IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

НСОРБ поиска 2% от националния подоходен данък

Общините имат добра събираемост от данъци и такси, но приходите не са достатъчни, за да отговорят на по-голям брой потребности на местното население

12:53 | 17.07.19 г. 7
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Българските местни власти са единствените в Европейския съюз (ЕС), които разчитат единствено на имуществени местни данъци, при условие че навсякъде има съчетание между имуществени и подоходни. Затова българските общини настояват да получават част от българския подоходен данък. Това мнение изрази в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България.

“По темата за въвеждането на допълнителен общински данък върху доходите на хората становищата ни с вицепремиера Томислав Дончев съвпадат в частта, в която той казва, че трябва да се направи нещо за подобряване на приходната база на общините, коментира Георгиева и напомни, че в момента приходите на общините са от имуществения налог. – От седем местни данъка четири нямат никакво фискално значение за общините – наследственият, патентният, туристическият и данъкът върху такситата. От тях ние формираме 4% от собствените си данъчни приходи. Нашите местни приходи се формират от данъка върху колите, данъка върху имотите и имуществените данъци.”

Изпълнителният директор на НСОРБ обяви какво е искането на общините. "Нашето предложение не е да има общинска надбавка върху подоходния данък, а да имаме имаме собствен подоходен местен данък, за сметка на намаляване на националния. За нас пряката фискална връзка с бизнеса за нас ще се изразява в 2% от подоходния данък", информира Силвия Георгиева.

По думите ѝ анализите показват, че през последните 3-4 години общините имат много добра събираемост от данъци и такси. "Данъчните администрации укрепнаха като структури и инструментариум. В момента събираемостта на местните данъци и такси е 70-80%, на места стига до 90%. Но тези приходи не са достатъчни, за да се формира толкова добра общинска приходна база, която да ни позволява да отговорим на по-голям брой потребности на местното население", категорична е Георгиева.

Повече от разговора в студиото на Bloomberg TV Bulgaria вижте във видео материала.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:18 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 2 rate down comment 0
Стоян Петров
преди 4 години
Тридесет години обществото не може да проумее, че трябва да има данък върху най-основното средство за производство -земеделската земя. Вероятно ще му трябват още сто, за да прогледне, че в англосаксонския свят данъка на един нормален апартамент е 5-6 000 лева, а на луксозните(мезонети) в центъра на Ню Йорк вече може да е и 1 000 000 $ като логиката на градската управа е, че щом притежаваш апартамент за над 40 000 000 долара можеш да платиш милион данък за него. Държавата не винаги може да предотврати кражбите, но поне се старае да си върне заграбеното с данъци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 4
studioaa
преди 4 години
Подобно данъчно облагане е противоконституционно и допустимо само за федеративна държава, а не унитарна като нашата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 1
melon
преди 4 години
А и да добавя, един по-висок имотен данък ще пораздвижи пазара на НИ. Всеки ще се замисли, ако има в колекцията си имоти, които му вадят пари от джоба..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 0
melon
преди 4 години
Да... имотите не им се ще да си облагат... А ако перефразирам едно момиче, от едно забавно видео - Какво да правим, като ни се краде?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 1
mick
преди 4 години
Например данък сгради и такса смет горе долу са еднакви по големина.. което е странно, при положение, че едното е само за една услуга, а данъкът е за всичко останало - чиновници, инфраструктура и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 4
mick
преди 4 години
При неадекватен данък имоти.. как им се пълни хазната? При липсата на данък върху земеделските земи и горите.. как селата да са добре? Сега пък с ДОД ще оправяме инфраструктурата при положение, че то вече хора не останаха в някои градове... но пък имат имоти колкото искаш. Просто собствениците трябва да си плащат адекватно за инфраструктурата. Работещите ако са собственици - също, но в качеството им на собственици.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още