IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Компания от Южна Корея проучва България за инвестиция в завод за батерии на електромобили

Възможни са южнокорейски вложения у нас в производството на батерии, акумулатори и за суперкомпютъра

14:05 | 25.09.19 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Една от най-големите южнокорейски компании в момента проучва България и още две държави за инвестиция, като вложението е за над 1,5 млрд. евро за разкриването на завод за батерии на електромобили у нас.

Това каза пред журналисти министърът на икономиката Емил Караниколов във връзка с потенциалните инвестиции в страната ни от южнокорейска страна, предава кореспондент на Агенция „Фокус“.

Министърът отрече твърденията, че инвестицията на Hyundai в България е свързана по какъвто и да било начин с тази на Volkswagen. „При Volkswagen говорим, че търсят къде да реализират завод за производство на бензинови и дизелови двигатели, а при батериите за електрически автомобили не са свързани с Hyundai“, заяви Караниколов.

Икономическият министър отказа да посочи имената на компаниите потенциални инвеститори, тъй като не сметна за коректно да коментира такъв тип информация. „Говорим за батерии за електрически автомобили. Те могат да бъдат за редица компании. Компанията, която проверява България, работи с всички големи компании“, посочи още той. От думите на Караниколов стана ясно, че когато става дума за инвестиции, транспортната инфраструктура е важен фактор: „Асфалтът наистина не се яде, но която и да е компания, дори и тези, които ни проучват в момента, те искат инфраструктура. Затова България отделя такъв голям бюджет. Без инфраструктура, няма да дойдат компании, а без тях няма да можем да задържим работната сила и децата си в родната им страна“, каза министърът.

„България е известна със заводите си в автомобилостроенето. Страната ни е прекрасна дестинация, с много добро качество, с много добри възможности“, заяви министър-председателят Бойко Борисов пред български медии в Сеул по повод бъдещо сътрудничество с компанията Hyundai. Премиерът по-рано посети Центъра за научноизследователска и развойна дейност на „Hyundai Motor Group“, който се намира в град Хуасонг, съобщават от пресслужбата на правителството. 

Борисов отбеляза, че решенията на компанията Hyundai се взимат от членовете на бордовете и изрази надежда, че ще продължим да имаме успех в разговорите.

„Заради продължаващите с Volkswagen преговори навсякъде в света са чули за страната ни“, каза още премиерът Борисов. Той посочи, че по време на посещението с водената от него делегация в иновационния завод, страната ни е представила офертите си. „Те бяха в България, ние – тук“, заяви премиерът Борисов и уточни, че ако накрая „се харесаме и е взаимноизгодно“, ще бъде положено началото на партньорство. „Но и сега правим доста неща за Hyundai в България“, допълни министър-председателят.

Премиерът Борисов акцентира още, че са възможни инвестиции от Република Корея в производството на батерии, акумулатори, в иновации и по отношение на суперкомпютъра, който от догодина ще е в България. „Много добре познават България, останах приятно впечатлен“, изтъкна Бойко Борисов. Той припомни, че след като през 2017 г. премиерът на Република Корея е бил в България, доста се е увеличил стокооборотът между двете държави.

„Страната ни е привлекателна за инвестиции не само в машиностроенето, но и в сферата на туризма“, добави Бойко Борисов.

Той подчерта, че целият Център за научноизследователска и развойна дейност на „Hyundai Motor Group“ е бил с български знамена, надписи, дори на полицейските коли и мотори, което е ярък знак за отношението към страната ни. „Стабилността в България се отчита, така че да бъдем търпеливи, нещата с инвестициите ще станат“, посочи премиерът.

Очаква се да започнат преговори за участие на България и в програмата за производство на леки учебно-бойни изтребители Т-50, които са съвместно производство между Южна Корея и американската компания "Локхийд Мартин", доставчик на изтребителите F-16 за България, допълва БНТ.

Интересът на южнокорейския бизнес към България се увеличава. Преките инвестиции от Южна Корея към България са 213 млн. евро, което я нарежда сред 30-те страни с най-много вложения у нас. Фирмите с корейско участие в България са 249. Стокооборотът между 2-те страни за 2018 г. бележи ръст с близо 50%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:51 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още