IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пчелари започват протест - искат компенсации от държавата

Според недоволните производители на мед нормативната уредба на пчеларството в България е в хаос

12:05 | 22.02.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Заради високата смъртност при пчелите и липсата на регламент за установяване на причините за тази смъртност, пчелари са в протестна готовност. Те настояват и за компенсации на загубите си. Представители на Нaциoнaлния брaншoви пчeлaрcки cъюз и Cдружeниe "Бългaрcки cвoбoдни пчeлaри" се събират днес пред Министерството на земеделието, съобщи БНТ.

"Няма методология при установяване на причините за смъртността при пчелите, липсва и нормативна промяна. От осемте страници с исканията ни нищо не се случи. Необходима е база, която да установява причините за смъртността при пчелите. Пчеларите, освен че ще загубят доходите си, обществото ще загуби пчелни семейства. Очакваме да бъде покрита финансовата загуба", заяви Сребрин Илиев от Националната пчеларска организация.

Той изрази недоволството на пчеларите за тълкуването, че пчелата, която е насекомо, се приравнява с животно, а пчелинът - с животновъден обект. „Така, за да отговори на изискванията на закона, пчелата например, не би трябвало да напуска животновъдния обект без придружител“, коментира абсурда пчеларят.

Според Сребрин Илиев смъртността сред пчелите е следствие на много различни фактори, а не единствено на отравяне. "Над 51% са загубите. Под 400-500 хиляди кошера ще останат, което е проблем за националната сигурност", предупреди той.

Главният експерт в Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) Любинка Донкова обаче изрази несъгласие, че държавата не прави нищо, за да се решат проблемите в сектор "Пчеларство".

Тя съобщи, че по инициатива на пчеларите и пчеларските асоциации е променена Наредба 13, която е за опазване на пчелите и пчелните семейства от отравяния, като напомни, че този процес започна още през 2019 г.

Според нея основните промени в наредбата са довели до значително подобряване на законодателството в сектора и създаването на електронна платформа за оповестяване на растително-защитните мероприятия.

Целта на платформата е пчеларите незабавно да бъдат предупредени при провеждането на такива мероприятия, за да предприемат мерки за предпазване на пчелните кошери. Донкова цитира данни на земеделското министерство от миналата година на сектор "Пчеларство", които показват, че там са изплатени над 13 млн. лева по различни програми.

Тя призова пчеларите да се регистрират в платформата, тъй като до момента от 13 хиляди само 4 хиляди от тях са го направили.

На въпрос дали се прикрива смъртността при пчелите заради това, че еврофинансиране се получава на база пчелно семейство, Донкова заяви, че не може да отговори със сигурност.

По данни на пчеларите финансовите загуби заради високата смъртност през последните години в някои райони достига до 80% от пчелните семейства. Агростатистиката обаче не отчита такава тенденция. Това, според пчеларите е част от проблема - смъртността не се отчита официално, за да не намалеят европарите за подпомагане на сектора.

В Русе също обявиха, че подкрепят готовността за протест, като техните искания са пчеларството да бъде извадено от сектор "Животновъдство".

„Пръсканията на земеделците да стават нощно време, да може поне да не улавят летящата пчела, както беше предвидено в закона отначало. Да се пръска сутрин между 10 и 11.00 часа и следобедно пръскане - пчеларите нямат никаква възможност да приберат тези пчели“, категоричен е пчеларят Мехмед Мехмедов.

Едно от исканията на пчеларите е да има борса за мед, за да избегнат монопола на търговците, които се занимават с изкупуването му от производителите.

Днес от бранша ще връчат на министъра на земеделието Десислава Танева препоръките си за решаване на проблемите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:00 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още