IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

МВФ: България може да си позволи малък бюджетен дефицит

Мисията на фонда предлага увеличаване на максималния осигурителен доход и повече пари за социални разходи

16:50 | 14.02.20 г. 11
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: МФ</em></p>

Снимка: МФ

България може да си позволи малък бюджетен дефицит, с който да се увеличат разходите за образование, социални плащания, както и публичните разходи, които подкрепят инвестициите. Това обаче е важно да се случи при запазване на настоящото ниско ниво на дълг. С такова заключение приключи мисията на Международния валутен фонд (МВФ), водена от Джейу Лий, през периода от 4 до 14 февруари.

„Имайки предвид трайното установяване на макроикономическа стабилност, предизвикателствата пред икономическата политика на България понастоящем са свързани с ускоряване на приобщаващия растеж и устойчиво сближаване на доходите. Това изисква подкрепа на благоприятстващите растежа реформи и инвестиции в хората. По-силните институции и по-доброто предоставяне на публични услуги са ключът, който на свой ред ще стимулира по-широкообхватни инвестиции и увеличаване на производителността“, става ясно още от заключителното изявление на Джейу Лий, публикувано на сайта на Министерство на финансите.

Според МВФ неравенството в България продължава да расте, а като мярка за осигуряване на по-голям ресурс за социални разходи, фондът предлага увеличаване на максималния осигурителен доход без премахване на плоския данък.  От заключението става ясно, че има възможности за по-добра мобилизация на приходи с цел поддържане на балансиран бюджет в средносрочен план

От фонда оценяват стабилността на финансовата система и състоянието на икономиката през 2019-а година, като се очаква в общи линии стабилното икономическо представяне да продължи през 2020 година, макар и с по-умерен растеж и при неблагоприятни външни рискове. 

„Силното икономическо представяне през последните години е обусловило добри темпове на сближаване на доходите. Но разликата спрямо високите нива на доходи в останалите страни от ЕС остава голяма. Също така, неравенството в доходите в България е високо, и обществото и икономиката са изправени пред значителни демографски предизвикателства. В този контекст, постигането на по-приобщаващ растеж и по-бързото сближаване на доходите изискват всеобхватни структурни реформи, включително за подобряване на управлението, намаляване на недостига на работна сила, подобряване на образованието, както и понижаване на неравенството. Продължаващата подготовка за присъединяване към Валутния механизъм II (ERM II) и банковия съюз допринасят за укрепване на институциите и на рамката за провеждане на политики“, пише в заключението.

Според МВФ успешните реформи могат да доведат до значително повишение на ефикасността и да катализират по-високи инвестиции. По-големите и по-ефикасни инвестиции са необходими за поддържането на по-висок растеж и конвергенция. В заключението на мисията се посочва, че те също така ще спомогнат за нормализиране на излишъка по текущата сметка на България, който в момента изглежда висок за икономика, която би следвало да инвестира повече за по-бързо преодоляване на изоставането по отношение на доходите. По същия начин, повече и по-качествените разходи за държавни услуги също биха могли да намалят спестяванията и излишъка по текущата сметка.
Силните фискална и външна позиции на България предоставят възможности за увеличаване на нивото на фискални разходи, се казва още в заключителното изявление на Джейу Лий.

От МВФ призовават за подобряване на управлението на публичните инвестиции, по-добро планиране на средствата от ЕС и по-ефективното събиране на приходите, което ще увеличи наличните ресурси на правителството, както и ще подобри на ефикасността и прозрачността на публичния сектор.

Укрепването на съдебната система също попада в заключителния доклад.

„В продължение на благоприятното признание, изразено в Механизма за сътрудничество и проверка на Европейската комисия, правителството планира да създаде пост-мониторингов съвет, който да спомогне за гарантиране на последователността на реформата. Законодателството в областта на управлението на държавните предприятия е приведено в съответствие с насоките на ОИСР (ангажимент за Валутния механизъм II) и това би следвало да бъде последвано от стабилно изпълнение, включително и по отношение на политиката на собственост, финансовия надзор и квалификация на членовете на съветите на предприятията“, пише в документа.

