IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Нови правила срещу фалшивото сирене може скоро да влязат в сила

Овцевъдите настояват за промени в диалога с агроминистерството

13:45 | 08.05.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Фермерски пазар в София.&nbsp;<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Фермерски пазар в София. Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Млечните и имитиращите продукти (с палмово масло) да не се произвеждат, разфасоват и преопаковат в един и същ обект – това предвиждат промени в Наредба 1 от 2016 г. за хигиената на храните, публикувани за обществени консултации от земеделското министерство. Консултациите продължават до 23 май.

„Млекопреработвателите ще имат един месец, за да решат дали ще работят в сферата на млякото или на млечните продукти“, каза пред Investor.bg Янка Попова, представител на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.

Така се очаква да бъде сложен край на практиката на една линия да се редува производството на истинско сирене и на имитацията с палмово масло.

„Имитиращите продукти с палмово масло превземат пазара. Те рушат представата на подрастващите за традиционен продукт и вредят на имиджа на България като износител“, каза на пресконференция във Велико Търново председателят на овцевъдната асоциация Симеон Караколев.

Той даде пример с износа на овче сирене от България за САЩ на цена 2,50 долара за килограм, като обясни, че е ясно дали това е истински продукт.

Секторът настоява за промените в законодателството в диалог с агроминистерството, преработвателите и големите търговски вериги. 

Овцевъдите настояват още до следващия Великден да има промяна в правилата и браншови стандарт, за да е абсолютно ясно за потребителите дали си купуват български агнета или румънски, които само са разфасовани в България.

Караколев съобщи, че у нас броят на овцете намалява и стадата се окрупняват. Това означава по-малко дребни производители. В същото време се правят  инвестиции, влизат нови играчи в бизнеса и отварят ферми с 1000 – 2000 глави, „но селата заминават“.

От асоциацията не са съгласни с официалната статистика за 1,3 млн. овце в страната, според тях те са около 1 млн., като в повечето ферми има неизползвани ушни марки.

„Директните продажби ще спасят малките ферми. Късата верига на доставки трябва да се развие, това е единственото спасение за малките производители“, каза Караколев.

Той не е съгласен с правилото, според което фермерите трябва да доказват с фактури продаденото мляко, за да получат субсидии. Земеделското министерство обаче преди време защити това изискване с мотива, че това е мярка срещу сивия сектор.

Асоциацията настоява още млечните продукти по БДС стандарт да са произведени само от българско мляко.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:42 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още