IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Николай Василев: Не прехвърляйте пенсионните си партиди в НОИ

Вноските за втория и третия стълб да се повишат от 5% на 10% през следващите години, за да се вземат двойно по-голями пенсии, съветва икономистът

13:07 | 05.11.20 г. 16
<p>
	<span font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Николай Василев. <em>Снимка:&nbsp;БГНЕС/ПЕТКО НАЛБАНТОВ</em></span></p>

Николай Василев. Снимка: БГНЕС/ПЕТКО НАЛБАНТОВ

Като общество трябва изцяло да забравим за национализацията на втория пенсионен стълб. Категорично против съм прехвърлянето на партиди в Националния осигурителен институт (НОИ). Това заяви бившият икономически министър Николай Василев на конференцията „Предизвикателствата пред пенсионната система в България. Засилване на ролята на втория и третия стълб", организирана от Асоциацията на CFA – сертифицираните финансови аналитици.

„Моята препоръка е ролята на втория и третия стълб дори да се засилва. За целта вноските от 5% сега трябва да се повишават до 10% през следващите години. Така човек ще получава двойно по-голяма пенсия“, прогнозира Василев.

Той припомни, че когато са стартирани вторият и третият стълб, като добри примери в региона са давани Полша, Казахстан и донякъде Унгария. „В момента обаче в тези страни има редица проблеми, като част от тях са започнали след национализация на втория стълб“, коментира икономистът.

Той посочи, че в момента България се дава като един от най-добрите примери.

„За голямо съжаление, Унгария и Полша, които бяха за пример, национализираха по различни начини десетки милиарди евро, които реално бяха парите на осигурените лица. Средствата не само изчезнаха в тамошното НОИ, но дълговете и бюджетните дефицити на държавите се увеличиха, т.е. парите просто бяха изядени, посочи Николай Василев. - Ако в България някой опита да направи нещо подобно, това означава натрупаните 17 млрд. лева да бъдат изядени текущо. След това всичко се занулява. Така че категорично трябва да пресечем всякакви подобни желания, защото в момента се подстрекава това да се прави доброволно.“

Според бившия икономически министър частните пенсионни фондове имат много повече предимства в сравнение с НОИ, където има огромен дефицит. Сред тях той изброи положителната доходност и личните партиди, които се наследяват.

„Ако младите имаха право на избор, то те щяха да изберат да се осигуряват изцяло в частните пенсионни фондове. Много важно е да се знае, че парите се увеличават всяка следваща година. Освен това натрупаната сума се наследява при смърт на осигуреното лице, докато в НОИ няма лична партида и роднините не вземат нищо“, аргументира се Василев.

Като добър пример той даде Япония, където няма държавна пенсия. Хората спестяват цял живот чрез пенсионни системи, банкови сметки, инвестиционни фондове и други начини. Благодарение на това средният влог наближава около 2 млн. долара на човек.

Бившият икономически министър е на мнение, че при анализите, в които се критикуват пенсионните фондове, се използват грешни методологии и манипулирани данни.

„Въпреки всякакви твърдения пенсионните фондове бият инфлацията. За 18 години тя е около 77%, а доходността на универсалните пенсионни фондове е над 100%. На доброволните фондове дори е над 110%. Доходността е прилична и тя е по-висока от инфлацията“, пресмята Василев.

По думите му има няколко сериозни грешки в изчисленията на противниците на частното осигуряване. „Първо - методиката, според която се сравняват доходността на 100 лв., инвестирани преди 20 години, с ръста на инфлацията. Това е грешно, защото сумите, които са управлявали фондовете преди 20 години, са били изключително малки и не могат да се сравняват със сумите от 2019 г.“, отбеляза икономистът.

Като втора грешка в методология на критиците той посочи сравнението, което се прави с инфлацията.

„Сравняват българските фондове с инфлацията в България, германските фондове с инфлацията в Германия. Това е несправедливо сравнение. Освен това критиците не са посочили в какви валути сравняват. Може би използват произволно избрани валути, а цифрите им са откровено грешни“, смята Николай Василев.

Той отправи и съвет към пенсионните фондове – да положат повече усилия за информиране на обществото да дейността си и ползата от техните услуги.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:28 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

14
rate up comment 1 rate down comment 3
Solar Power
преди 3 години
Blackrock може и зависи какъв фонд си подбереш .... ако искаш по простичко просто инвестирай в насдак само .... повече безплатни съвети не давам :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 3 rate down comment 2
driverf1
преди 3 години
На Малкия Мук грешките не са му непознати.....".....Благодарение на това средният влог наближава около 2 млн. долара на човек."2 милиона долара ама друг път.....,2 милиона йени може.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 3
ceneto
преди 3 години
браво, ама х5 едва ли си го направил с държане на облигации, защото пф ти взимат зверската такса да ти купят облигации с мизерна доходност, другите практики няма да ги коментирам има доста какво да се промени в пенсионното осигуряване
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 2 rate down comment 6
Solar Power
преди 3 години
Не си много в час с числата. Срока е по малък и процентите са двойно по малки. Така е с всички инвестиции. А аз правя много :) Примерно в блекрок входа е около 2% тоест на всеки 100 евро ми вземат 2 евро. Да но затова от 2000-та година досега съм направил инвестираната сума Х 5. Тоест за по простичко ако съм вкарал 100 000 евро общо за 20 години сега са 500 000 евро. За твое съжаление няма държавна система която да бие това. Сега да запитам какво става с парите от първия стълб ? Ами нищо вкарват 95% от осигурквата ти която всяка година губи по 2-3% и печели 0%. Тези пари от първия стълб да ги бяха обърнали в злато :) Един съвет от мен ! Когато направиш първия си милион ще осъзнаеш много неща... но докато настъпи този момент (ако искаш да настъпи) никога не отхвърляй идеи които не можеш сам да пресметнеш :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 9 rate down comment 0
Zlato
преди 3 години
Ники, аз ако мога, не само няма да ги прехвърля, ами и ще си ги взема и ще си купя един буркан злато с тях. Ще си го нося навсякъде с мен, че такива крадци като теб, под път и над път, които срещу комисионна обещават да ти затрият парите инвестирайки ги в какви ли не активи, които накрая се оказват пасиви :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 2
abdul
преди 3 години
осигоряващият. тва сигурно от горя идва. осигоряващ ли си - гориш.иначе да - трябва да си абсолютно луд, за да даваш пари за осигуровки в българия. Абсолютно луд.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 3
karadjata
преди 3 години
един пример ДЗПО е 5%. ако са 100 лв (че е по-лесно за смятане) първо имате 3-4 лв такса превод на банката и след това 5% такаса за фонда ви тоест 5 лв. и ето ви 8-9 лв загуба веднага. при доходност от около 2-3% годишно ще трябват 4-5 години да се възтановят тия 100 лв и като сметнеш и инфлацията си излиза чиста загуба. Пенсионното осигоряване в България си е чиста загуба за осигоряващият се.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 13 rate down comment 1
top
преди 3 години
Обикновено при такива изказвания се слага дисклеймър, че пенсионните фондове са клиенти на автора и той изкарва пари от тях или нещо подобно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 1
abdul
преди 3 години
ше трупа.. *** дали ше е положителна или отрицателна..нека трупа бе, и без друго друго няма.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още