IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Мобилни пунктове пред големите болници преглеждат за COVID-19

Пациенти със съмнение за коронавирусна инфекция могат да бъдат тествани, преглеждани и насочвани към болница при необходимост

10:54 | 06.11.20 г.
<p>
	До днес /петък/ пред всички големи държавни болници трябва да бъдат поставени мобилни пункове - тип фургон, където всеки ще може да се изследва за коронавирус. <em>Снимка: БГНЕС</em></p>
<p>
	&nbsp;</p>

До днес /петък/ пред всички големи държавни болници трябва да бъдат поставени мобилни пункове - тип фургон, където всеки ще може да се изследва за коронавирус. Снимка: БГНЕС

 

От днес са поставени мобилните пунктове пред всяка голяма болница, където пациенти със съмнение за COVID-19 могат да бъдат тествани и преглеждани. Такива пунктове има вече пред "Пирогов”, "Александровска” и други големи лечебни заведения съгласно заповедта на здравния министър.

Директорът на „Пирогов“ проф. Асен Балтов обясни в ефира на „Тази сутрин“ по bTV, че преди да бъдат прегледани, на пациентите им се измерва сатурацията (насищането на кръвта с кислород) с пулсоксиметри и ако тя е под 90%, пациентът се преглежда с предимство.

„Понякога има над 15 души, чакащи в рамките на един час. Настаняват се във фургоните, като те изчакват в тях, за да им се направят съответните изследвания. През останалото време фургоните се ползват за взимане на бърз антигенен тест, както и за PCR“, заяви проф. Балтов.

По думите му във фургоните може да се извършват клинични прегледи или взимане на кръв за лабораторни изследвания. След освобождаване на място в триажната зала, пациентът се прехвърля там, а фургонът се дезинфекцира. 

След това му се прави рентгенова снимка и при необходимост – скенер. „След това се вижда дали трябва да бъде хоспитализиран. Ако той е в по-леко състояние, му се дава рецепта и се изпраща вкъщи“, уточни директорът на „Пирогов“.

В „Пирогов" ще се обособят още 200 легла за прием на болни от коронавирус и ще се освободят още 4 етажа, обяви още Балтов.

В последните няколко дни заразените у нас скочиха рязко и минаха границата от 4000 души за ден. Шефът на болницата обяви на вчерашната пресконференция на Министерство на здравеопазването, че натискът върху болниците е изключително голям - в София приетите в средно тежко състояние са 713 и 107 от тях са в интензивните отделения.

Пред bTV той обясни днес, че с новата бройка легла няма да бъде върнат нито един пациент, дошъл с линейка. Той ще се поема от триажа, който ще преценява дали болният е за реанимация, или за някое от другите отделения.

Пред Пета МБАЛ-София също има поставен пункт. Директорът на болницата д-р Борил Петров обясни, че пунктът ще работи с 24-часов режим.

"Колегите, които са в приемния спешен кабинет, когато преценят, че пациентът има съмнителни симптоми, пациентът ще бъде преглеждан в този пункт. Целта е да не се смесват потоците с другите пациенти, и разбира се, с персонала. Екипът ще прецени след прегледа дали трябва да се направи бърз антигенен тест, тъй като той е най-точен, когато пациентът има симптоми", каза д-р Петров по БНТ.

PCR тестове в този пункт няма да се правят, уточни директорът. Ако антигенният тест е положителен, пациентът се насочва към личния лекар, където ще им бъдат давани направления за PCR тестове. Един екип - от лекар и сестра, ще правят прегледите.

"Улеснява се тестването с тези пунктове, а и цялата процедура по приемането на пациентите, особено на тези със съмнителни симптоми за коронавирусна инфекция", допълни д-р Петров.

Той обясни, че протоколът за лечение на пациенти с COVID-19 е доста обширен и много ще помогне на екипите. Според него всички въведени мерки досега са адекватни и ефективни.

В COVID отделението на Пета МБАЛ-София няма свободни места, всички 37 легла са заети.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:35 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още