IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Левон Хампарцумян: Няма признаци за финансова криза в следващите 2-3 години

В България злоупотребата с права е национален спорт и законът за личния фалит ще задълбочи това, твърди банкерът

11:07 | 22.06.18 г. 23
<p>
	<em>Снимка: Investor.bg</em></p>

Снимка: Investor.bg

Няма признаци за финансова криза в следващите 2-3 години в глобален мащаб. Това коментира в ефира на Нова телевизия изпълнителният директор на УниКредит Булбанк Левон Хампарцумян. 

Според него в страни като България последиците от сериозните пазарни сътресения се усещат малко по-бавно и не толкова остро, колкото в по-развитите икономики.

Относно новините от Гърция и излизането на съседката ни от финансовата спасителна програма Хампарцумян обясни, че случващото се там през последните 10 години България вече го е преживяла, но в периода между 1997-2000 г.

„Излязохме от кризата изключително бързо, но с цената на доста лишения”, допълни той. Според него, ако се сравняваме със собственото си минало, сме постигнали много. „Но ние се сравняваме с останалия свят, а там има много какво да се желае“, коментира банкерът.

Той отново посочи, че влизането на България в еврозоната е печат за качество на икономиката, държавата и нейните граждани. Финансистът обаче обърна внимание, че присъединяването ни към валутния съюз ще потиска растежа на лихвите. В момента лихвите са на исторически най-ниски нива.

"Еврозоната ще бъде спирачка за по-рязкото им повишаване, но има много други фактори, които ще работят в обратна посока. Все пак никой не е предпазен от неблагоприятни икономически развития“, каза банкерът. 

Относно присъединяването на страната ни към Банковия съюз Хампарцумян отрече да има съпротива това да се случи от страна на банкерите. По думите му големите кредитни институции в България така или иначе вече са под външен надзор.

Левон Хампарцумян се обяви против предложението на омбудсмана Мая Манолова да се приеме закон за личния фалит.

„Има европейска директива, която се готви по въпроса. В България и в момента хора, които не могат да плащат, са защитени от държавата”, обясни той.

„Такъв закон не може да бъде едностранчив. Трябва да има от друга страна железен кредитен регистър. Не забравяйте, че в България злоупотребата с права е национален спорт. Ако създадем условията на частните лица да правят това, което се прави във фирмения свят – прехвърляне на фирми, имущество, изпразване на фирми... Мислите ли, че това няма да се случи, ако законът е направен от ден за пладне”, попита Хампарцумян.

По думите му в другите страни, където има такива закони, има цяла система от възможности и наказания, ако се стигне до личен фалит. „Например отнема ти се правото да получаваш кредит или той се дава на много по-висока цена“, даде за пример банкерът и изрази съмение, че у нас подобен закон ще бъде ясно и качествено разписан, а след това и спазван. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:06 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

23
rate up comment 7 rate down comment 1
Todor Sabev
преди 5 години
Падат у убежищата България не такова място. По време на пикът на кризата лихвите по кредитите в България се увеличиха бяха високи до 2011 , 2012 година. Намаляха чак когато се усети ефекта от КК. При случая с КТБ мисля че имаше някакво увеличение на лихвата от БНБ. Пък и кой ти гарантира че следващата криза няма да е стагфлационна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 2 rate down comment 3
HSBC
преди 5 години
По време на криза лихвите падат...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 15 rate down comment 2
supertrader
преди 5 години
Като гледам как банките финансират строителства на сгради от които няма нужда и май единствената цел е да се изтегли кредит...Как ли ще си върнат кредитите? Ако въобще някой има намерение да ги връща.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 22 rate down comment 3
kalendar
преди 5 години
тоя пич 2008ма година предвиди абсолютно същото - безоблачно бъдеще поне 3 години напред. Иначе до днес и аз така мислех - че не виждам как тая и другата година ще почнат да падат цените...ама знам ли...щом Левон така се изказва...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 13 rate down comment 3
abdul
преди 5 години
Много точно!Тая работа с фалита е пробита.Банките давар, ще дават и за напред необезпечени кредити на фирми и лица с преференциални условия... е не на всички разбира се.Омбуцманката ще си направи густо с закона за фалита.. и кво от това?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 8 rate down comment 1
Mohave _
преди 5 години
Като познавам психиката на народонаселението не мисля че някой ще иска договор с възможност за фалит . То желанието от после идва , когато са договорени по- леки условия .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 8 rate down comment 1
Mohave _
преди 5 години
И двата случая са правилни , когато са договорени . Едни ще искат договор с фалит . Други ще искат без , заради чувствително по-ниските лихви и застраховки на кредита . Въпрос на договорка , трябва да се предложи и този вариант .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 9 rate down comment 2
khao
преди 5 години
ти малоyмен ли си ? ... кажи ми един дето е изтеглил заем без банката да му го е дала ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 10 rate down comment 1
krasus
преди 5 години
За връщането колега иде реч за връщането . Някой хора и фирми си взимат кредити с ясното съзнание, още от първия ден да не ги връщат много много ....А и пи добро желание не се знае как ще го завърти икономическата конюктура у нас.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 18 rate down comment 4
Mavi Goz
преди 5 години
Ай стига с тия кредити и с бумкането! Никой не дава кредит насила! Молят се да дават кредити, рекламите за суперизгодни кредити са навсякъде, денонощно!!! Защо е тоя зор да дават? От алтруизъм ли? Нали за всеки кредит искат обезпечение, залог? Еми като дават, да си правят сметката как ще си го вземат - има две страни и се подписва договор! Никой не им прибира кинтите на бамките с пушка на главата! Ама отдавна вече си мериме растежа на икономиките по ръста на кредитирането - кредитна активност му викат. И колкото повече, толкова повече... Аре, ако може, секи да си гледа работата и да гледа какво подписва!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още