при кое местно лице. Трябва да има и лице за контакт с чуждестранния работодател. 

През миналата година ГИТ е направила почти 500 проверки за законосъобразното командироване на български граждани в чужбина в рамките на предоставяне на услуги, като най-често нарушенията са били свързани с неспазване на изискването за минимални условия на труд в приемащата държава. За разлика от това изискване, което съществуваше по стария режим в Кодекса на труда, в новите промени от тази година, работодателят вече е задължен не само да уговаря тези условия, но да начислява и изплаща на командирования работник минималното възнаграждение в приемащата държава за същата длъжност, която изпълнява командированият работник.

По проект "Контрол на командированите лица" по ОП "Развитие на човешките ресурси", който е започнал този месец и ще продължи до декември 2018 г., ще се изгради единен официален национален сайт за чуждестранните работодатели, свързан с българското законодателство, за случаите, в които командироват работници.

Проектът е на стойност 650 хил. лева, като финансирането по ЕСФ е 552 хил. лева, а националното съфинансиране е 97 хил. лева.

Очаква се да се изготви и механизъм за оценяване на рисковия потенциал на командироващите предприятия от други държави в България, както и да се обучат минимум 300 служители на ГИТ за оценка на статута на командированите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:14 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още