IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Почти 9% е спадът на младежката заетост заради пандемията

Дигиталните умения са най-търсени сред младите за ново работно място

11:52 | 08.11.21 г.
<p>
	<em>Снимка: pixabay</em></p>

Снимка: pixabay

Почти 9% е спадът на младежката заетост вследствие на пандемията. Тенденцията е тревожна на фона на мерките за справяне с Covid кризата, здравния проблем, икономическия проблем, цените на тока, политическата криза. Независимо от добрите икономически показатели, които България имаше преди кризата, виждаме, че младежите са най-засегнати. Това коментира председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова пред Bulgaria ON AIR.

Според нея младите хора са най-уязвимите на пазара на труда и най-трудно могат да намерят работа във време, когато пазарът е в застой. 

"Много хора загубиха работа, много бизнеси бяха затворени и все още голяма част от младежите нямат достатъчно допълнителни умения, които ще им дадат възможност лесно след това да си намерят работа", обясни Русинова.

Дигиталните умения са най-търсени сред младите хора, изтъка зам.-председателят на Асоциацията на младите учени Иван Станков в ефира на телевизията. 

"Голяма част от младите хора учат от вкъщи и е много важно те да развият своите дигитални умения. Наред с тези знания според нас е много важно младите да са запалени с наука и научни изследвания. Науката и технологиите са в основата на световния прогрес и за да може една икономика да върви напред, науката трябва да е на едно от основните места", категоричен е Станков.

Освен „твърди“ умения според Русинова младите се нуждаят и от „меки“ умения като отговорност и способност за работа в екип. По думите ѝ обаче пазарът на труда се нуждае не само от хора с висше образованите, а и от хора с технически умения. Затова "максимално бързо трябва да се помага на фирмите и младите хора да срещнат интересите си".

"Трябва да започне трансформиране на начина, по който работи цялата система на пазара на труда. Уменията, които има човек, са предпоставка той да бъде успешен в това, което прави", завърши Русинова.

По последни данни на Агенцията по заетостта към септември безработните младежи у нас са намалели с 40% за една година. Безработните младежи намаляват както при висшистите, така и при тези със средно и основно или по-ниско образование. При младите висшисти спадът е с 33% - до 2258, а при завършилите гимназия – с 14,2%. На годишна база най-много се е понижил броят на младежите с основно и по-ниско образование – с 56%.

Близо две трети от безработните до 29 години са без квалификация и специалност. Спрямо септември миналата година броят им се е понижил с близо 47%. Всеки втори безработен младеж успява да намери работа до четири месеца след като се регистрира в бюро по труда.

Към септември 2738 младежи са трайно безработни и търсят работодател от повече от 12 месеца. Техният брой намалява с 20% на годишна база, отчита агенцията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:26 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още