Според МВФ Българската народна банка (БНБ) продължава да поддържа консервативен подход към финансовия надзор с акцент върху капиталовите буфери, а ефективният надзор е необходимо условие, за да се гарантира устойчивостта на финансовата система. БНБ постепенно повишава антицикличния капиталов буфер, за да се предпази банковата система срещу рискове, които могат да се акумулират при продължителен период на ниски лихвени проценти. По-тясно фокусирани макропруденциални мерки, например базирани на кредитополучателите, могат да бъдат приложени, в случай на риск от прекомерен растеж в определени кредитни сегменти, констатират от МВФ.

От фонда подкрепят подновените усилия  на България за намаляване на необслужваните кредити. От екипа на Джейу Лий обаче отбелязват, че след бързото понижение от 2015 г. насам, темпът на намаление на лошите заеми се забавя през 2019 г., като делът им все още е значително над средното за ЕС.

От зключението става ясно още, че присъединяването на България към банковия съюз би следвало да доведе до допълнително укрепване на устойчивостта на финансовата система. „То ще се случи след успешна рекапитализация на двете банки, идентифицирани в цялостния преглед на ЕЦБ, което все още предстои. След присъединяването към банковия съюз (като страна, която не е в Еврозоната), значимите институции ще попаднат под прякото наблюдение на ЕЦБ, тъй като България ще се присъедини както към Единния надзорен механизъм и така и към Единния механизъм за преструктуриране. В процеса на подготовка за влизане във Валутния механизъм II и банковия съюз, има напредък и по други реформи във финансовия сектор, които подкрепяме, включително укрепване на рамката за борба с прането на пари и надзора на небанковия финансов сектор“, пише в документа.

Вчера финансовият министър Владислав Горанов разкри пред ресорната парламентарна комисия част от разговорите си с експертите от Вашингтон и къде те виждат резерв за по-сериозен икономически растеж у нас:

