IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

По кой икономически модел иска да работи България?

Публичният сектор изземва ролята на бизнес сектора, коментира д-р Иво Ст. Ковачев, старши фонд мениджър Global EM в JO Hambro Capital Management

21:40 | 15.07.21 г. 7
По кой икономически модел иска да работи България?

Той е на мнение, че през последните години България е в неясен икономически модел - държавен капитализъм или държавен социализъм.

"Дали разрушаването на предишния модел трябва да дойде на първо място или изграждането на нов. Това объркване налага краткосрочните проблеми и решения да застанат пред глобалните, които също изискват внимание. Публичният сектор изземва ролята на бизнес сектора и в един момент се оказва, че ако не работиш с държавата и не се занимаваш с обществени поръчки, то няма как да имаш успех и да генерираш печалби", коментира той.

Според него, проблемите са много по-сериозно, отколкото изглежда, защото в предизборните програми на партиите няма никакви икономически политики, "държавата остава бедна, а на дневен ред идват макро проблеми като инфлацията, която е опасна и за гражданите и за частните инвеститори".

“Трябва някой да стане и да каже - дайте политиката да я решим временно и да се фокусираме върху тези икономически проблеми”, посочи мениджърът.

В очите на д-р Иво Ковачев Китай може да бъде приет и като добър пример, защото под шапката на Комунистическата партия и в режим на официален социализъм са се появили едни от най-големите фирми в света.

„Идеята на това изказване е, че ако се абстрахираме от негативите на китайската политическа система, то фактите посочват, че държавата има ясна икономическа политика, която следва. Тази яснота във вземането на икономически решения, липсата на единодушие за модела, който трябва да следваме, поставя държавата в застой“, е оценката на д-р Ковачев.

Той смята, че преките чуждестранни инвестиции никога не са били добре дошли в България, а фирмите са притиснати от държавата.

Д-р Ковачев определи автомобилния сектор и IT сферата като приоритетни за държавата, на които публичният сектор трябва да помогне. „Но преди това, подчерта той, България наистина трябва да си изясни каква политика иска да води, за да може да бъде последователна в действията си“, препоръчва мениджърът.

Ще намери ли България ниша в преразпределението на световните производствени вериги?  Кои са предизвикателствата пред водената държавна политика? Повече за икономическите решения пред България, каква роля може да намери в световната икономика и инфлационните рискове може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "В развитие" може да видите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:35 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 0 rate down comment 1
Иван Митев
преди 2 години
Въведеното неправилно държавно управление на ползване на левове е важна причина за неограничени щети.Грешната парична политика поразява бедни и богати. Ако не е злокобната парична процедура, правителството на Република България няма да има сегашни дългове.Поради необмислено държавно поведение е невъзможно правителство с устойчив успешен резултат.Вариантите са:Първи: Лошата употреба на лева е важна причина за неограничени щети. Правителството е с подсигуряван политически провал.Пример: Със запазване на съдбовната парична грешка, премиерът Бойко Борисов подсигури своя политически провал.Втори: За устойчиво успешно правителство е необходимо със защита срещу щети подобрение на държавното управление на употреба на пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 0
bgMan
преди 2 години
Така като гледам от мутренско-депесарския преминаваме към чалгаро-депесарския икономически модел. За хората все по-малко, за конкуриращите се и надпреварващи се икономически олигарси все повече.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 1
grainis
преди 2 години
България може с лекота да си реши ВСИЧКИ финансови, социални и други поблеми чрез въвеждане в кратък срок на Високи Технологии - например Мулти-Клъстери като Зелена Био-Икономика - https://vertikalna-ferma.alle.bg , базирана на производство на хиляди тонове дневно биомаса, биогорива, храни, фуражи, торове, целулоза, профили и др., с възможност за генериране на гигантски приходи от експорт в размер на стотици милиарди евро годишно, в пъти повече от сегашния ни мизерен БВП, и изграждане на абсолютно нова модерна икономика, ултрамодерни населени места и пътна инфраструктура, без нуждата и от цент чужди инвестиции или банков капитал. Минимална Заплата ?2,500 , Минимална Пенсия ?1,000, хиляди нови работни места, връщане на емигрантите, заселване на милиони чужденци с дипломи, население над 10 млн. до 2030 г. - това са основните цели на такъв Проект.Дали ще наречем това социализъм, капитализъм или лунатизъм - на кого му пука ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 2
evlogi
преди 2 години
Публичният сектор изземва ролята на бизнес сектора и в един момент се оказва, че ако не работиш с държавата и не се занимаваш с обществени поръчки, то няма как да имаш успех и да генерираш печалби", Ей това е най-трагично.Имаме минимален шанс при такава система да изградим устойчива и динамична икономика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 2
novata_ikonomika
преди 2 години
Независимо дали ГЕРБ или ИТН печели избори и преди и днес и за в бъдеще България се управлява и ще се управлява от джипа. Държавен капитализъм. Този Иво Ст Ковачев може да си изяде дипломата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 4
дядя Вова
преди 2 години
Велик е Козяк 16 и учиндолският дългуч ще спрягат за техен пророк!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 3
дядя Вова
преди 2 години
По кой икономически модел иска да работи България? По който и кажат от Козяк 16..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още