IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Медицински сестри излизат на национален протест

Те настояват за достойно заплащане, професионално развитие и дългосрочна национална стратегия за здравните грижи у нас

10:49 | 01.03.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Медицински сестри от цялата страна се събират днес на национален протест в 12 часа пред Министерството на здравеопазването. Недоволството тръгна от организирани в социалните мрежи медицински работници с искане за по-високи възнаграждения.

Протестът е с искане за стартова заплата от две минимални заплати, спазване на Колективния трудов договор – заплащане на извънредния труд, за да не работят на по две места, подобряване на условията на труд. Заплатите в някои общински болници са близки до минималните, а увеличението от тази година до 900 лева не се случва, защото няма достатъчно средства по Здравна каса.  

Независимо от срещата вчера между Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи синдикати, министърът на здравеопазването и премиера и обещанието, че от 30 млн. лв., отпуснати за болниците, ще се актуализират заплати, сестрите очакват конкретни резултати. 

"Парите са достатъчно, може би, но те не се разпределят правилно. Има огромни диспропорции в системата на здравеопазване по отношение на заплащането както между лекарите, така и между сестрите, между различните лечебни заведения, и това е проблем, политически, който трябва да се реши от политиците", обясни пред БНР Петя Недкова от Асоциацията на професионалистите по здравни грижи.

В цялата страна се организира подписка за дългосрочна стратегия за здравните грижи, някои от сестрите ще протестират с лентички в лечебните заведения, други – пред болниците или общините. 

В Пазарджик медицинските сестри се събират пред сградата на общинската администрация. Освен за стартовата заплата и подобряване условията на труд, специалистите по здравни грижи настояват и за сключването на Колективен трудов договор на национално ниво. "Защото в много болници се работи без Колективен трудов договор, а по него заплатата от 1 януари 2019 г. за нас – специалистите по здравни грижи, трябва да е минимум 900 лева, ние не искаме да носим повече тази система на гърба си. Ако не се седне да се говори, не се почне нещо да се прави, просто сме готови на 7-и април да излизаме отново на протест. Няма накъде повече", каза медицинската сестра Димитрия Димитрова, координатор на протестите в Пазарджик.

И в Бургас сестрите от най-голямата болница се събират в 12 часа пред сградата на Общината в подкрепа на националния протест за стартова двойна минимална работна заплата и адекватно работно време, каза Добринка Христова от организаторите на недоволството в Бургас. "Работещите в УМБЛ - Бургас ще бъдат пред Хирургичния корпус. Колеги и привърженици също могат да бъдат пред Общината, където е основното място. Нашите искания са промяна изобщо в статута на акционерните дружества, да не акцентираме върху основната заплата, но това никак не е маловажно. И в крайна сметка да бъде сключен Колективен трудов договор. 

Структурите на Асоциацията на специалистите по здравни грижи в област Благоевград нямат яснота дали и колко техни колеги ще се включат в протеста на „белите престилки“ по места. 

В здравните заведения тече подписка, разпратена от асоциацията, в която се настоява за гарантиран ръст на заплатите на медицински сестри, лаборанти, акушери и кинезитерапевти, за изработване на медицински стандарти за дейностите и тяхното остойностяване, за дългосрочна здравна стратегия. Това почти напълно се припокрива и с исканията на колегите им, организирали протеста в социалните мрежи, от който асоциацията се разграничи, но заяви, че подкрепя. Това създаде усещането, че недоволството на специалистите по здравни грижи изпревари готовността на професионалната им организация да ги защити. В повечето болници в областта протестът ще е символичен, като сестрите ще се обозначат с лентички. 

Протестен митинг организират и в Плевен медицински сестри от общинското здравеопазване. Те настояват за достойно заплащане, професионално развитие и дългосрочна национална стратегия за здравните грижи у нас.

“Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи не се е разграничила от протеста. Напротив ,аз лично ще бъда с тях пред Министерството на здравеопазването. Това, че синдикатите се дистанцираха от протеста е съвършено различен въпрос“, коментира пред БНР Милка Василева председател на Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) информацията, че Асоциацията се е разграничила от протеста.

“Асоциацията има съвсем друг предмет на дейност – не заплати, но понеже това, което вече чухме, е една болна тема за нашата Асоциация, ние правим всичко възможно да участваме там, където се говори за заплати“, поясни още Василева по БНР.

“Да, настояваме да има нови правила за определяне на заплатите. Постигане на 3 минимални заплати в близките няколко години, защото 30% от сега работещите професионалисти по здравни грижи ще се пенсионират в следващите 3 години. Това ще бъде абсолютен шок за системата и това, че ние искаме 1500 лева минимум стартова заплата, а не 400, означава, че ние искаме да има развитие на здравеопазването. И да има хора, които реално ще останат тук. Така че ние сме заедно на протеста“, заяви още Василева.

„От 10 години повтаряме едно и също: че заплатите са недостатъчни, че условията на труд са лоши, в които работим, че няма кариерно развитие на специалистите по здравни грижи, няма обща стратегия за развитие на здравните грижи в България и ние нямаме визия за това какво ще се случи, дори краткосрочна, какво ще се случи след 1, след  5, след 10 години. Няма политическо съгласие. И най-важното е, че парите, които се дават за здравеопазване, не достигат до тези, които реално работят и са най-многобройното съсловие в системата, ние напоследък се изравнихме с това на лекарите", заяви Петя Недкова, председател на Националния съвет по качество към Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.

Сестрите настояват да се постигне политическо съгласие за развитие на здравните грижи в България.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:02 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още