IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Парламентът забрани на правителството да приема обратно бежанци

До края на септември кабинетът трябва да изготви предложения за реформи на Дъблинското споразумение

14:30 | 20.07.18 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Със специално решение Народното събрание забрани на правителството да сключва двустранни споразумения за обратен прием на бежанци, които са регистрирани в България, но са отишли в друга страна от ЕС.

Решението беше взето след дискусия за миграционната политика, в която участва и премиерът Бойко Борисов. То беше подкрепено от всички 177 депутати в залата.

Освен забраната за сключване на двустранните споразумения, правителството ще трябва да изготви и предложения за реформа в Дъблинската система система за прием на бежанци и да я представи пред Народното събрание до 30 септември. 

Депутатите написаха още правителството да работи за общо решение на Европейския съюз за миграцията.

"Достойно защитихме националния интерес на България и общоевропейския интерес", заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова, изчитайки проекта на решението. Социалистите бяха внесли свой проект за действия на правителството по отношение на миграцията. В хода на дебатите обаче се стигна до изготвянето на обща позиция от всички парламентарни групи.

Възможността за подписване на двустранни споразумения за обратен прием на бежанци между отделните страни в ЕС беше договорено по време на последния Европейски съвет през юни. Тогава беше посочено, че тези договори ще бъдат сключвани на доброволен принцип.

Според коментари на институциите към 60 хил. са мигрантите, които са регистрирани в България и след това са отишли в друга държава от ЕС.

Те би трябвало да бъдат настанени у нас, ако има подписано двустранно споразумение.

Дъблинското споразумение регулира коя държава осигурява статута на бежанците, потърсили убежище в ЕС. Обикновено това задължение също се пада на държавата, която първа ги е регистрирала на територията на ЕС.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:35 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 4 rate down comment 3
abdul
преди 5 години
Следва договорка да ги пускаме транзит директно за западна европа. Няма дори да ги регистрират тук.Като не ни искат в Шенген, всеки да си пази сам границите.Свободно движение ли.. хаха. Майтап голям.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още