От края на месеца в България ще има нови цени на горивата заради поскъпването на петрола този месец. Скокът в цените на „черното злато“ не беше толкова сериозен, така че и у нас увеличението няма да е радикално, заяви енергийният експерт Васко Начев в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria.
По думите на Начев върху цената на петрола през 2020 г. в глобален аспект ще влияе единствено пазарът, който е пренаситен. Той отбеляза, че не очаква ирански провокации след убийството на Касим Солеймани, като добави, че персийската страна няма потенциал да направи нещо сериозно, което да повлияе трайно на петролните пазари в глобален аспект.
„Ако конфликтът в Близкия изток се задълбочи и има военни действия, въпреки че едва ли такова нещо ще се случи, тогава бихме могли да говорим за по-сериозен ефект върху цените на петрола“.
Начев коментира и проекта „Турски поток“, чието откриване предстои в сряда. Експертът посочи, че от българска страна се прави всичко възможно за реализацията на този проект, като обаче добави, че очаква той също да стане обект на санкции, следвайки „Северен поток 2".
„Със сигурност ще има санкции срещу „Турски поток“, защото подходът и отношението към него са същите като тези към „Северен поток 2“. Все пак Начев очаква под някаква форма този проект да бъде реализиран.
„Ако България попадне в диапазона на санкциите, едно от нещата, които ще усети на момента, е забраната за внос на резервни части за компресорните станции - те са американски“.
Гостът прогнозира, че под някаква форма „Северен поток 2“ също ще бъде реализиран. Той обаче изтъкна, че въпросът е какъв капацитет от него след това ще бъде използван.
„Отговорът към тези проекти е такъв, защото пазарът е пренаситен“, изтъкна Начев, като уточни, че газопреносната система на Европа е с капацитет от 640 млрд. куб. м, а консумацията е 400-450 млрд. куб. м – останалото е свободна инфраструктура.
Целия разговор вижте във видео материала.


Вижте кои са най-устойчивите на ръжда коли на старо
Спипаха поредния варненец с дрога
Арестуваха варненец, системно отказвал тестове за дрога на пътя
1500 души дойдоха на погребение.... на 12-годишен миниван
Градската елха във Варна грейна с тържествен концерт (СНИМКИ)
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Времето днес: Облачно и на места с превалявания от дъжд
Дакота Джонсън, Нина Добрев и Ана де Армас демонстрираха супер фигури в чернo
Как да преодолеем усещането, че не сме достатъчно добри?
Джеймс Камерън все още е лудо влюбен в звездата си от „Титаник“ Сузи Еймис
Кейт Уинслет дойде с красив млад кавалер на червения килим
преди 5 години Ако компресорните станции са Американски (както казва Начев), що за глупост е това - няма ли един европейски производител или руски производител и така няма да има зависимост. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години По принцип уралс сорта има високо съдържание на сяра и трябва да се "резрежда", като се добавя и брент, не съм запознат точно с технологията, но нещата не са толкова прости. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години то по принцип всичко което е добре за вас, е зле за нас - българските граждани :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Не всичкия народ се храни от бюджета. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Ти не си всичкия си и е редно да се прегледаш. Парите в бюджета са ОТКРАДНАТИ от джоба на народа, а не са за него. Те са римляните, фалшивите инвалиди 1 млн. парчета и крадливите бюрократи както и за вдигане на минималната пенсия т.е пенсията на тези, които са работили най-малко и заслужават най-малко... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Поскъпването на горивата не е нещо лошо, дори напротив. Когато цените са по-високи ще имаме и по-високи приходи от ДДС-то им, т.е. това е добре за нас. Колкото повече приходи имаме в бюджета, толкова повече ще има за народа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години аве ей , ние зареждаме нефтохима с urals , а не с brent , какво поскъпване на горивата ви гони ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар