IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Л. Богданов: Няма нужда от реформи, ако искаме да наваксваме богатите още 50 години

В Плана на България няма заявки за смяна на политиките, проектите са на идейно ниво, работата по тях ще започне през 2023 г., посочи главният икономист на ИПИ

10:46 | 13.04.21 г.
Л. Богданов: Няма нужда от реформи, ако искаме да наваксваме богатите още 50 години

„Начинът, по който сме конструирали Националния план за възстановяване и устойчивост, предполага изнасяне на инвестициите в края на възможния период. Предложени са в голяма степен проекти на идейно ниво. Най-рано работата по тях ще започне през 2023 г., а този инструмент би трябвало да даде тласък на икономиката сега“, посочи той и смята, че това е особено наложително за фирмите, пострадали от пандемията.

Като пример за добри планове той даде заявката за данъчни реформи в Италия, Испания и Франция, които да променят в южните страни водената политика по усвояване на европейските пари.

Според Лъчезар Богданов е необходима повече дълбочина и повече смелост в предлагане на реформи, които да направят България едно по-добро място за правене на бизнес.

„Националният план за възстановяване и устойчивост или трябва да се изпрати в сегашния си вид, или да се преработи и да се изпрати със закъснение. И двете решения си имат своята политическа цена“, обясни икономистът.

Според него оставянето на Националния план за възстановяване и устойчивост за следващия кабинет е част от политическата игра.

„Ние сме в особена ситуация – правителството е в оставка, но още нямаме ново правителство. В същото време имаше доста критики към Плана по време на предизборната кампания“, напомни Богданов.

По думите му едно ново правителство ще е изправено пред трудна ситуация – или трябва да прати сегашния план в Брюксел и да признае, че сегашното правителство си е свършило добре работата, или ще се реши да се проработи Плана, защото не е добър.

"Това няма да стане за 1-2 седмици, а ще влезем в една много дълга процедура – може би 1-2-3 месеца", отбеляза експертът.

Богданов подчерта, че този инструмент трябва да подпомогне възстановяването на растежа, но идеята е страните членки да направят реформи, за да направят икономиките си конкурентоспособни“. 

Главният икономист на ИПИ е притеснен, че в Плана на България няма заявки за смяна на политиките.  Той е на мнение, че най-радикалните реформи в нашата страна трябва да са в енергетика, железници и образование. Богданов е категоричен, че в бюджета трябва да се обърне внимание на дефицита при сегашните параметри на икономиката. 

„Трябва да се финансират тези пет милиарда дефицит, най-малкото трябва да се издаде външен дълг“, смята финансистът и препоръча да се обсъди спирането на мерките в подкрепа на бизнеса и домакинствата. Той напомни, че в предизборните си програми партии са обещали преизчисляване на пенсиите от 1 юли, което ще струва сериозен ресурс и ще има дългосрочен ефект върху финансите на държавата.

Какви са рисковете Националният план за възстановяване и устойчивост да влезе в процедура на отлагане? Как трябва да се разпредели ресурс от 12 млрд. лева, за да се направи конкурентна българската икономика? Кои трябва да са приоритетите на структурните реформи? Каква е ефективността на публичните разходи? Ще може ли правителство без мнозинство или служебно правителство да се справи с управлението на страната? Ще рестартира ли Европа растежа?

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ гледайте тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:28 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още