„Коментираха с един много интересен термин - неологизъм за хиперконсервативност както в публичния сектор, така и за тяхна изненада, по отношение на частния сектор - нещо, което всъщност изтъкнаха като резерв", посочи Владислав Горанов, цитиран от БНР.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:32 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 11 rate down comment 5
Solar Power
преди 4 години
Каква инвестиция в малък бизнес ? Само кат прочетеш всички изисквания и наредби и се отказваш .... по добре държавно за 1000 лв и си пич
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 11 rate down comment 3
Спящият бик
преди 4 години
Като предлагам миниималната пенсия да се върже към минималната заплата имам не много дълбоко скритата мисъл, че така меракът на управляващите непрекъснато да налагат по-висока минимална заплата ще се поохлади. Най-добрите системи са саморегулиращи се. Щом не им се дава за пенсии, сори, и минималната заплата не се повишава!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 14 rate down comment 6
крас
преди 4 години
ПРЕДСТАВИТЕЛЯ НА МВФ ДЖЕЙУ ЛЕЙ ЗАЯВЯВА СЛЕДНОТО: То ще се случи след успешна РЕКАПИТАЛИЗАЦИЯ на двете банки, идентифицирани в цялостния преглед на ЕЦБ, което все още ПРЕДСТОИ." !!!!БАНКИТЕ НА ЦЕКО МИНЕВ ИВАЙЛО МУТАФЧИЕВ И г-жа ПЕТЯ СЛАВОВА НЕ СА ИЗПЪЛНИЛИ ИЗИСКВАНИЯТА НА ЕЦБ ЗА ПРОВИЗИРАНЕ НА КАПИТАЛА СИ СЪОТВЕТНО С НАД 260 МИЛ. ЕВРО И 40 МИЛ. ЕВРО!!!Е, как очаквате при тази ситуация БЕЗ ДА СА ИЗПЪЛНЕНИ ИЗИСКВАНИЯТА НА ЕЦБ да подадем молба за влизане в чакалнята??? Само с поправката на чл.29 от ЗБНБ това няма как да се случи!!!ТАЗИ ЗАКОНОДАТЕЛНА ПРОМЯНА на ЗБНБ Е НЕЩО КАТО ВПРЯГАНЕ НА КАРУЦАТА ПРЕД КОНЯ. Тя не преодолява изискванията на ЕЦБ и е кьор фишек за българското население очакващо влизането ни в чакалнята. От тази ПР акция спечелиха банките които се освободиха от едни милиарди влогове на паникьосани вложители купуващи на зелено НЕНУЖНИТЕ ИМ ЖИЛИЩА и пазарящи щяло и нещяло каквото им дойде на ум. ВАЖНИЯТ ВЪПРОС Е: Какво правят у нас тези от МВФ,??Какъв контрол на правителството правят когато, подчинена на тази ВЗАИМОСПОМАГАТЕЛНА КАСА е не правителството а БНБ. която е акционер в МВФ!!!МВФ са погребална агенция отпускаща заеми на агонизиращи правителства и държави на които предварително прави десекция на кредитния портфейл. НИМА НАШЕТО ПРАВИТЕЛСТВО Я Е ЗАКЪСАЛО ТОЛКОВА МНОГО, ЧЕ СЕ НУЖДАЕ ОТ ЗАЕМИТЕ НА ТАЗИ ВЗАИМОСПОМАГАТЕЛНА КАСА??Нима не разчита на ЕЦБ и европейските банкови институции?!За какви 11 милиарда заем за решаване на проблемите с водата се напъваме да получим от едни институции работещи паралелно в структурата на МВФ ??НИМА НЕ НЕ РАЗЧИТАМЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ?!!Има нещо много гнило в тази държава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 13 rate down comment 5
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Пишеш "милЯрд" и очакваш някой да се отнесе сериозно към глупостите, които си нашляпал?...неграмотен, но съвети дава. Типично по байганьовски.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 11 rate down comment 3
Mohave __
преди 4 години
Препоръка за бюджетен дефицит !!!??? Явно и МВФ е в схемата за стимулиране на отчайващия ръст . Сега очаквам да подхванат и климата .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 11 rate down comment 6
aristotel
преди 4 години
Не сме народ, не сме народ, а ***,хора, дето нищо не щат да вършат.Всичко тежко, всичко мъчно е за нас!"Аз не зная!" "Аз не мога!" - общ е глас,И не знаем, не можеме, не щемеда работим за себе си със време.Само знаем и можем, и щемеедин други злобно да се ядеме...Помежду си ихи, мирни, покорни...Все нас тъпчат кой отдето завърни,щот сме туткун, щото не сме кадърни...Всякой вика: яман ни е нам хала,а всякому мерамът е развала...Не сме народ, не сме народ, а ***,пак ще кажа и с това ще да свърша...Славейков служи дълги години на народа си преди да се обърне така жестоко към него. Възрожденското чувство към народа е пълноценна смес от синовна благодарност и бащинска загриженост.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 14 rate down comment 12
aristotel
преди 4 години
От цялата статия РАЗБРАХ, че;Идват избори трябват парички а Божков се оказа умничък и се покри и сега не могат да имат достъп до тях. затова се пускат похвали колко УМНО са ни управлявали та имаме нисък дълг е ето значи ще вземем заем А какво СТАНА с онзи заем от 16 милярда кой ще го връща - Нашите деца, а не ТЯХНИТЕ деца те ще са в чужбина с чуждото образование и т.н.Съдебна система НЯМА такава, никоя пол. партия няма полза да се ловят престъпниците и да се осъдят, че може да се окажат техните хора така че НЯМА такава държава. Полиция напротив много амбициозни хора особено тези които показват пропуските в казина и банки а не ги хващат, защото в този момент се редят за заплати.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 7
Shadow1
преди 4 години
А мин. запалта = 0. Така мисля ще стане чудесно. Аз както винаги съм против повечето видове социални разходи, има достатъчно начини да се похарчи бюджета така че да се стимулира бизнеса и иновациите, вместо да се хвърлят в бездънната социална яма парите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 23 rate down comment 7
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Пропусна вулкана, който ще изригне от Витоша, а след него от дупката щяло да избие вода и да наводни цяла България....обясни тука, де.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 18 rate down comment 25
Sandy
преди 4 години
България няма да бъде допусната в чакалнята, така че забравете за еврозона и евро. Коронавирусът ще навлезе в страната ни, а здравна система реално няма, така, че... До края на 2020 г. ще се случат неща, заради които държавата изпада в дефолт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още