IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Най-високите заплати в България са в IT сектора, а най-ниските в туризма

Проблемът със силната регионална диференциация в заетостта и заплащането на труда остава нерешен, обявиха от КНСБ

13:17 | 30.04.18 г. 18
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Компютърните специалисти в България получават около пет и половина пъти по-голяма средна заплата спрямо работещите в хотелите и ресторантите. Това показва докладът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) за договарянето на заплатите през 2017 г. (по-известен като Докладът за доходите), представен на пресконференция в София.

По-конкретно, един IT специалист взима средно около 3150 лева, а работещите в туризма получават по 580 лв., показват обявените днес данни. 

„Ниската заплата на заетите в туристическия сектор на фона на растежа му през миналата година означават или плащане под масата, или неправилно разпределяне на финансовия ресурс“, обясни огромната разлика президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Сравнено с другите европейски държави, като цяло, възнагражденията в България изостават номинално между 5 и 10 пъти спрямо старите държави членки и около 1,8-2,2 пъти спрямо новите държави членки.

През 2017 г. компенсацията за един отработен час в България е 5,1 евро, при 23,1 евро средно за ЕС. Номиналната разлика е 4,5 пъти. Преди 10 години, през 2007 г., нивата са били съответно 2,3 евро и 19,5 евро, а разликата спрямо старите членки 8,5 пъти, пресмятат синдикатите.

„Ножицата на доходите продължава да се отваря. Все още говорим за голям контингент на работещи бедни у нас. Средно със 115 лв. се е увеличила работната заплата през изминалата година, като размерът й е достигнал 1060 лв. Това донякъде се дължи и на нашите действия“, каза Пламен Димитров.

Най-ниското увеличение на заплатите в предприятията е било между 3 и 10%, посочи лидерът на КНСБ.

Той обяви още, че в някои от „проблемните“ сектори няма колективни трудови договори (КТД). За пример бяха посочени секторите на леката, химическата и хранителната промишленост. „На местно ниво има над 150 колективни трудови договора, сключени в общините в страната. Най-добри резултати има във Варна, Бургас и Стара Загора за надграждане на работните заплати“, отчете още Димитров и добави, че подписването на нови колективни трудови договори ще бъде на акцент в бъдещите проекти на организацията.

Разпределението на вписаните общински колективни трудови договори (КТД) показва най-висок относителен дял в сектор „здравеопазване“, където са сключени 41 КТД и 3 анекса в общо 20 области на страната. От тях по видове дейности най-много КТД се отнасят за училищно и детско здравеопазване – 25 броя, здравеопазване общо - 10 броя, детски ясли – 5 броя и ОДЗ – 1 брой.

На второ място с 34 КТД и 4 анекса, регистрирани в 18 области, се нарежда сектор „образование“. Значително по-слабо е договарянето на общинско равнище в сферата на културата и социални дейности, където са сключени само по 3 КТД в шест общини от страната.

По думите на Пламен Димитров промишленото производство за миналата година се е ускорило и има реални възможности за по-голям растеж на заплатите в индустрията.

Докладът на КСНБ показва, че има намаляване на наетата работна ръка, което според синдикатите означава оптимизация на персонала. В 15 сектора в промишлеността плащат повече от средната работна заплата за страната, което показва възможности за увеличението на доходите в индустрията, обяви още президентът на КНСБ.

В документа се посочва още, че проблемът със силната регионална диференциация в заетостта и заплащането на труда остава нерешен.

Разликата в брутните заплати е около 2,2 пъти между София (1523 лв.) и Видин (701 лв.). Темповете на нарастване на средната работна заплата по области варират от 2,2% за Видин до 16% за София-област. Разликите в стандарта на живот по региони у нас остават непреодолимо големи, категорични са от КНСБ.

„В бюджетните дейности правителството демонстрира една доста по-широка платформа от намерения в политиката по доходи в сравнение с предходни години. Налице беше кумулативно увеличение на разходите за персонал с 546 млн. лв. повече спрямо 2017 г. (вкл. осигурителни вноски и други възнаграждения), от които 493 млн. лв. само за заплати“, пише още в доклада за доходите. 

Според синдикатите има сериозен дисбаланс, касаещ разпределянето на допълнителните пари за заплати. „Над 80% бяха концентрирани в три сектора – отбрана (100 млн. лв.), МВР (55 млн. лв. + 5 млн. лв. за служителите в затворите, заложени първоначално в проекта на бюджет за 2018 г., с които се предвиждаше увеличение с 5% на основните трудови възнаграждения) и образование (330 млн. лв., достатъчни за увеличение на работните заплати с 15%)“, припомнят от КНСБ и уточняват,  че след протести на заетите в системата на МВР средното им кумулативно увеличение достигна 15%.

За останалите разпоредители с бюджетни средства обаче се разпределиха едва около 20% от средствата за ръст на възнагражденията, което направи невъзможно тяхното значително увеличение. В държавното управление се постигнаха допълнителни средства за персонал в сравнение с 2017 г. в размер на около 116 млн.лв.  (в това число и субсидиите за делегираните от държавата дейности – социални грижи и общинска администрация – 9% увеличение), обясняват от КНСБ.

„Оценяваме усилията на правителството за по-висока социална ориентираност на държавния бюджет, подкрепата за важни социални системи и регистрираните увеличения на работните заплати в обществения сектор през 2017 г. Посоката на промяна е вярна, но стъпките, според нас, не са в необходимия обхват и обем“, каза още Пламен Димитров.

