IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Може ли задължителното машинно гласуване да породи правен проблем?

Твърдението, че машинното гласуване е гаранция за честен вот, е манипулация, твърди бивш конституционен съдия

09:32 | 05.05.21 г. 5
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

От правна гледна точка задължителното машинно гласуване може да представлява проблем. Това коментира пред Нова телевизия бившият конституционен съдия Румен Ненков.

Той добави, че в малките секции все пак ще се гласува само с хартиени бюлетини, но до момента страната ни е имала добър опит с това, че избирателят сам решаваше как да даде вота си. 

Според него времето за гласуване с машина и с хартиена бюлетина е еднакво.

„И в двата случая в урната влиза хартиен носител. Най-голямата манипулация в историята на изборите се нарича „Костинброд”. Това, че машинното гласуване е гаранция за честен вот, е манипулация”, добави Ненков.

По думите му етиката на изборите изисква да не се правят промени в изборното законодателство в последния момент.

Темата коментира и преподавателят по търговско право и бивш служебен премиер Огнян Герджиков.

„Дали може да засадите дърво и да очаквате след 5 дни то да даде плодове? Ами това е новият Изборен кодекс. Имаме калпаво законодателство и непрекъснато го променяме, с което гоним инвеститорите от България. Заради законодателна некадърност“, каза той в ефира на bTV.

Герджиков не изключи възможността на предстоящите предсрочни избори да има хаос.

„Не е изключено да влезем в една дълга криза, дори да се наложи служебното правителство да организира и президентските избори. Това ще се случи, защото нищо чудно и в следващия парламент рулетката със съставянето на правителство да се завърти напълно и пак да не може да се състави правителство“, каза проф. Герджиков.

Според него невъзможността да се състави правителство в рамките на сегашното Народно събрание се дължи на това, че у нас няма коалиционна култура и сме сравнително млада демокрация.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:47 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 0 rate down comment 0
Werter
преди 2 години
Точно такава е и цялата ви политика - базирана на опорки, без разумни доводи и основания, а всичко да бъде на контра и наопаки. Цяла Европа забрани гласуването с машини, заради възможността да се хакнат, но сега се докарахме да гласуваме с Монголия, за да може ваши хора ще проверяват и сертифицират машините и вежливо да помагат да се натискат правилните копчета.... А това пък се нарича тайна на вота...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 3
Asdf1234
преди 2 години
Това наистина, беше арогантно. Не гласувах машинно, защото Радев го поиска. А каквото той иска не е истинско. Много хора няма да могат да гласуват. Това вече не е добре
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 1
zelka007
преди 2 години
машинно гласуване в държави и от коя година ...усато от 1960 , и в някои щати е само такова ...канада от 1990 ...индия от 1998 ...бразилия , естония , швейцария от 2000 ...моголия и филипините от 2010 ......резултатите излизат за няколко часа след изборите , няма драми ... в случая е малко назадничаво това с хартиените бюлетини ... аз не виждам проблем , щом машините са проверени и сертифицирани ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 1
khao
преди 2 години
беше ми все едно ... но като гледам какъв вой са надали гербиджите и техните платени копои, вече съм твърдо ЗА! Очевидно това ще им резне голям процент от измамите и купения вот... но да видим !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 2
IQ96
преди 2 години
Много баби-хилаво дете.Една майка ражда за 7-9 месеца, но и 10 майки не могат да родят за един месец.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още