IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Над 380 молби за помилване през 2018 г. са подадени в президентската институция

От 2017 г. до момента са помилвани 11 човека, обяви вицепрезидентът Илияна Йотова

16:19 | 15.01.19 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: БТА</em></p>

Снимка: БТА

Над 380 молби за помилване през 2018 г. са подадени в президентската институция, обяви вицепрезидентът Илияна Йотова, цитирана от БТА. Тя уточни, че по всички молби, с изключение на 4, вече има произнасяне. За тези случаи е изискана още информация. Има обаче и такива, които пускат молби всеки месец. 

От 2017 година до момента са помилвани 11 човека. Последният случай е през януари. В друг случай помилването е по молба на прокуратурата. 

Председателят на комисията по помилване Лидия Руменова каза, че често се налага администрацията да работи и с местната власт, а целта е изясняване на всички обстоятелства. Интересен факт е, че част от кандидатстващите за помилване смятат, че им се дължи такова, след като друг осъден с подобни характеристики вече е получил . В две трети от молбите за помилване има изтъкнат мотив за влошено здравословно състояние както на молещия, така и на негови роднини. Но въпреки това помилваните по медицински показания са под 1% от всички през годината.

Изключително рядко се посещават осъдени в затвора, защото веднага след това тези, които не са посетени, подават молби, че са дискриминирани. 

В два случая Йотова не се е съобразила с мотивите на комисията и е отказала помилване. Става дума за осъден, който изтърпял малка част от присъдата си и дори не стигнал до момента да поиска предсрочно освобождаване. Другият случай е с осъден в чужбина. Той бил в облекчен режим на изпълнение на наказанието, имал добри характеристични данни, но тази информация все още се проверявала.

Прави впечатление, че осъдени за домашно насилие са сред най-често молещите за помилване. Те често обяснявали, че не разбирали защо са осъдени, защото не намирали деянията си за нещо особено тежко.

Друга част пък са осъдени за дребни, но пък редица сходни престъпления.

Голяма част от случаите касаят психично болни, които след излизане от затвора не попадат в никакви списъци на диспансерите, никой не следи състоянието им и така те са толкова опасни, колкото и при влизането в затвора. За да се реши този проблем, Йотова каза, че ще говори със здравния министър.

Само един-двама са осъдените на доживотна присъда без право на замяна, които са поискали помилване. 
Очертава се нова тенденция - все повече престъпления, извършени от малолетни. 
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:12 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още