Според него обхватът им може да се разшири заради изключително ниските нива на заплащане във важни системи като агенциите към социалното министерство, където висококвалифицирани специалисти работят „на терен”, също в областта на културата (музеи, библиотеки, читалища), както и в земеделието, по-конкретно в Изпълнителната агенция за борба с градушките и Напоителни системи.

Според синдикатите повишаването на минималната работна заплата за страната има определен положителен ефект върху средната работна заплата. „Това обаче предпоставя на редица места намалена активност на синдикалните организации, които разчитат на автоматично повишение на всички заплати - нещо, което рядко се случва. Кампанията на КНСБ (за ръст на заплатите) включва всички възможни инструменти за въздействие, а това означава повишена активност на всички нива“, уточни Димитров.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:47 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

17
rate up comment 0 rate down comment 2
IvanTerziev
преди 5 години
Еми повечето дават по 4 - 5 К чисти. На програмисти средно ниво компетенция. От Марс ли падаш, или говориш за градчета от калибъра на Трън и Дупница?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 3 rate down comment 1
khao
преди 5 години
кажи коя е тая фирма дето дава по 4к чисто ... и поясни кво разбираш под ИТ специалсти ? ... че и ти малко наизуст говориш, като студиото
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 1 rate down comment 1
IvanTerziev
преди 5 години
"Статията много описва действителността у нас и средните доходи в сектора, които реално се отнасят за 90% от всички работещи в него, а това са доходи до 2200-2500 лв. и едва 5% от всички над това ниво"Aйде бе, колегите дето напуснаха при нас и не бяха особени спецове (направо си бяха зле) - вече си докарват по 4К чисти. За 2200 чисти ще си намериш някой дето да не си дава зор, и ще работи по 1-2 часа дневно, не ме питай от къде знам!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 4 rate down comment 0
johnnyBravo
преди 5 години
Кой от вас работи в такава фирма и получава такава заплата? Мисля, че нито единия нито другия. Далече сте от реалността. Говорете от първо лице, а не от един прЕател каза. Много крайни изказвания без покритие... особено за пресния *** който почва на 2-2,5k евро!!!! Няма такъв филм.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 6
MvnJ
преди 5 години
Щом това ти помага да спиш спокойно повтори го още няколко пъти и може да стане истина. Не си просто смешен а жалък, но за съжаление си типичен представител на нашата територия - злобен и завистлив.Високото заплащане в сектора трябва да са повод за радост а не обратното. Между другото в България има огромен глад за програмисти със заплащане от 3000 евро и нагоре. Говоря за стотици работни места във всеки един момент, които чакат да бъдат запълнени но за съжаление няма подходящи кандидати. Фактите в България в момента са такива, че ако си developer дори на средно ниво, във всеки момент имаш поне 20 варианта да започнеш работа със заплащане от 3000 евро и нагоре. Ако си над средно ниво цифрата скача значително. Дори прясно завършили хлапаци започват със заплати от 2 - 2500 евро.В същото време т.н. "академии" бълват на конвейер посредствени "специалисти" , които не стават за нищо освен да запълват бройка. Те заедно с всякакви други кадри в call центрове и подобни изписани като "специалисти в IT сектора" изкривяват статистиката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 5
studioaa
преди 5 години
Това, че предпочитат да останат в България се дължи предимно на това, че животът у нас е доста по-евтин най-вече наемите, данъците и сметките са доста по-ниски, а не защото доходите са същите или дори близки до тези в западните страни. Много малко родни айти-та вземат над 3000, а за над 5000 са мокри сънища, които нямат нищо общо с действителността. Търсенето и предлагането на всяка стока/услуга винаги се балансира и никога цената у нас няма да се изравни в тази в Германия без да имаме същата производителност, а Германия е с най-високите заплати в целия ЕС след Люксембург. Статията много описва действителността у нас и средните доходи в сектора, които реално се отнасят за 90% от всички работещи в него, а това са доходи до 2200-2500 лв. и едва 5% от всички над това ниво и 1% или стотина човека на кръст над 5000.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 2 rate down comment 0
doba
преди 5 години
Не съм по ИТ-тито, но ан шефчето преди време му трябваше конкретна услуга.Оказа се, че в БГ няма кой да се справи и плати на един летящ холандец по 90еврака на час. А не бяха 10-20. Омаза кунките пича...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 10
MvnJ
преди 5 години
Нямаш представа за какво говориш и дрънкаш глупости с надеждата да намериш някой да те подкрепи за утеха.5-6к лв чисто е една стандартна заплата за София и такава я получават хиляди IT-та в София.Доста над това получава също голям процент.Точно това е причината много ИТ-та да избират все още да останат в България.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 1
ssaki
преди 5 години
Момци, коментирате един от най-изсветлените браншове в България. Няма много място за умуване и интерпретации тук. И да има отклонения в статистиката, те са нищожни. Нито 2500 нето е екзотична заплата тук, нито всеки 2-ри взима 7-10к, както си мисли shinawatra. Цитираните статистики ми звучат съвсем реалистично.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 12 rate down comment 9
studioaa
преди 5 години
Според германските статистическа служба германските програмисти в германия вземат към 50 хил. евро годишно преди данъци. След като платят данъка нетната им заплата е към 35 хиляди или това е към 5700 ЛЕВА и това е НАЙСКЪПИТЕ ГРАДОВЕ КАТО ФРАНКФУРТ ИЛИ МЮНХЕН. Нито една международна компания няма плати толкова на българите в София за същата работа, а ще им плати най-много 2500 след данъци. Нито един немски мениджър не е толкова глупав, че да ви плати германска заплата у нас при положение, че германците, които правят същото са по-образовани и по-производителни от вас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още