IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Марин Райков: Дискриминацията е несъвместима с европейските амбиции на Скопие

Проблемът със Северна Македония вече е европейски, заяви дипломатът

13:20 | 05.01.22 г. 2
<p>
	<em>Снимка: БГНЕС</em></p>

Снимка: БГНЕС

За да стъпи на пътя, който води към Европа, Република Северна Македония ще трябва да премине през своя катарзис – такъв, през какъвто преминаха всички присъединили се към ЕС бивши комунистически държави. Това заяви в интервю за БГНЕС посланикът на България във Великобритания Марин Райков, министър-председател и външен министър през 2013 година.

„Иначе българската позиция е ясна и желанието днес е по-скоро как тя да бъде надградена с поредни позитивни сигнали. Проблемът отдавна не е двустранен, а е европейски. Неговото решение е важно, защото европейската перспектива на Скопие е неотменима и успоредно с това неделима от спазването на  европейските принципи“, заяви дипломатът. 

Първо, договорите се изпълняват. Нормално е България да настоява в Преговорната рамка за РС Македония да залегнат гаранции, че Договорът от 2017 г. ще започне да се изпълнява – както по отношение на общата история в учебниците, така и с оглед на отказа от старите претенции към България от югославско време, коментира Райков.

Гаранции в Преговорната рамка по думите му са необходими и поради постоянните закани на антиевропейската опозиция в РСМ, че ще саботира договорите с България и с Гърция. Всъщност изпълнението на Договора от 2017 г. вече е залегнало като условие и в последните заключения на Съвета, поради което въпросът наистина е вече европейски.

Второ, правата на човека са неотменимо условие на ЕС. Нашата югозападна съседка има своя специфична правна регулация на етническите реалности и в съответствие с нея македонските българи трябва да бъдат третирани равноправно с другите народи в РС Македония, като намерят своето адекватно място в основния закон, но и в институциите. Тяхната дискриминация е несъвместима с европейските амбиции на нашите скопски приятели, заявява Ройков.

По думите му отделно от това децата на македонските българи не могат да бъдат принуждавани да учат несъстоятелни и стигматизиращи теории за собствения си произход. Една власт, която се страхува от историческата памет на своите граждани и се стреми да я подменя, не е достигнала необходимата демократична зрялост за започване на преговори за членство.

Трето, способността за споделяне на идентичност е сред ценностите, които ни дефинират като европейци, казва Райков. Европа е семейство на споделени идентичности, а не на етнически инженеринг и изкуствено разграничаване. Правото на свободно самоопределение на личността е свещено. Както никой не може да оспорва правото на част от днешните граждани на РС Македония да се самоопределят като македонци, така и не е приемливо да се оспорва самоопределението на техните предци като българи.

Според дипломата успоредно с тези неотменими европейски принципи ние можем относително бързо да създадем климат, подходящ за намиране на решение при наличие на политическа воля от другата страна, като надградим досегашния си диалог с усилия за активизиране на икономическото и културно сътрудничество.

Коридор 8 е не само транспортен проект, но и геополитическо послание, коментира Райков. Общите образователни проекти също са уникална възможност за утвърждаване на европейски ценности сред нашите приятели. Образно казано, вратата е отворена.

„Да, наистина този период от годината ни напомня, че на 7 януари 1945 г. югославските власти и местните колаборационисти лансираха кампанията за насилствено обезбългаряване на Вардарска Македония, известна като Кървавата Коледа.

Разстрелите в Скопие и в казармите в Щип и потушаването на войнишките бунтове на нашите сънародници срещу югославските власти, към които се присъединиха масово цивилни граждани, бяха само началото на кървавите репресии, които за две десетилетия отнеха живота на хиляди македонски българи отказали да приемат етническия инженеринг.

Тази трагична страница не следва да бъде затворена, без да бъде прочетена. За извършените престъпления няма да може да се търси индулгенция чрез европейско легитимиране на идеологията, в името на която те бяха извършени“, заяви Марин Райков.

През юли миналата година Върховният представител на ООН за Босна Валентин Инцко обяви за престъпление отрицанието на извършеното от югославските сили изтребление в Сребреница. Извършеното от югославския режим в различни периоди не може да бъде третирано по различен начин, категоричен е дипломатът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:31 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 3 rate down comment 0
Един Българин
преди 2 години
Райков наистина е еродиран дипломат - изказването му е изключително премерено и точно. Дано има кой да го поднесе и обясни в ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 1
Momchil_Matev
преди 2 години
Каракачанов има една важна заслуга от участието си в предишното правителство и тя е точно изкарването на тази тема на дневен ред в обществото и налагането на вето за започване на преговори с РСМ.Оттогава насам коментарът на Марин Райков е най-добре аргументираното и най-точно мнение по тази тема.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още