IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Красимир Вълчев: Следващото увеличение на учителските заплати ще е догодина

Ще направим и промени в системата на делегираните бюджети, обяви просветният министър

09:59 | 10.08.17 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: БТА</em></p>

Снимка: БТА

Втората стъпка към увеличението на учителските заплати ще бъде през следващата година, но в посока диференцирано финансиране. Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в ефира на bTV.

Той припомни, че 760 лв. ще бъде най-ниската учителска заплата след предстоящото увеличение от септември, а най-ниската основна директорска заплата ще започва от 960 лв.

В момента средната брутна учителска заплата е 930 лв. Към края на мандата трябва да стане 1860 лв., или 1600-1700 лв. чисти. Директорската ще възлиза на около 2000 лв., посочи още министърът.

Вълчев обясни, че тези крайни резултати трябва да бъдат постигнати на равни стъпки до 2021 г.

По думите му ежегодно за следващите три години са заложени по 330 млн. лв. повече спрямо предходната за изпълнението на този ангажимент. В 4-годишен план това са близо 1,4 млрд. лева, които ще бъдат планирани в бюджета за увеличение на учителските възнаграждения, изчисли министърът. 

„Паралелно с това ще направим и промени в системата на делегираните бюджети. Между 18 и 20% от децата, които влизат в българското училище, не владеят български език, техният дял се увеличава, отбеляза също просветният министър. Най-добрият начин да се справим с този проблем е с мотивирани учители“, посочи Вълчев.

По отношение на проблемите с приема на първокласниците министърът обясни, че трябва да се изберат „някакви“ критерии. Какъвто и критерий да изберем, ще имаме упреци, че той е дискриминационен. "Заложили сме на критерия близост до училището, смятаме, че той трябва да бъде водещ", категоричен е Вълчев.

Той  допълни, че чрез принципа на уседналост ще се намалят злоупотребите с адресните регистрации и местоработата.

„Трябва да имаме критерии, които да са измерими и проверими, което ще минимизира вероятността за злоупотреби. Заложените в наредбата критерии са такива“, посочи Красимир Вълчев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:46 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 35 rate down comment 4
Vesko94
преди 6 години
Само по себе си увеличаването на заплатите няма да реши проблемите на българското образование. Които далеч не се изчерпват с ниското възнаграждение на учителите. А г-н министърът май не може и да смята - брутна заплата от 1860 лв. не е 1600-1700 чиста. Ужас!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 35 rate down comment 2
sdar
преди 6 години
Много късно, добри намерения, но след като се проспаха 10г. при управлението на ГЕРБ, сега трудно ще накарат младите да стават учители или напусналите и преквалифицирани такива да се върнат обратно в училищата. За младите все още има надежда да се подлъже някой да учи за учител, не че е лошо, напротив, но държавата ни последните 10г. показа че не
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още